V Andrejově síti 15.–22. listopadu: Spiknutí tajtrlíků

Andrej Babiš - pochybný agrobaron, politický kejklíř a samozvaný filosof (ČTK)

Andrej Babiš - pochybný agrobaron, politický kejklíř a samozvaný filosof | FOTO: ČTK

Již delší dobu tvrdím, že tato vláda je ptakořitní. Ptakořitní již sice vypadají jako savci, ale stále snášejí vajíčka. Naše vláda sice na první pohled vypadá jako skupina politiků, ale jde o skupinu tajtrlíků. Celý minulý týden se pan premiér se svým teamem chlubil, jak sníží lidem daně. A na konci týdne Babišova ministryně paní Schillerová všemi kanály hlásá, aby se lidem nesnižovaly daně.  Nijak to nesouvisí se skutečností, že se uvolnila protiepidemická opatření a divadla již smějí hrát. To, co předvádí Babiš a jeho vláda, není sitcom z politického prostředí, není to divadelní komedie. Je to čím dál tím nehoráznější prezentace naprosté neschopnosti, lží a podrazů.

Již při svém nedělním čaulidění  se pan premiér opakovaně pochválil, jak jeho vláda celou dobu svého působení snižuje daně a má nyní nejlepší finance v Evropě. Proto – pointa – sníží lidem daně! A setrval na tom i v dalších dnech. 

Už od rána snížím!

„Plním své sliby zrušením superhrubé mzdy a snížením daně na 15 procent pro všechny zaměstnance. Superhrubá mzda totiž není nic jiného než jeden z mnoha podvodů na lidech z dílny Topolánka a Kalouska. … Když šli tihle dva spolu kdysi do vlády, tak slíbili, že zavedou plošnou 15procentní daň na všechno a taky na příjem fyzických osob…. Proč chci zrušit superhrubou mzdu a snížit všem daně právě teď? No protože je dnes úplně jiná doba. Ekonomika zpomaluje kvůli pandemii a my se dostáváme do krize. … I v téhle nelehké době chci dát lidem jistotu, že budou mít dost peněz. Navíc takových peněz, o kterých nebude rozhodovat vláda, ale oni sami. Prostě chci, aby se lidi nemuseli bát o své příjmy a mohli utrácet. …  Přímou finanční podporu zaměstnanců dělá až plošné snížení daně z příjmu na 15 procent, a to právě teď. A to, co dnes nabízíme snížením daně z příjmu na 15 procent. Dáme dnes peníze všem zaměstnancům na celé dva roky, protože můj návrh na snížení daně z příjmů zaměstnancům na 15 procent bude platit dva roky. Všichni mohou počítat, že budou mít vyšší příjem.“

FORUM 24 (archiv)

Přiznávám, že i já sám, ač jsem nikdy na peníze moc nebyl, slyším něco takového rád. Pokud budu mít díky premiérovi (jak slibuje) více peněz a budu moci utrácet (jak slibuje), budu si kupovat dražší šneky. Takže jsem tato premiérova slova 18. listopadu četl velmi rád. A pak mi dělal zbytek týdne radost jak pan premiér Babiš, tak jeho nejoblíbenější ministryně.

Pan premiér samozřejmě nejen snižoval, ale konal i další finanční dobro, kudy chodil. Poprosil paní Schillerovou, aby pomohla potravinovým bankám pro chudé, a slíbil, že vláda pro ně uvolní dvacet mega. Pak – sdílením postu paní Schillerové – zdůraznil, že nebudou žádná daňová přiznání, přehledy pojistného a daňové kontroly. Žádné papírování. To přinese paušální daň pro živnostníky a OSVČ s příjmy do 1 milionu ročně. „Jediná pravidelná platba ve výši 5 469 korun měsíčně a o nic dalšího se již nestaráte. Navíc si navýšeným sociálním o 15 % přilepšujete na důchod.“ 

Musím ocenit, že Prchalové, kteří tento post pro paní ministryni a potažmo pana premiéra psali, už dosáhli opravdového mistrovství. Číst tyhle věty bez kontextu, tak si myslím, že hovoří obchodní cestující nějaké obskurní „investiční“ společnosti. A bylo to pořád stejné.

Už jsme snížili!

Pan premiér rozdával peníze i nadále, a i nadále se tím chlubil. Ostatně – na co jiného by lid slyšel více než na prachy, to by Babiš vymyslel i bez Prchala. „Konečně! Od 1. 12. do 15. 12. vyplatíme 3 milionům našich důchodců každému 5000 Kč. … Zrušení superhrubé mzdy (sdíleno od paní Schillerové) Poslanci dali zelenou našemu návrhu na zrušení nesmyslné superhrubé mzdy a na významné snížení daní.“

Předseda ODS Petr Fiala  (ODS)

A v pátek ráno se u Babišů slavilo – jen jak mě nezvou, nevím, zda se na Čapáku slaví tím, že se servírují surikatám čerství termiti, nebo zda se rodině pana premiéra servírují čerstvé surikaty. Každopádně na facebooku to pan premiér rozmázl velkoryse: „Jak jsme slíbili, tak jsme udělali. Přidáme zaměstnancům tisíce korun. Děkuju všem poslancům, kteří v noci ve sněmovně zvedli ruku pro můj návrh zrušení absurdní superhrubé mzdy a snížení daně zaměstnancům na 15 %. Lidi to uvidí přímo na výplatní pásce, každému stoupne plat o 7 % z čistého příjmu. V tomhle těžkém období je důležité investovat do lidí, aby se nebáli o svoji budoucnost.  Spočítejte si to sami v kalkulačce od ministerstva financí.“ Ve své vyhlášené skromnosti pan premiér nedodává BABIŠOVA ministerstva financí, které nám spočítá, jak nám to snížili. 

