
Karel Havlíček (ANO) FOTO: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia
FOTO: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Žili jsme tím všichni, jak umíte řídit stát, pustil se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) do místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka. Reagoval tak na kritiku současného kabinetu a Havlíčkovo tvrzení, že ANO během pandemie covidu pomohlo statisícům podnikatelů. Jurečka připomněl některé kroky, které Babišova vláda v té době činila.
„Něco pro zvěstovatele apokalypsy z ANO. Na rozdíl od Babišovy vlády jsme během krize nedotovali kasina, ale cíleně a úspěšně pomáhali těm nejzranitelnějším. Data to prokazují,“ upozornil ministr Jurečka a odkázal na analýzu Seznam Zpráv k průzkumu o finančních poměrech domácností s názvem SILC-2024. Průzkum zjišťoval, jak na domácnosti dopadla vysoká inflace v letech 2022–2023.
„Za časů velké inflace se sice snížily příjmy většiny domácností, žádná skupina obyvatel se však nepropadla do chudoby ani neztratila místo ve společnosti. To znamená dobré vysvědčení pro sociální politiku českého státu,“ stojí v analýze.
Data podle serveru ukazují, že „neobvykle poklesla nerovnost napříč společností“. Zásluhu na tom má současná vláda Petra Fialy (ODS), jelikož v letech 2022 a 2023 se příjmové rozdíly mezi bohatší a chudší polovinou společnosti zmenšily o čtyři procenta. „Proti tomu nedokázal kabinet Andreje Babiše čelit nárazu krize stejně efektivně. Rozdíly mezi bohatými a chudými za jeho vlády viditelně vyrostly, v druhém roce pandemie koronaviru dokonce o tři procenta. Důvodem zřejmě bylo zrušení superhrubé mzdy,“ píší Seznam Zprávy.
Kritiku Babišovy vlády odmítl Havlíček, který Jurečkovi odpověděl, že ANO během pandemie prý pomohlo skoro 700 tisícům živnostníků a podniků. „Nebyli jsme bezchybní, ale nekádrovali jsme, žili jsme tím a mnoho jsme jich díky tomu zachránili. Vy jste s nimi v energetické krizi naopak zametli jak s košťaty. A ještě máte odvahu kritizovat a moralizovat?“ napsal.
„Pamatujeme. Výdaje jinam, než bylo třeba, viz zpráva NKÚ, nejdéle zavřené školy v Evropě nebo vyhlašování zdravotnických opatření až po volbách, abyste nepřišli o hlasy. Žili jsme tím všichni, jak umíte řídit stát, a už nikdy, díky,“ vzkázal ostře ministr.
Jurečka tak připomněl zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu z roku 2022, podle které téměř 90 procent meziročního nárůstu celkových výdajů státního rozpočtu v roce 2021 nesouviselo s výdaji vynaloženými v souvislosti s bojem proti pandemii nemoci covid-19.
Úřad vyčítal tehdejší Babišově vládě, že pokračoval enormní nárůst běžných výdajů, zatímco výdaje na investice se zvýšily jen málo, což vedlo k rekordnímu finančnímu schodku. „Tempo nárůstu státního dluhu je rizikem pro udržitelnost veřejných financí a i v roce 2021 to bylo jedno z podstatných témat. Zásadní je to, že v České republice bezpochyby existuje prostor pro to, aby stát lépe zacházel s veřejnými penězi a neplýtval jimi,“ upozornila ve zprávě viceprezidentka NKÚ Zdeňka Horníková.