Už žádné přátelství s Ruskem, říká kyjevský starosta Vitalij Kličko

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko
 (ČTK/ABACA)

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko | FOTO: ČTK/ABACA

V centru Kyjeva začalo bourání sovětského monumentu „Přátelství národů“, který byl vztyčen v listopadu roku 1982 během oslav 65. výročí bolševického převratu v carském Rusku.

Demolici ohlásil kyjevský starosta Vitalij Kličko: „Odstraňujeme bronzovou plastiku dvou dělníků, instalovanou v centru hlavního města v roce 1982 na památku znovusjednocení Ukrajiny s Ruskem.  Rusko svůj postoj k Ukrajině poznamenalo barbarskou touhou zničit náš stát a mírumilovné Ukrajince.“

()

Podle Vitalije Klička je symbolické, že v okamžiku, kdy se pokusili zvednout sochu jeřábem z podstavce, upadla soše ruského dělníka hlava.

Druhá sochařská kompozice vytvořená z červené žuly, která je instalovaná poblíž, bude rozebrána později, protože je k ní horší přístup a její odstraňování bude trvat déle.

Oblouk z titanových plechů bude podle kyjevského starosty nově natřen v ukrajinských národních barvách. „Předkládám návrh rozhodnutí, kterým se bude kyjevská městská rada zabývat na příštím zasedání, o přejmenování oblouku na Oblouk svobody ukrajinského lidu,“ prohlásil Kličko. Za sovětské éry nazývali Ukrajinci oblouk jařmem či chomoutem.

Volodymyr Bondar / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0
Oblouk přátelství národů v Kyjevě výrazně změní svoji podobu | FOTO: Volodymyr Bondar / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Ukrajinské hlavní město plánuje demontáž asi šesti desítek pomníků, basreliéfů či pamětních desek souvisejících s Ruskem či Sovětským svazem. Navíc byl sestaven i seznam 460 ulic a objektů, které budou ze stejného důvodu přejmenovány.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články