V Andrejově síti 19.–25. října: Prchalové začínají dělat chyby

Andrej Babiš na procházce (FB AB)

Andrej Babiš na procházce | FOTO: FB AB

Facebook a Twitter se stále více stávají hlavním komunikačním nástrojem politiků. A čím větší populista, tím více postů. Pročetl jsem facebookové projevy pana premiéra Andreje Babiše za poslední týden – a jako sociální psycholog se pokusil z nich udělat takový stručný výcuc. Takže abstrakt, shrnutí článku: Andrej Babiš couvá, hraje jak na prorouškovou, tak na protirouškovou část veřejnosti, ale jeho team jindy velmi profesionálně pracujících prchalů začíná dělat chyby. 

Na Facebook se podle některých studií přesunulo až šedesát procent naší sociální komunikace. Platí i pro politiky. Takže pro čitelnost textu z nich: Posty pana premiéra jsou tučně. Symbolem # jsou uvozeny komentáře jeho sympatizantů – nevím, zda placených či dobrovolných. Jménem autora jsou uvedeny jen komentáře relevantní. A mé skromné poznámky a komentáře jsou kurzívou. Tedy – co se minulý týden dělo v Babišově sociální síti?

Eric Drooker

18. října: Vážení a milí spoluobčané, obracím se na vás s prosbou. Zůstaňte doma. Můžete tím zachránit lidské životy 

  Běžte si stěžovat za ODS, Piráty a TOP 09. Ti chtěli rozvolnění před prázdninama a teď zase řvou tak jako vy samé.

Později 18. října: Jsem v šoku, jak bezohlední a sobečtí jsou někteří naši občané, kteří nedodržují nařízení vlády a ohrožují sebe i ostatní. Jsem pro jejich tvrdý postih. Teď, když máme před sebou dva nejtěžší a nejsložitější týdny pro zvládnutí epidemie, jen zaměstnávají zdravotníky, záchranáře a policii, prostě profese, které potřebujeme fakt na úplně jiné činnosti. Zároveň jsem hrdý na vysoce profesionální postup Policie České republiky, které děkuji.

# Doba je těžká. Ale vzpomeňte si na Karlův most, a politici jak oslavovali. Vládu by ukamenovali, že nemohou do zahraničí a že nerozvolňuje. Proč média, když jsou tak nestranná a nevytáhnou slova a videa opozice? Teď se vše svede na vládu.

Později 18. října: Podporuji Armáda České republiky. Zaznamenal jsem debaty ohledně rozpočtu a pevně věřím, že dostane rozpočet, který si zaslouží. Nutně potřebuje moderní výbavu. Vždy nám pomohla. Při povodních, s Chytrou karanténou, odběrnými místy, v domovech seniorů i v nemocnicích.

István Léko. Přítel Andreje Babiše a bývalý šéfredaktor Lidových novin (ČTK)

# Armáda byla je a zůstane nepostradatelnou ve všech dobách. Vojáci vždy pomáhají v postižených oblastech a mnohdy nad rámec jejich běžných úkolů a za to bychom jim měli být nejen vděční, ale umět je také ocenit 

Osmnáctého Babišův team dospěl k názoru, že nyní je v národě atmosféra volající po starostlivém a zodpovědném bojovníku proti viru. Lidé se začínali bát. Proto se pro tento týden protivirovým bojovníkem Babiš stal. A je pozitivní – oceňuje jednak záchranáře (což má nesporně pravdu), a také zalichotí armádě. Což je jedna z posledních institucí v naší zemi, která má opravdový kredit. Takže Babiš se prohlásil bojovníkem proti viru, a zopakováním samozřejmostí – chválou zdravotníků a armády – získal implicitní souhlas prakticky kohokoliv se zbytky zdravého úsudku. Klaka pod jeho posty nezapomněla zdůraznit, že za letní rozvolnění opatření, příčinu děsivé druhé vlny, nemůže vláda, ale opozice, a hlavně ODS. On by někdo mohl připomenout, že roušky ministru Adamovi v létě zatrhl právě Babiš, tak je potřeba ze zodpovědnosti za epidemii obvinit apriorně opozici. 