V pátek pak pan premiér juchá: „Přidáme zaměstnancům tisíce,“ a doprovází infografikou, letákem, kde jsou rozesmátí občané, kterým SNÍŽIL DANĚ, a pod figurkou je vždy, komu kolik SNÍŽENÍM DANÍ vydělal. Například policista 2 535 korun, a kadeřnice 1 268 Kč. A pak dodává link na oslavný článek v iDnes, která rozhodně není jeho, ale až mu ji svěřenský fond vrátí, tak zase bude, s komentářem: „Ano, chceme dát všem zaměstnancům víc peněz, protože si to zaslouží. A taky protože máme skvělé veřejné finance, které jsme v minulosti dali do pořádku.“ A před weekendem se ještě pochlubí,  že tu žádost o dvacet mega pro potravinové banky, které slíbil, že vláda uvolní, vláda, jíž je premiérem, překvapivě uvolnila. Prostě – pan premiér nám SNÍŽIL DANĚ, takže jsme VYDĚLALI, a to VŠICHNI!  ANO, už je líp! 

Roku 1989  se demonstrovalo proti lidem jako Babiš!

Dovolte mi malou osobní vsuvku: V uplynulém týdnu Andrej Babiš opět, jako již řadu let, poplival výročí listopadového převratu v roce 1989. Pan premiér mluvil dle vlastních slov k lidem, pro které je „stejně jako pro něj tento den významný“. Je to den boje za svobodu a demokracii. Už loni měl k tomuto výročí velký projev o svobodě – a dnes chce, aby se neopakoval, jen dodat, že kvůli viru o část té revolucí vydobyté svobody obyvatelstvo přišlo. Ale že základní svobody – svobodu a demokracii máme, a máme silné nezávislé instituce. Máme svobodné volby, svobodu cestování, a svobodu slova. 

Zdeněk Šarapatka (FORUM 24)

Dovoluji si jako pamětník připomenout, že největším ohrožením té svobody a demokracie, kterou jsme v osmdesátém devátém vydobyli, je Andrej Babiš. Člověk, který zastupitelskou demokracii čím dál úspěšněji přeměňuje v oligarchii, který ovládá více a více institucí, a který jako do fondu svěřený vlastník (nebo naopak?) Mf DNES zásadně ohrožuje svobodu slova, kterou se teď ohání. Především si ale dovoluji připomenout: My na Národní třídě nedemonstrovali proti Stalinovi či Gottwaldovi, ale proti normalizačním komunistům. Proti šíbrům osmdesátek typu Miroslav Štěpán, bezuzdným kariéristům, kteří si jako členové Komunistické strany Československa a spolupracovníci komunistické tajné policie vybudovali v rámci normalizačního socialismu z režimu koryta. A u těch koryt žrali, až chrochtali – a žrali z nesvobody a bídy celého národa. Revoluce v roce 1989 nebyla proti fanatickým komunistům z padesátých let, ale proti lidem jako Andrej Babiš. Lidem, kteří popravdě říkají, že do KSČ vstoupili, protože jim to nařídila maminka. Jejich matkou totiž byla a je lež, kariéra, chamtivost, bezohlednost a podlost. Proto Babišův proslov k výročí 17. listopadu vnímám jen jako sprostý výsměch vyčuránka, který je nahoře v každém režimu.

Uhynulé ryby z Bečvy, ilustrační snímek  (Hasiči Olomouc)

Na**at jako, snížili jsme moc!

Ale zpět ke SNIŽOVÁNÍ. Sněmovna v noci ze čtvrtka na pátek sice schválila zrušení superhrubé mzdy a nové sazby na daň z příjmu, které paní ministryně a pan premiér slibovali. Ale také poslanci schválili návrh Mikuláše Ferjenčíka z Pirátské strany. Návrh na zvýšení slevy na dani na poplatníka. Který by skutečně lidem s nejnižšími příjmy daně citelně snížil. Vláda Andreje Babiše reagovala konzistentně. Paní Schillerová ve stejnou dobu, když pan premiér na facebooku juchá, jak lidem SNÍŽILI daně, na twitteru apeluje na senát, aby daně NESNÍŽIL. „Zvýšení slevy na poplatníka, které bylo schváleno společně se snížením daně z příjmu, je podle mého názoru chyba. Mít obojí prostě není možné. Požádám proto senát, aby návrh upravil a zvýšení slevy vypustil.“ Ano, to je až učebnicová ukázka tajtrlického stylu vlády. Po týdnu slibů, jak SNÍŽÍME, se to panu Babišovi a jeho vládě vymklo, poslanci sprostě nehlasovali dle představ ANO, a chudák paní ministryně musí po týdnu slibování SNÍŽENÍ apelovat na NESNÍŽENÍ. 

Je to rok, kdy mne poprvé napadlo, že tato vláda patří spolu s ježurou a ptakopyskem mezi ptakořitní. V některých momentech jsem ale na pochybách, zda nekřivdím ptakopyskům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner