V Andrejově síti 26.října–1. listopadu: Covid jsem nezvlád, tak dáme imigranty!

Andrej Babiš (FB AB)

Andrej Babiš | FOTO: FB AB

Babišův populismus exploduje díky koronavirové krizi s osvěžující intenzitou. Protože premiér zcela nezadržitelně svou neschopností čelit epidemii masově ztrácí kredit i u svých voličů, sáhl do špinavějšího a temnějšího zákoutí svého kýble populistických a fašizujících témat. Přestože prvotním cílem dnešních dnů je nějak dostat pod kontrolu epidemii, a přestože atentáty islamistických teroristů ve Francii páchají Francouzi s imigračním zázemím, děti imigrantů, ne imigranti, vytáhl nyní Babiš notečku boje proti imigraci. Pokud se totiž dobře vymezí proti imigrantům, kteří tu nejsou, a fakt jim to na fejzbůčku nandá, lid zapomene, že se Babišova vláda nebyla schopná postavit koronaviru, co tu na rozdíl od imigrantů opravdu je. 

V pondělí 26. října ráno ze sebe pan premiér musel setřást těžkou únavu. V neděli večer totiž vyvrcholila jeho facebooková kampaň „jsem zadobře s oblíbenými a statečnými.“ Týden, kdy se jeho Facebook jen hemžil chválou na armádu, vyvrcholil v neděli večer premiérovou návštěvou v epidemické polní nemocnici v Letňanech, a Babišův štáb ten výlet marketingově vyždímal jak suchej ručník. První lakonický post pod fotkou pana premiéra s muži v uniformách zní „Polní nemocnice Letňany“ – a byl vypuštěn na Facebook v neděli v 18.20. Ta samá slova poté pan premiér rukou svých prchalů a s pokaždé jinou (líbivou)  fotkou postoval v průběhu večera ještě šestkrát – naposledy ve 21.54. Takže sedm promopostů „Polní nemocnice Letňany“ na jeden výjezd do pražských Letňan – to je produktivita jak v Kosteleckých uzeninách!

Obrana před Babišem (FORUM 24)

V pondělí nezbylo než se odvolat na ženu. Ostatně – za vším hledej ženu!  Konkrétně za „odkladem splátek hypoték a úvěrů„, slovy, které pan premiér postoval a k nimž nasdílel video, hledej paní Alenu Schillerovou. Ta je v očích lidu, co splácí hypotéky a úvěry, panu premiérovi tak blízká, že v dýchavičném funění za tající oblibou nesmí na Babišově zdi chybět! Ona, která patří k jeho nejvěrnějším, která plní jeho vůli a dobrotu, tedy vlastně on sám v zastoupení, odkládá lidem hypotéku! Juch! Další malá reklamka. 

No a pak, jak už je v Agrofertu zvykem, pan premiér prostě maká. Prchalové si dali záležet, aby bylo na postech, které píšou, jasné, že je pan premiér psal ve velkém spěchu. Takže pro tento týden se na vládě maká slovy „Vláda právě teď“. A k tomu slušivá momentka pana premiéra, který v roušce maká u notebooku. Stejnými slovy, leč u pokaždé jiné momentky, maká ještě v 14.38 a 15.11, ale pak – POZOR – změna! Později odpoledne už maká slovy „Národní ekonomická rada vlády (NERV) právě teď.“ Bohužel se rozešel text postu s obrazem, takže pan premiér (v roušce) sedí u stolu sám a kouká ne na kolegy (jako by byla schůzka NERVu reálná) či do monitoru s kamerou (kdyby byla schůzka online). Kouká do papírů, a nikde žádné Rady nevidět. Tak má možná pan premiér NERV z toho, co píšou v těch papírech. Maká až do večera, kdy se ve 20:34 objevuje ještě vojensko-nemocniční video z neděle. Takže kromě těch sedmi příspěvků z nedělního večera Babiš marketingově vymačkal z návštěvy polní nemocnice ještě pěkné, skoro tříminutové video, kde mu to sluší, má roušku a je s vojáky zadobře. Armáda je jediná instituce, která se po revoluci přesunula v míře respektu veřejnosti z nuly na sto – a tak se pan premiér s muži v uniformách musí nechat vidět často, aby lesk jejich důvěryhodnosti padl i na jeho osobu. Myslím, že za takové využití v self promotion by měl pan premiér poslat nějaký peníze do fondu na podporu veteránů. Ze svého – či ze stranické pokladny ANO, ne z daní občanů. 