19. října: Strakovka právě teď (foto – pan premiér v rozbordeleném kanclu, ve kterém je na fotografii sám, ale v roušce.)

Eugen Kukla, známý pražský fotograf: Dobrý den, vážení členové páně premiérova mediálního týmu! Dovolte mi, abych bez zášti a ve vší nevinnosti poukázal na fakt, že u podobné fotografie, pořízené 8. X. 2020 v 9:19, jen přesně z opačné strany, lze na stole spatřit tentýž Rokytnický med. To by ještě nebylo nic zvláštního. Pozoruhodné však je, že v obou případech je etiketa s názvem medu otočená k fotografujícímu. K tomu bych však ještě, s jistým údivem, doplnil, že medu po celou dobu nijak viditelně neubylo! Ježto je med sympatický produkt sympatických skromných a pracovitých b.žích tvorů, dovoluji si Váš product placement doplnit přímým odkazem na firmu, která lahodnou a léčivou pochoutku od našich hmyzích kamarádek zpracovává. Je to Včelí farma Rokytník, jejíž stránky naleznete zde. Facebookový profil pak mají bzučivé rokytnické chlupatice zde. S pozdravem Vám všem a včelám zvlášť, ek 19. X. 2020

# A co má jako být, Cliftone?

# Jéžiš , nemáte co na práci? Jen prudíte a vymýšlíte kraviny

# Dejte pokoj se zbytečnou buzerací.  Máte postřeh, toť vše. Jsou teď jiné starosti.

Eric Drooker

Za tohle by měl Prchal přijít o prémie. Jeden med ve dvou nevyumělkovanou realitu zachycujících spontánních fotkách, a neubylo? To je fakt u profesionála trapný. Chudák Babiš pózuje v umně nakomponované scéně prací hlučící kanceláře, a nějakej tukan zapomene vyměnit med za marmeládu! #nasratjako!

Ještěže Andrejovi fejzbůkoví advokáti připomenou, že na takové detaily, jako že spontánní selfíčka pana premiéra pro Facebook jsou ve skutečnosti pečlivě komponované marketingové scény, a rekvizitář zaspal, teď není čas. Přece nebudeme za epidemie řešit, že pan premiér lže! A kdo na to poukazuje, jen prudí, a hraje si na detektiva!

20. října: Alena Schillerová a její týden. Mrkněte – Mrkvový cupcake!  (a fotografie mrkvového koláče)

Tomáš Rektor, známý pražský psychiatr: Vidíte! Už umíte použít podmět a přívlastek! Ještě tak půl roku a zvládnete sestavit celou smysluplnou větu.

Ilustrační foto (Depositphotos.com)

Dále 20. a 21. října:  Videocall k exekucím právě teď – Alena Schillerová k paušální dani – Strakovka dnes (fotka z interiéru zasedačky) – Strakovka dnes 21.30 (ve dne pořízená fotografie budovy vlády)

Pan premiér obrazem i textem prokazuje, že dře jako kůň. A činí tak s takovou emfazí, že si z něj intelektuálové dělají srandu. Prostě On, který se zavázal bojovat proti viru, musí svým voličům dávat najevo, že pracuje i v tak emočně nabité situaci, jako je konzumace mrkvového cupcake! On je takový pašák, že pro blaho vlasti obětuje i soustředění na takový hipsterský orgasmus jako bioekovegancupcake! Tedy mrkvovej koláč. Ta v půl desátý večer publikovaná fotka budovy vlády focená odpoledne je podobně trapná jako to s tím medem. Ta fotka, pane Prchal, měla být pořízena za tmy, při světlech pouličního osvětlení, a jen v oknech pracovny pana premiéra měly dohasínat zářivky, jak je před chvílí při odchodu z celodenního boje proti viru mrkvovým koláčem Andrej Babiš znaven zhasl!

