Už žádné bobovize! Lidé demonstrují za nezávislost České televize

Před hlavním vchodem do budovy České televize v Praze demonstrují 17. listopadu 2020 lidé na obranu nezávislosti ČT a veřejnoprávních médií.  (ČTK)

Před hlavním vchodem do budovy České televize v Praze demonstrují 17. listopadu 2020 lidé na obranu nezávislosti ČT a veřejnoprávních médií. | FOTO: ČTK

Před budovou České televize v Praze na Kavčích horách se dnes odpoledne sešly desítky lidí v autech i bez nich, aby demonstrovali proti pokusům ovlivnit nezávislost veřejnoprávního média. Akci pořádaly iniciativy Vraťte nám stát! a Svobodu médiím s podporou spolku Milion chvilek pro demokracii.

Na autech byly české vlajky i hesla. Účastníci nesli transparenty s nápisy: „Veřejnoprávní média teď: vyvážená žurnalistika, dozor nad politiky“, „ČT nedáme“, „Morava brání Českou televizi“ nebo „Masaryk naši demokratickou republiku přivedl na svět, tihle ji pohřbívají“ s karikaturami premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana.

Podle organizátorů se v posledních týdnech a měsících stupňují pokusy o omezení nezávislosti České televize. ČT a její redaktoři podle nich čelí bezprecedentním útokům ze strany nejvyšších ústavních činitelů i politických představitelů z extrémní části politického spektra.

ČTK

„Do Rady ČT při poslední volbě jejích členů poslaneckou sněmovnou byla dosazena řada osob, jejichž jedinou kvalifikací je bezmezná loajalita k politikům a stranám, které se nikterak netají svou nevraživostí vůči médiím veřejné služby i potřebě zachování nezávislosti médií na politické moci,“ uvedl senátor David Smoljak (STAN).

Eric Drooker

Smoljak zmínil poslední krok televizní rady, kterým bylo minulý týden odvolání dozorčí komise ČT bez udání konkrétního důvodu v době, kdy má rada schvalovat rozpočet televize na příští rok. Dozorčí komise je poradní orgán Rady ČT. Podle něj se tak zřejmě stalo v rozporu se zákonem.

Místopředseda rady Pavel Matocha na internetu uvedl, že k odvolání dozorčí komise vedla dlouhodobá nespokojenost Rady ČT s její prací. Vrcholem měl být postup komise při posuzování koupě pozemku pod částí budovy ostravského studia ČT za vyšší cenu, než uváděl posudek, bez příslušné ekonomické analýzy. „Rada ČT kromě taxativně vyjmenovaných okolností, kdy má povinnost člena dozorčí komise odvolat, má právo členy DK i tuto komisi jako celek odvolat kdykoli i bez uvedení důvodů, stejně jako třeba ministr může kdykoliv vyměnit členy svého sboru poradců, pokud k nim ztratí důvěru,“ uvedl Babišův novinář Matocha. Pro odvolání hlasovalo deset z 13 přítomných členů rady.

Někteří radní podle organizátorů protestu účelově šikanují vedení ČT a prosazují rozhodnutí, která jsou pro fungování této instituce destruktivní. Opakovaně útočí na nepohodlné redaktory, množí se pokusy ovlivňovat obsah vysílání a personální politiku. „Obáváme se, že pokusy o destrukci současných struktur ČT a její následné ovládnutí budou dále pokračovat,“ uvedli v prohlášení.

Organizátoři umístili před hlavní budovu České televize symbolický pomník veřejnoprávní instituce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články