V pondělí začnou platit přísnější sankce Spojených států, které nejspíš přidělají vrásky i všem uživatelům mobilních telefonů Huawei. Americké firmy totiž nebudou napříště smět s Huawei spolupracovat, což se projeví na softwaru přístrojů i jeho bezpečnosti. Trumpova administrativa sankce uvalila v souvislosti s důvodným podezřením, že předmětný čínský koncern provádí špionáž pro komunistický režim.

Pokud Čína s Amerikou politický problém ještě na poslední chvíli nevyřeší, pak už pro telefony Huawei nebudou k dispozici žádné nové verze operačního systému Android. Zároveň není jisté, zda Huawei bude vůbec moci dodávat aktualizace. Google je výrobcům poskytuje každý měsíc, aby s jejich pomocí podchytili nově objevené chyby systému a mezery v jeho zabezpečení. Bez aktualizací ovšem odhalených slabých míst využijí aktéři kyberzločinu nebo špioni.

V Česku by se problém dotkl desítek tisíc uživatelů telefonů Huawei a sesterské značky Honor. Češi přitom ještě na jaře největšímu čínskému technologickému koncernu důvěřovali. Čtvrtina respondentů ve výzkumu společnosti Nielsen Admosphere z konce května letošního roku vlastnila telefon značky Huawei nebo Honor, a 70 procent z nich by si ho koupilo znovu.

Vyhlídky do budoucnosti telefonů Huawei kromě možnému výpadku aktualizací nijak nevylepšuje ani fakt, že Google už novým přístrojům této značky nebude smět vystavovat licence k používání systému Android. Není tedy vůbec jisté, že telefony zmíněného čínského výrobce budou moci využívat toto rozhraní od firmy Google.

Donald Trump v polovině května zvláštním nařízením zapověděl americkým firmám používat telekomunikační techniku, která by byla označena jako bezpečnostní riziko. Tento krok byl zaměřený především proti koncernu Huawei. Trump už také v květnu vyhlásil stav nouze kvůli ohrožení americké telekomunikační infrastruktury. Exekutivní příkaz měl zbrzdit posilující vliv zahraničních rozvědek.

 

 

 

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora