Uzavřou se obchody a služby. Bude omezen i pohyb občanů

Andrej Babiš na tiskové konferenci (repro ČT)

Andrej Babiš na tiskové konferenci | FOTO: repro ČT

Vláda na svém zasedání řešila zhoršující se situaci v souvislosti s šířením nákazy novým koronavirem. Premiér Andrej Babiš oznámil nová opatření. Uzavřou se obchody, služby, dojde i k omezení pohybu osob na území České republiky. Konkrétní opatření byla opět zveřejňována nejprve na twitterovém účtu ministra zdravotnictví Romana Prymuly. Předseda vlády na otázku, zda vláda přijme osobní odpovědnost, řekl, že to „není to, co bychom měli teď řešit“. Celá prezentace vlády ZDE.

Premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), hlavní hygienička Jarmila Rážová a národní koordinátor testování Marián Hajdúch  (ČTK)

„Ten nárůst je obrovský a vypadá to, že opatření nefungují,“ uvedl Babiš. Předseda vlády sdělil, že nyní jde o ochranu života všech občanů, které by mohla ohrozit nedostatečná kapacita lůžek v nemocnicích. „Náš zdravotní systém by bez opatření zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu,“ dodal.

Uzavřeny budou maloobchody a služby s výjimkou prodejen se základním sortimentem. Ve velkých obchodních centrech zůstanou otevřeny potraviny, lékárny a drogerie. Výjimku mezi obchody opět dostala květinářství. V tomto odvětví podniká premiér Andrej Babiš, který vlastní síť prodejen květin. Vláda doporučuje zaměstnavatelům práci z domova. Bude omezen pohyb osob s výjimkou cest do práce, nezbytných cest za rodinou, na nákup potravin nebo k lékaři. Povolen je také pohyb v přírodě.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Taktéž bude omezen kontakt státní správy s veřejností. Úřední hodiny budou omezeny maximálně na pět hodin dva dny v týdnu. Všechna opatření začínají platit ve čtvrtek v 6 hodin ráno a budou platit do 3. listopadu 2020.

„Opatření jsme prostě přijmout museli. Nebylo jiné východisko,“ uvedl Prymula s tím, že podle dat operátorů neklesla mobilita lidí dostatečně.

V úterý přibylo v České republice bezmála 12 tisíc případů. Prymula v předchozích dnech tvrdil, že do 2. listopadu se nebudou žádná nová opatření zavádět, protože je nutné počkat na to, až zaberou aktuálně platné restrikce. Od dnešního dne navíc také platí povinnost nosit roušky venku v obydlených oblastech, případně také v automobilu, pokud v něm nejsou jen členové jedné domácnosti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]