V 89 letech odešla herečka Valentina Thielová

Valentýna Thielová (ČTK)

Valentýna Thielová | FOTO: ČTK

Ve věku 89 let zemřela v sobotu v Praze herečka Valentina Thielová. ČTK to dnes sdělila její neteř Michaela Svatá. Thielová hrála ve více než 70 filmech. Známá je například jako profesorka Boženka ze Sněženek a machrů. Další role ztvárnila v řadě seriálů.

Thielová se jako dcera ruských emigrantů narodila 12. března 1933 v Praze. Jejím prvním manželem byl básník Vladimír Thiele, který ji seznámil s režisérem Josefem Machem a ten ji v roce 1957 obsadil do hlavní role ve svém filmu Florenc 13.30. Po tomto úspěšném filmovém debutu se mimo jiné jako konferenciérka v souboru Laterny magiky zúčastnila světové výstavy Expo 58 v Bruselu.

Jiří Somr (Petr Novák, Wikipedia / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5)

Následovaly další filmové role, z českých filmů 60. let byly nejvýznamnější tituly Bláznova kronika režiséra Karla Zemana z roku 1964 či Transit Carlsbad (1966) režiséra Zbyňka Brynycha. V oblíbeném snímku Léto s kovbojem z roku 1976 ztvárnila Thielová manželku profesora Studničky, kterého hrál dnes rovněž zesnulý Josef Somr.

Čeští diváci si Valentinu Thielovou pamatují například i z detektivky Na kolejích čeká vrah (1970) režiséra Josefa Macha nebo z komedie Jak básníkům chutná život (1987) režiséra Dušana Kleina. Televizním divákům zase byla známá ze seriálu TV Prima Rodinná pouta, kde hrála roli babičky Boháčové.

Objevila se i v řadě dalších filmových i televizních rolí, hrála i v několika seriálech, například Panoptikum města pražského (1987), Přísahám a slibuji (1990) či Náhrdelník (1992).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články