Už není třeba předstírat. Petříček končí, Hrad se raduje a Hamáček ukázal, co je zač

Jan Hamáček a Tomáš Petříček (ČTK)

Jan Hamáček a Tomáš Petříček | FOTO: ČTK

Předseda ČSSD Jan Hamáček v neděli večer oznámil ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi, že navrhne jeho odvolání z vlády. Není pochyb o tom, že premiér Andrej Babiš žádosti vyhoví. Největší radost má samozřejmě prezident Miloš Zeman, který Petříčka osobně nenávidí, ale to nejhorší vypovídá tento krok zejména o Hamáčkovi. 

Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) (Ministerstvo zahraničních věcí ČR / MFA)

Že šéfovi ČSSD tak nějak schází páteř a větší části jeho spolustraníků to nevadí, je po sjezdu známá věc. Vicepremiér a ministr vnitra čekal na svou příležitost, aby se ještě trochu více vetřel do přízně Zemanovi, který ho bude dál využívat. Hamáček si opět nechá všechno líbit, jak to dělá od vzniku současné vládní koalice, ale navenek bude dělat ramena, protože se zbavil svého soka. Daleko normálnější by přitom bylo ukázat velkorysost, protože Hamáček na sjezdu své křeslo obhájil a Petříček prohrál, ale to bychom asi chtěli příliš.

Tomáš Petříček byl mnohokrát oprávněně kritizován, protože přes zjevné názorové a hodnotové neshody byl členem vlády Andreje Babiše. Zároveň ale byl někým, kdo udržoval alespoň zbytky prozápadního kurzu České republiky, a hodil se i samotnému Babišovi, který se mohl zejména na evropské půdě tvářit jako prozápadní politik. A s tím je nyní definitivní konec.

Proruská kolaborantská klika slaví, protože alespoň ten malý zbyteček důstojnosti aktuálně ztrácíme. Lubomír Zaorálek, kterého Hamáček se Zemanem chtějí vrátit na rezort zahraničí, už dávno ukázal, že mu příliš mnoho cti nezůstalo. Vzpomínáte si na to, jak pronášel plamenné projevy a kritizoval Babiše, kdykoli mohl? Za místečko na ministerstvu mu to ale samozřejmě stojí. Jak jinak.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Vina sociální demokracie má vážně historické rozměry. Strana se zdiskreditovala, držela u moci Andreje Babiše a nepostavila se proti němu ani ve chvíli, kdy jeho vinou začali umírat lidé. Slovo sociální tak nalezlo naprosto nový význam.

Na odvolání Petříčka ale přece jen je jedna dobrá zpráva. Už nikdo nebude moci Babiše označovat za prozápadního premiéra, jak se to ještě stále čas od času stává. Tak slabého předsedu vlády, který by naprosto podlehl nemocnému prezidentovi bez pravomocí a stal se jeho nástrojem pomsty, tahle země ještě neměla. O ministrovi vnitra, který pozbyl svou důstojnost již před lety, nemluvě. Doufejme, že na podzim tahle fraška skončí a s ní i ostudná ČSSD. Škody, které po nich zůstanou, ale bude hodně těžké napravit.

Navštivte e-shop FORUM, objednejte si náš časopis a podpořte tak nezávislou žurnalistiku. Děkujeme!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]