Sídlo mediální skupiny Mafra v Brně (ČTK)

Dále pan premiér prezentuje, jak maká, až je z toho celej vomakanej. A ta únavná stereotypnost výkřiků, kterou mu prchalové vymýšlejí, je až socialisticky odfláknutá. Ano – ten team panu premiérovi fakt nedokáže vymyslet nic jiného než – s minimálními variacemi – frázi „Vláda právě teď“.  Pak udeřil 28. říjen a – Masaryk. Musím přiznat, že mi tím soudruh premiér připomněl mou soudružku matku. „Učila“ nedílnou součást marxismu – leninismu, historii mezinárodního dělnického hnutí a Komunistické strany Československa. Když v Jindřichově Hradci potkávala své spolužačky z gymnázia, které u komunistů nebyly, říkala: „Učím historii. Někdo těm studentům musí říct, kdo byl Masaryk.“ A nedodala, že studenty učí, že Masaryk byl ten, co dal střílet do dělníků. Soudruh Babiš se zachoval v souladu s výše prezentovanou stranickou disciplínou: 

„Dnes má naše země velký svátek. Je 28. říjen. Den vzniku samostatného československého státu. Každý si vzpomeneme na TGM. Na Československou republiku. V celé naší historii jsme překonali všechny překážky a těžká období a pevně věřím, že i z tohoto vyjdeme silnější“. A po chvíli – na den české státnosti, 28. října – dodává: „První díl seriálu České století od Roberta Sedláčka. Rád bych vám ho doporučil. Pokud máte tu možnost, podívejte se. Třeba právě s rodinou a dětmi. Uvidíte Masaryka a další významné postavy československé historie, a jsem si jistý, že nezůstanete jen u jednoho dílu, protože je skvělý celý.“ Jiddiš má krásné slovo, značící do nebe volající drzost – chucpe. Ano, když agent Bureš dojatě vzpomíná na Masaryka, tak je to chucpe.  A nepřejde ho to až do večera – ještě v 17 hodin prchalové píšou na Babišův profil: „Ještě pár obrázků. Pražský hrad. TGM. Praha. Děkujeme našim předkům za tu úžasnou krásu.“ A fotku z Hradčan…

Eric Drooker

I nadále pan premiér dřel na vládě jako kůň, ale rostoucí čísla mrtvých obětí epidemie koronaviru i jednoduché Babkovy voliče naplnila jistým podezřením, že to pan premiér nezvládá. Tak přišla ta nejtěžší představitelná dělostřelecká palba. Dnes, kdy se po celém světě řeší koronavirus a kdy díky pandemii planeta přestala cestovat, doslova zastydly lidské proudy turistů, obchodníků a poutníků přesouvající se po planetě, tak Babiš vytáhl – imigranty! Na to uslyšej i slabomyslní na dýchacím přístroji, když se vymezí proti imigrantům, kteří tu nejsou!

Jakýsi pan Tomáš – svůj videodotaz Babišovi natočil v autě – je pln strachu z imigrantů. A vyjadřuje to mluvou lidovou, voličstvu ANO blízkou:  „Můžete celému národu říct, jek to bude s těma migrantama? Chcete je? Nechcete je? Milujete je víc než nás? Bude to jako v Americe, že se jim budeme klanit?“ (Pan Tomáš, jako řada Babišových voličů, neumí ani správně česky. Ale ducha lidu ztělesňuje dobře!

