Uživatelé telefonů Huawei v nejistotě. Od pondělí budou možná bez aktualizací

Huawei  (youtube)

Huawei | FOTO: youtube

V pondělí začnou platit přísnější sankce Spojených států, které nejspíš přidělají vrásky i všem uživatelům mobilních telefonů Huawei. Americké firmy totiž nebudou napříště smět s Huawei spolupracovat, což se projeví na softwaru přístrojů i jeho bezpečnosti. Trumpova administrativa sankce uvalila v souvislosti s důvodným podezřením, že předmětný čínský koncern provádí špionáž pro komunistický režim.

Pokud Čína s Amerikou politický problém ještě na poslední chvíli nevyřeší, pak už pro telefony Huawei nebudou k dispozici žádné nové verze operačního systému Android. Zároveň není jisté, zda Huawei bude vůbec moci dodávat aktualizace. Google je výrobcům poskytuje každý měsíc, aby s jejich pomocí podchytili nově objevené chyby systému a mezery v jeho zabezpečení. Bez aktualizací ovšem odhalených slabých míst využijí aktéři kyberzločinu nebo špioni.

V Česku by se problém dotkl desítek tisíc uživatelů telefonů Huawei a sesterské značky Honor. Češi přitom ještě na jaře největšímu čínskému technologickému koncernu důvěřovali. Čtvrtina respondentů ve výzkumu společnosti Nielsen Admosphere z konce května letošního roku vlastnila telefon značky Huawei nebo Honor, a 70 procent z nich by si ho koupilo znovu.

Vyhlídky do budoucnosti telefonů Huawei kromě možnému výpadku aktualizací nijak nevylepšuje ani fakt, že Google už novým přístrojům této značky nebude smět vystavovat licence k používání systému Android. Není tedy vůbec jisté, že telefony zmíněného čínského výrobce budou moci využívat toto rozhraní od firmy Google.

Donald Trump v polovině května zvláštním nařízením zapověděl americkým firmám používat telekomunikační techniku, která by byla označena jako bezpečnostní riziko. Tento krok byl zaměřený především proti koncernu Huawei. Trump už také v květnu vyhlásil stav nouze kvůli ohrožení americké telekomunikační infrastruktury. Exekutivní příkaz měl zbrzdit posilující vliv zahraničních rozvědek.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]