Uznejte, že jste se mýlili, a my pak s vámi budeme jednat, prohlásil na adresu Spojených států Lavrov

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (U.S. Department of State from United States, wikimedia, CC BY-SA 2.0)

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov | FOTO: U.S. Department of State from United States, wikimedia, CC BY-SA 2.0

Na tiskové konferenci k otázkám evropské bezpečnosti řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, že Rusko je připraveno jednat, pokud Spojené státy uznají, že ve své politice chybovaly.

„Pokud si naši západní partneři uvědomí své chyby a vyjádří svou připravenost vrátit se k projednávání dokumentů, které jsme navrhli, myslím, že to bude pozitivní skutečnost,“ řekl doslova Lavrov.

Putinova propaganda se za deset měsíců války výrazně proměnila. (ČTK)

Zároveň však vyjádřil pochybnosti, že se ve Washingtonu najde „síla a inteligence“ k tomuto kroku. Pokud se to však stane, Rusko je okamžitě připraveno vrátit se k jednání. „Mezitím, co Spojené státy odmítly návrhy Moskvy, již podnikly řadu kroků, které jsou zcela v rozporu s vyhlídkami na obnovení dialogu,“ poznamenal ruský ministr zahraničí.

Lavrovovi hlavně vadí prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který poznamenal, že pokud Ukrajina nevyhraje, nebude se o otázce jejího členství v NATO diskutovat. „Nezodpovědnost takových výroků je zřejmá každému člověku více či méně zběhlému v politice,“ rozohnil se Sergej Lavrov.

K situaci se ještě před Lavrovem vyjádřila i mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, která uvedla, že „poté, co NATO opustilo seriózní dialog o ruských bezpečnostních zárukách, nedošlo k žádným kontaktům mezi ministerstvem zahraničí a mezinárodním sekretariátem Aliance“.

Podle jejího prohlášení „Západ nalákal úřady a lid Ukrajiny do pasti slibující světlou budoucnost a nyní do této země hází zbraně jako dříví“. Zacharovová zdůraznila, že podle Ruska využívají západní země Ukrajinu jako testovací prostor pro své zbraně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články