Uznávaný německý deník si všímá Babiše. A není to vůbec hezké čtení

Premiér Andrej Babiš v poslanecké sněmovně  (ČTK)

Premiér Andrej Babiš v poslanecké sněmovně | FOTO: ČTK

V žebříčku české politiky následuje premiér Andrej Babiš prezidenta Miloše Zemana na příčce číslo 2, v seznamu nejbohatších Čechů zastává podle magazínu Forbes se svými 3,6 miliardami dolarů čtvrté místo. Tenhle podnikatel a politik nedokázal dostatečně oddělit své sféry moci, píše známý německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung s poukazem na aktuální závěry Evropské komise.

Jak deník dále uvádí, podle komise se Babiš provinil vůči právu EU o konfliktu zájmů, a to tak, že pod jeho vedením vláda umožnila jím kontrolovanému holdingu Agrofert čerpat evropskou pomoc. Babišovo tvrzení, že ke společnosti nemá přístup, protože její majetek leží ve dvou svěřenských fondech, EU nepřipustila. „Pan Babiš kontroluje společnosti skupiny Agrofert, citují jedny z nejrespektovanějších evropských novin současnosti jasný rezultát Bruselu.

Knihy Free Czech Media (FCM)

Podle Babiše jde o cílené a manipulativní vyšetřování iniciované profesionálními udavači z Pirátské strany. Protikorupční organizace Transparency International uvedla, že to ne opozice, ale ona sama Babiše nahlásila EU, všímá si také německý list. Česko podle komise nemusí dotace Agrofertu vrátit, jak původně v Česku zaznělo. České úřady totiž nepožádaly o žádnou refundaci. Konzervativní frakce v Evropském parlamentu však vyzvala komisi, aby dala Česku stopku na vyplácení evropských peněz.

Aktuální spor kolem dotací pro Agrofert německý list zasazuje do negativního kontextu pandemické situace v Česku. Zmiňuje i vyhoštění ruských diplomatů v důsledku výbuchu muničního skladu v roce 2014 ve Vrběticích, za kterým mělo stát vražedné komando ruských tajných služeb. Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung čekají Babiše a jeho populistické hnutí ANO už v říjnu parlamentní volby, v průzkumech ztrácí a pokračování menšinové vlády se sociálními demokraty se jeví podle listu jako nepravděpodobné.

Miloš Zeman a Andrej Babiš - ničitelé české ústavnosti (ČTK)

Přesné zdroje bohatství Andreje Babiše jsou stejně nejasné jako jeho politická minulost. Zprávy o tom, že bývalý člen komunistické strany pracoval před pádem železné opony pro Státní bezpečnost, on sám už dříve popřel, uzavírají článek slavné německé noviny, které se prodávají po celém světě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články