Už víme, co se Zeman může v Číně naučit

(archiv)

Výrok prezidenta Zemana o tom, že se do Číny jezdí učit, jak stabilizovat společnost, je už dostatečně propraný. Patří mezi ty blbé, zvlášť jako parafráze slov Gottwalda, jak se on zase jezdí do Moskvy učit, jak zatočit s buržoazií. Kromě toho při vědomí, jak vypadá standardní komunistický systém, je slovo „stabilizace“ obzvlášť trapné.

Jenže, jak je vidět, nevěděli jsme o Číně zdaleka všechno. Ovšem jejich vlastní úřad s úžasným názvem Národní informační centrum pro veřejný kredit ČLR se s ničím moc netají, a tak se informace, jakým způsobem říše středu stabilizaci společnosti zajišťuje, dostala na veřejnost. 

Nu a pokud se Zeman podle návodu všechno naučí a pokud se podaří takový projekt u nás rozjet, máme se na co těšit. Co by nás pak čekalo?

Stovky obyvatel České republiky nebudou moci vycestovat do zahraničí. Ale nejen to, nebudou moci ani cestovat vlakem či autobusem, protože jim provozovatel (nyní už pouze státní) jednoduše neprodá jízdenky. Proč? Mají malý „společenský kredit“. Což se jim přihodilo tím, že například přecházejí na červenou, venčí psa bez náhubku, odhodily vajgl na ulici nebo se jen smutně a nebudovatelsky tváří na veřejnosti.

K odhalení těchto méně kvalitních občanů slouží dokonalý systém kamerového rozpoznávání obličejů, tedy identity. Kamery už policie nepoužívá jen k monitoringu silničního provozu a prevenci závažné kriminality. Objektivy a dokonalý software sledují a identifikují každého a policie předává poznatky podobnému úřadu, jako mají v Číně. Tenhle je ale náš, český a vedou jej naši úředníci, kvalitně vyškolení v Pekingu. 

Mimochodem, pokud vás zastaví policie a vy nebudete mít doklad totožnosti, neděste se. Policista si vás vyfotí, odešle a obratem mu přijdou do mobilu vaše osobní materiály. 

Občan s nízkým kreditem také bude mít znemožněn přístup do některých lokalit, do nákupních center a na některé kulturní akce. Kromě toho bude mít omezený přístup na internet a menší možnost používání mobilního telefonu. Jeho kredit bude samozřejmě projednán na pracovišti a v místě bydliště. Na místě je okamžitá razantní a samozřejmě veřejná sebekritika. 

Policie ČR najme mezi obyvatelstvem také velké množství placených spolupracovníků, kteří nás budou sledovat tam, kde není (zatím) vševidoucí oko kamery. A ihned budou pomocí chytrého mobilu informovat nadřízeného policistu a ten pak materiály pošle na příslušný úřad.

Šílené? Ale tak to dnes v Číně chodí. Je hezky stabilizovaná. A kdo se nezařadí a mrmlá, je po zásluze proskribován. Sen každého autokrata. A tím by chtěl Zeman být. On totiž žádný demokrat není a nikdy nebyl. Vždy využíval demokratické principy pouze pro své potřeby. EAle nikdy je nectil jako základní zákon. 

Mnoho obyvatel ČR s jednodušším myšlením se snaží přirovnat EU k Orwellovu románu 1984. Jsou vedle jak ta jedle a ještě k tomu nevidí, že dystopický totalitní systém se rodí úplně jinde. Od nás daleko, ale když se tam budeme jezdit učit, tak…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner