V Andrejově síti 23.–29. listopadu: Andrej Babiš hovoří s dělníky

ČTK

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

K lidu blíž, plná spíž, říkalo se za komunistů. Jako dlouholetý předrevoluční člen Komunistické strany Československa to má pan premiér tak zalezlé pod kůží, že se k soudruhy prověřené strategii uchýlil i nyní, kdy cítí ohrožení. Musím ocenit výběr tazatelů. Otázku – video – zašlou panu premiérovi sami občané přes k tomuto účelu naprogramovanou aplikaci, a prchalové pak vyberou ty vhodné.  Občany, co vypadají a ptají se tak, aby se Babišovy odpovědi hodily ke komunikační strategii týdne. Musím přiznat, že při výběru tazatelů jsou prchalové zodpovědní a dbají na to, aby představili reprezentativní voliče Andreje Babiše. Pokud někdo bydlí na Vinohradech nebo na Hanspaulce, možná jej při sledování Babišových dialogů s občany i překvapí, jací lidé v 21. století v centru Evropy žijí. 

Už první video tohoto týdne v seriálu „Pojď do mě!“ je doslova sprostě manipulativní. Čtenářka si panu premiérovi stěžuje, že následkem COVID má odloženou operaci (čemuž věřím) a že následkem epidemie naše zdravotnictví v podstatě nefunguje pro pacienty s jinými nemocemi.  K videu Andrej Babiš píše: „Péče pro všechny! Je opravdu důležité, aby se dokázali v nemocnicích postarat o všechny pacienty, nejen ty s covidem. Řeším to s ministrem zdravotnictví neustále. Aby lidé, jako tady paní Horáčková, netrpěli doma v bolestech a dostali se na operaci, kterou nutně potřebují. A vláda včera schválila, že se nemocnice můžou vrátit k normálnímu provozu!“ A do kamery pan premiér říká, že tlačí. Ale nelekejte se, tlačí prý na zdravotnictví, aby se vrátilo k péči o všechny.  A to „pro všechny“ opakuje několikrát.

Zdravotnictví funguje – na rozdíl od vlády

Celé video – jak stížnost dámy, tak Babišova odpověď – jsou nesmysl. Je to navíc faul proti zdravotníkům, kteří v boji s covidem umírají. Ano, jistěže se některé operace odložily a že v čekárnách jsou křesla v řadě „ob jedno“ polepena samolepkou NESEDAT. Ale za to nenese nějakou „vinu“ zdravotnictví, ale virus. V rámci možností epidemického stavu zdravotnictví funguje lépe než řada jiných složek společnosti. A určitě lépe než vláda. Celou dobu epidemie, ne nyní, když začal pan premiér tlačit. Já osobně jsem – koronáč nekoronáč – při  epidemii absolvoval kolonoskopii a opakovaně jsem byl v Centru tišení bolesti, kde se léčím. Odbavili mě zcela standardně i v době moru. A na pohotovosti Vojenské nemocnice, kde jsem od doby, co mám rukodělné koníčky, pečený vařený, jsem byl dvakrát. Jednou mi vyndali z ruky pěkný kousek exotického dřeva wenge a podruhé mi píchli při velkém záchvatu bolesti injekci. Tedy zákroky, kterými procházívám pravidelně, i když mívám do ruky vražená i jiná vzácná dřeva a občas měděné špony. A mezi provozem před epidemií a za epidemie prostě nebyl rozdíl. 

archiv

Ale pan premiér dobře ví, že je potřeba nadávat (jedno na koho, hlavně na ty druhé), a tak prchalové vybrali pro Babiše dotaz čtenářky, co se naváží do zdravotníků.  Premiér prý zařídí, aby se nemocnice vrátily k normálnímu provozu. Říká to v době, kdy se přehnala další vlna COVID, nyní počty nakažených klesají a nemocnice by se k normálnímu provozu vrátily stejně. Ale když si ten návrat může připsat jako zásluhu, rád tak učiní. Škoda že pan premiér v odpovědi objektivně nedoložil, kolik procent zemřelých při podzimní vlně zemřelo následkem jeho letního populistického odložení roušek.  Čtenáři si toho ironicky všímají, jeden z nich píše: „Pan Babiš, nejlepší premiér, jakého jsme kdy měli, je i velkým odborníkem na zdravotnictví. Proto si mohl dovolit sám proti epidemiologům v srpnu rozhodnout o zásadních věcech. Tím získal zásluhy jako žádný jiný premiér v naší historii.“  Čtenář má naprostou pravdu. Takže zbývá jen doufat, že si pan premiér při tom tlačení nenatlačí do kalhot. 

Ferda Babiš, pomoc všeho druhu individuálně

Další video už připomíná dětskou knížku s Ferdou Mravencem, práce všeho druhu. Ferda Babiš je totiž odhodlán pomoci jednomu každému občanovi, co ho epidemie nějak finančně ohrozila, a hodlá pomáhat individuálně. Ve videu si stěžuje mladý muž, že mají s manželkou rozestavěný penzion, nemá z čeho stavbu dofinancovat a tlačí na něj banky. Pan premiér popisuje, kolik a jaké programy pro pomoc jeho vláda připravila – ale nakonec vyzve toho čtenáře, aby mu poslal mail na [email protected], že to se svými experty skouknou a najdou cestu, jak mu pomoct.  A aby bylo jasno, tak to k videu i připíše na adresu čtenáře: „Sám neví, jaký program podpory od naší vlády využít, tak jsem mu řekl, ať mi pošle mail a já to dám našim expertům, aby mu poradili na míru.“ Takže by asi bylo dobré, kdyby mu lidi, kterým epidemie podnikání opravdu poškodila, napsali všichni. On jim všem individuálně pomůže taky. Tedy – pokud maily neshodí vládní mailserver. Takových lidí jsou totiž stovky tisíc. A předvádět se na Facebooku, že jednomu z těch stovek tisíc Babiš protekčně pomůže? Je to jednak trapné, za druhé nevěrohodné, protože všem postiženým Babiš po jejich emailu zcela jistě nepomůže, a za třetí: Až nechutně to smrdí bolševismem, jehož kdysi byl Babiš příznivcem. To, co na videu pan premiér slibuje, je totiž se vším všudy „protekce“. Ano – celý národ je v háji, ale tobě, soudruhu, protože máš tolik důvěry v Andreje Velikého, že se na něj obracíš přímo, bude pomoženo!

ČTK

Kromě svých videí pan premiér spoléhá i na zcela nezávislá média. Sdílí článek „Všichni si polepší stejně, odmítá Babiš kritiku zrušení superhrubé mzdy“ ze zcela nezávislé iDNES.cz, která je jeho. List nekompromisně, kriticky a plně objektivně píše: „Po letech diskusí by už dnes Sněmovna mohla rozhodnout, zda bude zrušena superhrubá mzda. Rozpočtový výbor Sněmovny doporučil přijmout návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) na snížení daně z příjmů fyzických osob na 15 procent z hrubé mzdy.“  Na plnou objektivitu Mladé fronty (tak se MF Dnes jmenovala, když ještě byl Babiš ve Straně) k Agrofertu, ANO i jeho osobě se může pan premiér spolehnout.

Další video, kterak soudruh Babiš hovoří k lidu, bych docela bral jako vtipný skeč divadla Sklep. Divák poslal dotaz, kde má při lockdownu pro dítě koupit boty na zimu. „Nešlo by pro takové obchody udělat výjimku?“ Pan premiér prozradil, že existují eshopy.  A naznačí, že on nic nezavíral, jen činil dle pokynů odborníků, takže za uzavření obchodů vlastně můžou epidemiologové, a on – jako vláda – dávají podnikatelům kompenzace. Pak se do toho trochu zabreptá a praví: „Je samozřejmě vnímáno, že velké řetězce dělají nekalou konkurenci tým menším.“ Skoro bych se vsadil, že tohle je jeho vlastní tvořivost, takovou chybu by jeho prchalové neudělali. Divákům totiž dojde, že těm řetězcům, co, jak říká, snad  dělají „nekalou konkurenci“, umožnil mít otevřeno právě on. A jak už je zabreptanej, tak svůj proslov zakončí slovy „A může využít eshopy a velké řetězce“. Ty řetězce, které – jeho slovy před pár vteřinami řečeno – budí dojem, že jsou nekalou konkurencí.  Zase bych se vsadil, že tady pan premiér „jel za scénář.“ A strašně by mě zajímalo, jak ten z prchalů, který Babišova videa režíruje, v podobné situaci reaguje. Normální režisér řekne v podobném případě herci: „To musíme jet znova, zakecal ses tam!“ Ale co může chudák režisér říct, když si ho ten herec – pan Babiš – platí, a navíc je premiérem? 