23. říjen (ministr Prymula bez roušky v novinách): Jsem v šoku. Je to ohromná ostuda. Nemůžeme kázat vodu a pít víno. Chyba pana ministra Prymuly je prostě neomluvitelná. V době, kdy žádáme lidi o dodržování důležitých pravidel, kdy naši zdravotníci bojují v první linii, je takovéto chování naprosto nepřijatelné. Musíme jít příkladem. A ministr, který navrhuje samotná opatření, tím spíš. Požádal jsem ho o rezignaci, a pokud tak neučiní, jsem připraven ho odvolat.

(ČT)

Tomáš Rektor: Máte pravdu! Naprosto neomluvitelné! Podle mě byste ho měl poslat úplně pryč. Třeba.. Na Krétu?

# Prominula bych mu to. Na své pozici dělá práci dobře a pochybit může každý. Myslím, že v tuto chvíli není prostor pro pózy.

# Nikdo nejsme neomylní. Spousta z nás také automaticky vyšla bez roušky. Kdopak za tím asi stojí? Někdo to musel nabonzovat. Škoda, snažil se a pro jeden prohřešek to odneseme všichni. Jiné to nebude mít ani jeho nástupce. Znovu tu budou nadávky, štvaní a hon, kdy ten dotyčný udělá chybu.

# Tak až bude umírat ještě více lidí, tak poděkujeme novináři z bulváru z Blesku.

# V takové situaci odvolávat pana Prymulu odborníka na epidemiologii. Nesouhlasím!!!!

A pak už to jde jak na drátku – Babiš dle svých postů o třech slovech pracuje, pracuje, pracuje, hlavně v roušce, a do toho čtyřiadvacátého vykřikne: „Budeme muset zřejmě prodloužit nouzový stav a bylo by skvělé, kdyby všechny firmy nařídily home office u těch, kteří můžou pracovat z domova.“ 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš  (ČTK)

Opět se uchyluje do společnosti armády – a pochválí, protože ví, že je oblíbená: „Děkuju našim vojákům a naší armádě. Vždy se na ně můžeme spolehnout,“ a aby v neděli rozehnal celkové a naprosto realistické a opodstatněné chmury veřejnosti, udělá si selfíčko na travičce a připíše: „Nejlepší lék proti covidu je imunita, sluníčko nebo D3. Tak doufám, že jste včera a dnes tankovali jako já.“ Ano – to je přesně ten nesmysl, který plácají jeho voliči na Facebooku. Nejlepší lék proti COVID jsou 3R – rouška, rozestupy a ruce. Jako umejt ruce. On se samozřejmě musel fotit s rouškou celý týden, aby dal vědět, jak bojuje proti viru – ale v neděli, že v neděli přece není premiérem a řekne svým voličům pěkně od srdce, co si vlastně o celé té rouškové hysterii myslí mezi čtyřma očima, s mrknutím v oku prohlácí, že ty vitamíny a sluníčko…. O tom, že je to spiknutí Billa Gatese a netopýrů, nepsal. Zatím.

Takže jen za tento týden dvě docela hrubé chyby Prchalovy divize, a zcela jasný premiérův ústup od invazivní rétoriky. Babiš je nyní tím politikem, který vyzývá k opatrnosti, který ostře a dle nálady veřejnosti zcela oprávněně odministří Prymulu za virovou nekázeň a který obezřetně (protože ta ostuda Prymuly bez roušky se nedá okecat) jen zdůrazňuje, jak se spolu s oblíbenou armádou snaží. 

Ale nakonec – jak má lid rád – v neděli spiklenecky mrkne očkem a sdělí, že toho vira vlastně nejlíp vyléčí sluníčko a vitamíny!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články