V Afghánistánu ukamenovali dívku. Tálibán prý za nic nemůže

(RFR/RL)

Afghánská Nezávislá komise pro lidská práva (AIHRC) tvrdí, že vyšetřuje videozáznamy, které ukazují, jak je k smrti ukamenována afghánská žena. Hnutí Tálibán se vymlouvá, že za nic nemůže.

Dvouminutové video ukazuje skupinu mužů házejících kameny na zahalenou ženu ležící v díře vykopané v zemi. Je slyšet pokřik přihlížejících, jak volají: „Zasáhni ji!“ A: „Allahu Akbar!“ Je také slyšet ženské výkřiky.

AIHRC sdělila pro stanici RFE/RL, že se snaží přesně zjistit, kdy a kde bylo video natočeno a proč byla žena zabita.

Tálibán tvrdí, že záběry pocházejí z října 2015, kdy byla za údajné cizoložství zabita 19letá žena v centrální provincii Ghor.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Tálibán také uvedl, že ukamenování tehdy provedl velitel provládní milice. Místní představitelé z tohoto činu z roku 2015 obvinili militanty Tálibánu. Oběť, pojmenovaná jako Rokhshana, byla obviněna z předmanželského sexu se svým snoubencem. K incidentu došlo ve vesnici Ghalmin na okraji hlavního města provincie Firoz Koh.

Afghánští novináři a aktivisté však tvrdí, že nové záběry, které byly poprvé nahrány na sociální média 30. ledna, dokumentují novější ukamenování v okrese Taywara v provincii Ghor.

Ghor, hornatá a odlehlá provincie v afghánské centrální vysočině, je jednou z nejchudších a nestabilních oblastí země.

Tálibán a desítky nelegálních ozbrojených skupin vedených bývalými válečníky a vůdci milicí jsou v Ghoru velmi aktivní a ovládají klíčovou tranzitní cestu pro přepravu zbraní a opia přes Afghánistán.

Nové záběry vyvolaly mezi afghánskými uživateli sociálních médií značné pobouření. Mnozí z nich vinili právě Tálibán.

()

Tálibán momentálně vede mírová jednání se Spojenými státy a s afghánskými politiky o politickém řešení afghánské války trvající 18 let.

Mírové rozhovory ale vyvolávají protesty u Afghánců, kteří tálibánce považují za teroristy, s nimiž by se nemělo jednat.

Tálibán sice popírá, že by s touto konkrétní událostí měl něco společného, ale vyhlásil na Twitteru, že trest ukamenování za cizoložství je „islámské pravidlo, které nemůže žádný muslim odmítnout“.

(Rfrl.org.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]