FORUM 24

Ale jak se tak pan premiér pomalu vylhává z ekonomických následků lockdownu tím, že vše háže na „epidemiology“, tak to prchalové nezapomněli zdůraznit ani v komentáři k videu: „Všechna naše opatření vychází z analýz epidemiologů, jak se virus chová a šíří.“ Dovoluji si tedy připomenout známou skutečnost, že letní rozvolnění, odložení roušek,  Andrej Babiš přijal navzdory varování epidemiologů. Oni totiž lidé na Facebooku už na ty roušky moc nadávali, tak co mohl jako zodpovědný populista udělat jiného? 

Sympatizanti ANO nejsou absinenti!

V dalším videu vysvětluje premiér nějakému podroušenému gentlemanovi, že COVID opravdu existuje, a řešením je vakcína. A zdůrazní, že si COVID nikdo nevymyslel. Video je informačně obohacující. To, co říká pan premiér, by vymyslel i úplný blb. Končí slovy: „Dávejte na sebe pozor! Noste hlavně respirátor!“ Je to výrok až státnický, a – podobně jako se za první republiky říkalo „tatíček Masaryk“ – se už brzy začne v Čechách říkat „tatíček Bureš“. Pan premiér na tom pracuje. Jak mu u něj doma, rozuměj na iDnes, udělali reklamu, tak dělá vše pro to, aby ji voliči viděli a jeho sliby zkonzumovali. Takže rozhovor se sebou samotným v periodiku, které je jeho, nasdílí ještě jednou:  „Jestli je tu někdo, kdo ho ještě nečetl, tak si dejte můj rozhovor. Přidáme zaměstnancům tisíce.“ Sexuální psychologie je samostatná vědní disciplína, nevyznám se v ní, takže nevím, jestli je můj termín užívaný. Ale v popsaném chování pana premiéra možná nesprávně vidím prvky slovní samohany (verbální masturbace). 

Následující video na Babišově zdi nemá v hlavní roli pana premiéra. Je od paní Schillerové, která k němu připsala: „Dobrá zpráva pro čtyři a půl milionu zaměstnanců. Historické snížení daní je zase o krok blíž .“ A ve videu říká, že přesvědčili s (s kým jiným taky) panem premiérem poslance, aby lidu snížili daně! Který hned v následujícím postu odkazuje na rozhovor se sebou v Blesku s nadpisem: „Epicentrum: Babiš o tom, jak si Češi přilepší na daních a jaké budou Vánoce s covidem.“

Další video už je trochu za hranicí dobrého vkusu. Ano – s dětmi se fotili a zneužívali je tak ke své propagandě všichni diktátoři, Adolf Hitler se dokonce nechal vyfotografovat s kolouškem. Ale že si v roce 2020 dává premiér na Facebook jako tazatele možná osmiletého chlapce, který některá slova sotva artikuluje, to je fakt moc. A dítko se ptá: „Proč se nedezinfikují ulice, jako to dělali v Číně?“ Pan premiér, motivován dojetím nad iniciativním dítkem, se odvolá na podklady ministerstva zdravotnictví a zdůrazní, že se mají dezinfikovat hlavně sanitky.  V Číně – tam mají pořád nějaké nákazy, ale pan premiér se zeptá kolegů, jestli bychom to neměli dělat taky. Předloží to svým vládním kolegům. Prostě – pan premiér je tak lidový, že rád přijme podnět i od dítka školou povinného, a ministři se tím budou zabývat! Jen nevím, zda pořizovat videa dítěte hovořícího s panem Babišem není šíření dětské pornografie. 

„Zavírat firmy? To jsme nikdy v plánu neměli.“ 

To odpovídá k dalšímu videu pan premiér divákovi jménem Petr. A že třeba za to, že zavřely automobilky, mohou jejich akcionáři. Ne on! A že některé firmy celé léto nosily roušky. Nedodává, že veřejnost ty roušky v létě nenosila, protože je na rozdíl od ministra zdravotnictví nechtěl. Ale firmy nikdy zavírat taky nechtěl, teď tvrdí. Tak mě to konstatování vzalo, že jsem chtěl jít vedle do kavárny na kafe, ale byla zavřená. Tak jsem se stavil v papírnictví, ale taky bylo zavřený. Připomínám – ta uzávěra má smysl, stejně jako jí měla ta jarní. Za samotnou existenci viru SARS-CoV-2  vláda zodpovědnost nenese, její vinou je „jen“ mohutná druhá vlna. Ale tvrdit v době, kdy je řada firem díky vládním nařízením zavřená, že nikdy neměli v plánu zavírat firmy? To si pan premiér myslí, že jsou jeho voliči takoví idioti? Anebo – hůře – jsou jeho voliči opravdu takoví idioti, že mu věří nesmysly vyvratitelné jedním pohledem z okna?

