Už se zase demonstruje: Bartošovi extremisté jdou na Hrad, sluníčkáři proti nim

Eric Drooker

Od 17. listopadu se v České republice stávají stále oblíbenějšími různá setkání, pochody a demonstrace. Na sobotu 12. prosince se začali formovat samozvaní ochránci české kultury, aby se vzápětí proti nim domluvili jejich největší odpůrci, tzv. sluníčkáři.

Facebooková událost POCHOD – DEMONSTRACE aneb VLASTENCI NA HRAD má nenápadně dole ve svém popisu své podporovatele – zejména tedy náckovské seskupení Národní demokracie kolem Adama B. Bartoše. Jak se ukázalo 17. listopadu, tito lidé dokážou produkovat i hesla jako „Palme mešity“ nebo „Musí z nás jít strach“. To se pravděpodobně chystají zakřičet pod okny prezidenta Miloše Zemana.

Celý průvod se sejde 12. 12. ve 13 hodin na Václavském náměstí a přes Karlův most zamíří na Pražský hrad. V popisu události například stojí: „Jsme přesvědčeni, že vlasteneckou povinností národovecké scény je komunikovat, trpělivě spolupracovat a nalézat shodu ve věcech, které mají potenciál ovlivnit naší společnou budoucnost.“ V současné chvíli je k události připojeno v součtu před 1000 lidí (600 z nich uvádí, že „má zájem“).

Organizování podobného pochodu ale nemohlo projít bez pozornosti odpůrců. Iniciativa Zleva proti xenofobii tak pořádá kontraakci Shromáždění proti xenofobii a nenávisti, které by se mělo uskutečnit ve stejný čas v dolní části Václavského náměstí.

Důvod je zde uveden následující: „Na sobotu 12. 12. mají neonacisté pod vedením známého antisemity Adama B. Bartoše spolu s dalšími skupinami naplánovaný průchod městem z Václavského náměstí na Pražský hrad. Pojďme jim společně říct, že v Praze není místo pro rasistické a nenávistné projevy!“

Můžeme v novém roce čekat v Praze demonstrace každý týden?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]