Užití ústavy kvůli Zemanovu zdraví teď neřešme, vzkázal předseda senátu Vystrčil

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) (Miloš Vystrčil / se souhlasem)

Předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS) | FOTO: Miloš Vystrčil / se souhlasem

Podle předsedy senátu Miloše Vystrčila (ODS) teď není doba na to, uvažovat v souvislosti se zdravotním stavem prezidenta Miloše Zemana o užití článku 66 české ústavy. Vystrčil to řekl dnes ráno ČTK v Telči na Jihlavsku, kde hlasoval ve volbách do poslanecké sněmovny. Článek se zabývá i situací, kdy prezident nemůže ze závažných důvodů svůj úřad vykonávat a jeho pravomoci rozhodnutím parlamentu přejdou na jiné ústavní činitele.

O zdravotním stavu prezidenta Zemana je podle Vystrčila nyní společnost informovaná, byť to některým může připadat jako nedostatečné. „Lidé, kteří se starají o pana prezidenta, kteří jsou informováni o jeho zdravotním stavu, tak jsou nositeli poměrně velké odpovědnosti. Protože úkoly, které jsou před panem prezidentem, jsou zásadní pro fungování České republiky. Věřím, že si to uvědomují, že jsou nositeli takto velké odpovědnosti. A že se budou odpovědně chovat a že všechny informace, které by veřejnost měla vědět, případně alespoň někteří nejvyšší ústavní činitelé, předávají. Protože kdyby tak nečinili, tak by se chovali nezodpovědně, a já doufám, že tuto zemi mají rádi,“ řekl dnes ČTK Vystrčil.

Jakého výsledku u voleb dosáhne koalice SPOLU, jejíž součástí je i ODS, odhadovat nechtěl. „Věřím, že dopadneme velmi dobře,“ řekl Vystrčil. Petr Fiala jako lídr koalice podle něho v předvolebních debatách mimořádně dobře obstál. „Myslím si, že nám to mohlo pomoci, protože tam bylo vidět, kdo má, kdo nemá erudici a přehled. A tím pádem kdo by byl schopen, nebo by nebyl schopen řídit tuto zemi,“ má jasno Vystrčil.

V Telči, kde úřadující šéf senátu žije od narození a kde také několik let byl starostou, vyhrálo před čtyřmi lety sněmovní volby hnutí ANO se ziskem 22,98 procenta hlasů, druzí byli lidovci a třetí občanští demokraté, vyplývá z informací na webu volby.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]