archiv F24

V následujícím videu pan premiér zahájil válku proti fake news. „Dezinformace okolo koronaviru a vakcín jsou šílené. Snad jsem to tady paní Kashakashvili vysvětlil ve videu dostatečně.“  Dáma se ptá, zda pan premiér patří ke globalistům, co chtějí nastolit Nový Světový Řád, a očkováním všechny pozabíjet. Vybral jsem si na fakultě obor sociální psychologie mimo jiné proto, abych nebyl v kontaktu s duševně nemocnými. Ale paranoie neutečeš. „Co je pravda? Chcete nás opravdu pozabíjet?“ dí dáma. Pan premiér vysvětlí, že není globalista, ale bývalý podnikatel, který bojuje za české zájmy a šel do politiky kvůli korupci. A nechce nikoho zabíjet! Vakcína bude dobrovolná! A nejsou žádní globalisti! Ve vládě cítí povinnost ochránit naše lidi i proti ilegální migraci! A  nepřijímají nikoho, kdo přijde ilegálně. 

Mrzí mne, že se pan premiér nevysvětlil, zda – když není globalista – není alespoň iluminát či templář. A také mi – v kontextu tématu ilegální imigrace – chybělo vyjádření k levotočivým šnekům. Těch tu dnes je zhruba stejně málo jako ilegálních migrantů. Po této exkursi na téma paranoidní percepce pan premiér – již potřetí – sdílí rozhovor se sebou publikovaný v jeho iDnes. Pak sdílí video paní Schillerové, pak video s ministrem a pak další video, kde odpovídá občanům. Odpoví studentovi z Brna „naprosto zásadní otázku, tedy jestli spím v trenkách, pyžamu, noční košili nebo dokonce nahý“. Student na konec dotazu řekne, že drží panu premiérovi palce ve volbách. Proto pan Babiš laskavě odpoví, že v zimě spí ve flanelovém pyžamu, ale v létě v lehčím. A v posledním videu pak triumfálně představí občanům, že otevřeli – on a jeho šikovná vláda – nový kus dálnice. Opravdu významný přínos k rozvoji infrastruktury, který určitě vyřeší ÚPLNĚ VŠECHNY dopravní problémy. Onen jak zázrakem vybudovaný kus dálnice má 5 (slovy pět) kilometrů!!! A tím se může Babišova vláda opravdu pochlubit!

ČTK

V jednom z videí tohoto týdne představil premiér voličům také pana Dvořáka, který ho bude volit, a poděkoval mu za to. Obsahem toho videa o mnoho víc není. Stejně jako u všech ostatních, kterých tento týden natočil a nasdílel na zeď asi sedm. Informační poušť, prázdná slova. Přestože výroky pana premiéra v jeho videích jsou zcela banální, tak v nich ukázal svoje voliče. A je to pokoukáníčko. Mně osobně – kromě jednoho prodavače párků na bleším trhu – nikdy nikdo osobně nepřiznal, že by Babiše volil. Ale ti lidé, které on sám jako své sympatizanty – pečlivě vybrané tazatele – představil? Ano, to je mimořádně zajímavý sociální exkurs. Nesmíme zapomínat na to, že polovina národa má podprůměrnou inteligenci. To znamená hodnota IQ=100 . Ale ani takový člověk není moc chytrý. A za bystřejší lze označit – i při nejvyšším optimismu – jen asi třetinu populace. Tato třetina Babiše nevolí a jeho voliče nechápe. Když si ale prohlédnete Babišovy fanoušky na videu, najednou máte jasno. A máte jasno, proč se nyní úplně náhodou prchaly vybraní tazatelé ptají na imigranty. V době, kdy se zaplaťbůh nevalí žádná imigrační vlna, problémových imigrantů máme u nás naprosté minimum, ale zato zemi i ekonomiku devastuje COVID. Začít nadávat na imigranty a vymezovat se proti nim totiž u těch nejhloupějších vždy sklidí potlesk.  A to je voličská základna, kterou pan premiér oslovuje.  Nikdo jiný už mu to nežere.  

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner