Už nebude stačit kopání kolem sebe. Politici reagují na obžalobu Babiše

Markéta Adamová Pekarová (TOP 09) (FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská)

Markéta Adamová Pekarová (TOP 09) | FOTO: FORUM 24 / Аlеոа Spálеոská

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v pondělí podal obžalobu na předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Zprávu Městského státního zastupitelství většina politiků uvítala. Například podle šéfa Pirátů a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše jde konečně o závan narovnání podnikatelského prostředí.

„Už nebude stačit kopání kolem sebe a slova o tom, že se tam máme na ty peníze jet podívat. Kdyby měl sebereflexi, rezignuje na všechny funkce a do rozhodnutí nebude nikam kandidovat,“ reagovala na informaci o obžalobě Andreje Babiše na sociální síti twitter předsedkyně TOP 09 a poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

()

Na sociální síti se k situaci vyjádřil i Mikuláš Minář, bývalý předseda spolku Milion chvilek, který proti působení Andreje Babiše pořádal protesty po celém Česku. „O vině či nevině samozřejmě musí rozhodnout soud. Poslanec Babiš by však měl už nyní okamžitě rezignovat,“ napsal.

„Pan poslanec Babiš má dneska teda den. Nejdřív přijde o dotace na tousťák a teď ho ještě obžaluje státní zástupce za Čapí hnízdo. Konečně závan narovnání podnikatelského prostředí, jak o tom pan poslanec snil, když náhodou spal,“ napsal na svůj twitterový profil předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Podle poslance KDU-ČSL Jana Bartoška je obžalování bývalého premiéra dobrou zprávou pro Českou republiku. „Spravedlnost má nyní konečně volné ruce. Je důležité, aby nezávislý soud rozhodl, zda je podezření z podvodů pravdivé, nebo to je omyl. A pan Babiš ať se plně hájí,“ napsal na twitteru.

Ke kauze se vyjadřují i čeští poslanci Evropského parlamentu. Mikuláš Peksa (Piráti) tvrdí, „že právní stát začíná v Česku po období temna opět fungovat. Andrej Babiš ztratil kontrolu nad exekutivou a bude muset svou kauzu vysvětlovat před soudem“. Doufá také, že případ bude doveden do zdárného konce.

Komentář na twitteru přidal i europoslanec Zechovský (KDU-ČSL). „Zrovna mi hrála v kanceláři skladba od The Doors This is the end, když jsem četl zprávu, že Andrej Babiš je obžalovaný. Náhoda? Očekávám klasickou kanonádu slov, jako účelovka, kampaň, všeci kradú…“ napsal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]