V situaci kolem čínských technologií a podezření tajných služeb ohledně společnosti Huawei nastal zásadní obrat. Vyslovil se totiž Jiří Vyvadil. Tím veškeré temnoty končí a jasně víme, jak to je.
Na Parlamentních listech a podobných stránkách známého ražení sděluje: „Měl-li bych posuzovat, která země je stabilnější a perspektivnější z hlediska zájmů svých občanů, zda USA, či Čína, pak je to nepochybně Čína. USA se dnes potácí trvale na hraně občanského konfliktu a možná i občanské války. Polovina Američanů do krve nenávidí druhou polovinu a svými nenávistmi už Amerika představuje jednu obrovskou psychiatrickou léčebnu. Nechtěl bych tam žít.“
Předpokládáme, že pana Vyvadila nikdo k životu v Americe nenutí, a pokud mu občas někdo spontánně navrhuje přestěhování někam, kde by byl šťasten, bývá to poněkud jiná země.
Autor by ale rád zřejmě zůstal tady, a tak se snaží, aby spíše jiné vlivy pronikly sem, než aby se on přesunul mezi své. Proto také dává návod, jak na věc: „Naši idioti z ODS, pravicových pidistran, stále opakují: Jen ne na Východ. Ale proboha, zůstaňme zde, a zachovávejme si svůj rozum. Západ nic nosného nabídnout neumí… Takže rozhodně bychom se měli zaměřit směrem, kudy půjde vývoj a nepochybně je správná úvaha Miloše Zemana spolupracovat s Čínou.“
Jak souvisí zdravý rozum s úvahami Ing. Zemana, není jasné, zřejmě to chce nějaký trénink a vciťování se do lidí jako Putin, Trump, Zeman a Foldyna, v čemž má Vyvadil značnou praxi. Ostatním musí dopřát trochu času, on každý nemá takový talent. Fakt ovšem je, že má Zeman čínského poradce, tak do toho vidí. Jistě mu zase bude dobře radit, až ho lidé z Hradu najdou.
Pak přichází jeho názor na kybernetickou bezpečnost: „A když už jsme u těch mobilů. Proč naše tajné služby zjevně napojené zejména na ty americké tak varují před systémem Huawei? Nebude to také tím, že prostě Američané nejsou s to čínské systémy tak využívat k odposlechům, jak se dělo v minulosti, například i u německé kancléřky Merkelové, která od té doby byla zjevně lehce Američany vydíratelná?“
Američané ovšem zjevně kancléřku Merkelovou vydírají málo, protože se nezdá, že by zrovna s dnešním Bílým domem měla příliš vřelé vztahy.
Ale to podstatné Vyvadilovo sdělení přichází nakonec: „Takže přátelé. Mám asi 3 roky mobil Huawei a až ho ztratím, což se v případě mé záliby ztrácet platební karty či mobily může stát zítra, koupím si samozřejmě znovu stejnou značku. Jestli mě odposlouchávají Číňané, je mi to jedno. Ale když by mě odposlouchávali coby agenta Ruska Američané, kteří už jsou svou rusofóbií nemocní, pak vím, že v této zemi se najde tolik ochotných proamerických českých orgánů, že to bezpečné není. Takže kupujme mobily Huawei.“
My samozřejmě přejeme panu doktoru Vyvadilovi radost z nového čínského výrobku. Myslíme si navíc, že se nemusí bát odposlechů ze strany žádné velmoci. Proč by si s tím měl někdo dávat práci?