Ztohoven rozstříhali standartu na 1152 kousků. Ovčáček: Prasárna

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září 2015 na Pražžském hradě prezidentskou standartu a vyvěsili místo ní velké červené trenky. (ČTK)

Členové performerské skupiny Ztohoven stáhli 19. září 2015 na Pražžském hradě prezidentskou standartu a vyvěsili místo ní velké červené trenky. | FOTO: ČTK

Už jste také skoro zapomněli na ztracenou prezidentskou standartu? Ztohoven ji v rámci projektu Decentralizace moci rozstříhali na 1152 kousků a posílají ji náhodně vybraným lidem v České republice. Jedná se o pokračování akce Prezidentovo špinavé prádlo, který reflektoval úroveň českého prezidenta záměnou jeho standarty za obří červené trenky, symbolizující jeho styl i pro-diktátorské tendence.

„Originální prezidentská standarta, post-monarchistický symbol a historický relikt centralizované moci, byl skupinou Ztohoven rozdělen na 2 x 24 x 24 malých kousků, jež byly propojeny s decentralizovanou bitcoinovou sítí. Každý z těchto 1152 fragmentů je tak nyní spojen s unikátní bitcoinovou adresou a nese tudíž určitou hodnotu,“ píše skupina na svém webu.

Jednotlivé kusy a jejich hodnota vychází podle umělců z distribuce bohatství ve společnosti. „80 % majetku vlastní pouze 20 % lidí (tzv. Paretovo rozdělení). Zpětné uplatnění tohoto pravidla vedlo ke stanovení hodnot fragmentů v celkové hodnotě 2.1 BTC, tedy 35.000,- Kč (soudem vyčíslená cena vlajky),“ stojí v prohlášení.

Lidé, kteří obdrží část vlajky, zároveň dostanou i bitcoiny v hodnotě v rozmezí 5 až 1500 Kč.

K celé věci se již vyjádřil i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Počin zlodějů ze Sto hoven, kteří zničili standartu českých prezidentů, lze označit jen jedním slovem: prasárna. Chválit tuto prasárnu bude jen Pražská kavárna,“ napsal.

Celé prohlášení zde.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]