Už nemůžu. Nemám na elektřinu. Zmrzneme tu, píše vládě provozovatelka horské chaty

Rýchorská bouda v Krkonoších (Facebook Rýchorská bouda)

Rýchorská bouda v Krkonoších | FOTO: Facebook Rýchorská bouda

Jak vypadá praktický dopad vládních omezení, v podstatě nulové pomoci a neskutečného zmatku, si členové vlády mohou přečíst ze vzkazu Áji Duškové, provozovatelky Rýchorské boudy na hřebeni Krkonoš. Žena, která vždy pomáhala druhým, je v koncích.

„Vládo ČR, přeji si, aby můj případný pohřeb byl financován z platů těch, co rozhodli o mém žití! Čeká mě odpojení od elektřiny, a tak si tady na hřebeni v Krkonoších zmrzneme. 30 000 Kč na měsíční zálohy již nemám, Vaše slibované kompenzace jsou jenom plané řeči,“ stojí v úvodu emotivního vzkazu provozovatelky horské chaty.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Dále popisuje, že se vždy snažila pomáhat svému okolí. Ale tak, jako se to stalo mnoha dalším restauratérům, úspory došly, pomoc od vlády nedorazila. „Všechny moje úspory na stáří jsou pryč. Peníze, které byly navíc, jsem předávala dál, pomáhala jsem maminám v životní hmotné nouzi. Zainvestovala jsem návrat květeny na Rýchorských pláních. Rýchorka, která je moje srdeční záležitost, je de facto nás všech. Snažila jsem se Rýchorce, jako nájemce, vdechnout nový život. Osm let života jsem bojovala, UŽ NEMŮŽU! VLÁDO ČR, STYĎTE SE!“ stojí v závěru vzkazu.

Text provozovatelky horské boudy má velký ohlas. Stovky lidí jí píší, mnozí chtějí přispět. Nakonec na facebooku zveřejnila i číslo bankovního účtu pro ty, kteří by jí v těžkých chvílích chtěli pomoci.

Vzkaz Ája Dušková zveřejnila jen pár hodin před tím, než multiministr Havlíček v médiích uvedl, že v pondělí vláda s největší pravděpodobností znovu rozhodne o uzavření hotelů, restaurací a kaváren. Slíbil také, že bude prosazovat vysoké odškodnění.

Jak to nakonec bude, neví nikdo, ani vláda. Ta se utápí ve svém vlastním zmatku. Omylem zakáže prodej piva do PET lahve, když to chce napravit, omylem zakáže prodej všeho rozlévaného alkoholu, když chce toto opravit, zakáže prodej kafe a čaje s sebou.

Senátorka za ODS Miroslava Němcová (ČTK)

Co nejdříve vypadá jako další v řadě omylů, vydává nakonec ministr Blatný jako záměr. Aby lidé nechodili po ulicích a nepili kávu. Sledujeme děsivé kroky vlády, která podnikatele v gastronomii (a nejen ty) zašlapává do země svojí neschopností a lhostejností. Není divu, že se v tom všem podnikatelé, jako je boudařka Ája Dušková, dostávají na absolutní konec sil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]