„Já se k tomu vyjadřuji jasně!“, dí rozhodně Andrej Babiš. „Nechceme tady žádné ilegální migranty! Za to bojuju od nástupu do funkce premiéra!“ A poté pan premiér vykládá, jak s Orbánem přesvědčili Evropskou radu, že nebude přerozdělování migrantů. Národ si – to je vidět i na té obrazovce – oddech. „Nic takového tu nebude, dokud budu ve vládě!“ doplní pan premiér – aby lid věděl, kdo vlastně před imigranty chrání naši vlast: Andrej a jeho lidé! A lid na jeho zdi přizvukuje: „Souhlasím s Vámi pane premiére. Jen se mi nelíbí finanční podpora politických neziskovek, jejichž užitečnost je mírně řečeno sporná. Teď třeba koluje informace (pravda?), že vraždící Tunisan se dostal na jih Evropy s Lékaři bez hranic, známými spolupracovníky pašeráků lidí.“

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Další post je také hlas lidu, video, na kterém paní Ludmila přichází s dalším zásadním požadavkem:  „Chtěla jsem vás poprosit, když už vydáváte všechny tyhle zákazy, abyste vydali nějakej zákaz pro média. Aby něšířili pořád tyhlety negativní šílený zprávy, třeba jak jsou na tom špatně obézní lidi. Že ti umřou s COVIDem nejvíc. (Paní Ludmila má nadváhu, pozn. aut.) Prosím vás, zkuste to eliminovat! V televizi by měli dávat pohádky, když chcete, aby lidi byli doma!“

„Já vám rozumím, chápu, co cítíte!“, odpovídá empatický Bureš. „My bohužel na ty média nemáme vliv!“, říká, neb svá média přece svěřil fondu, tak na ně mít vliv ani nemůže. „Můžu vám doporučit, abyste se dívala ne na zpravodajství, ale na nějaké filmy, nejlépe na nějaké komedie.“ A další občan – premiér Babiš prostě, koronáč nekoronáč, i v největším frmolu najde čas odpovídat svým voličům: „Tady pan Hanzel má těžký problém najít zubaře, poslal mi o tom zprávu přes aplikaci Pojď do mě.“ A pan Hanzel povídá, že těžko hledá zubaře, a že by pan Babiš měl zubaře podpořit – že nechce za pár let zůstat bez zubů. A pan premiér pohovoří o tom, kterak podporuje zubaře. A rozděluje jim dotace. A další video – Babiš odbavuje občany jak kostelecké párky na lince! „Tohle musíte vidět. Dcerka Honzy Michnáče je hrozně roztomilá a energická. Společně natočili video a nabízejí takový malý obchod. Že nás prý budou volit, ale nechtějí nosit roušky. Pobavilo mě to, chápu, že jsou ty roušky otravné, ale moc vás prosím, ať už budete volit kohokoliv, pojďme to teď všichni vydržet a na veřejnosti je nosit,“ píše pan premiér. A pan Honza říká, že ho budou volit, a Babiš bodře dí: „Když půjdete mimo domácnost, je roušky potřeba, ale já si myslím, že vy to zvládnete!“

Faltýnek-klaun (ateo)

No a pak udeřila sobota, a už nebylo třeba přihrávek z řad voličů. Pan premiér ví, že nejvíc nakonec lidi slyšej na prachy – a tak sobotní odpoledne projasní postem:  „Je skvělé, že sněmovna schválila slíbený příspěvek 5 tisíc korun pro všechny důchodce. Vážně mám radost. Teď ho ještě musí projednat Senát, cílem je ho vyplatit před koncem roku. Je to příspěvek na lepší a zdravější život seniorů, protože se všechno, co potřebují, se zdražuje. České důchody jsou v porovnání s Evropou nízké a je nespravedlivé, aby lidi, kteří vybudovali klíčovou infrastrukturu naší země, měli hluboko do kapsy.“ Hlasy důchodců se nesmějí zanedbat – ani za pandemie!

Poslední Babišův týden na síti je svědectvím o vědomí krize. Premiér si uvědomuje, že těžce ztrácí a že jeho neschopnost zvládat pandemii je nezpochybnitelná. Tak tahá jak králíky z klobouku „obyčejné lidi“, řeší jejich problémy se zubaři, a především: Nezapomene zdůraznit, že kromě vira, kterej je tak malej, že není vidět, máme mnohem větší problém: IMIGRANTY! Žádní tu sice nejsou ani se do Evropy žádná imigrační vlna zrovna nevalí, ale nadávat na imigranty – to v české pivnici zabere za všech okolností! Takže se teď bude, virus nevirus, řešit problematika imigrace. Jako by ch slyšel Babišovy voliče: „S tím koronáčem to nezvlád, mámo, ale cizáky nám sem Andrej nepustí – tak ho budem volit znova!“ Otázka je, zda mu protiimigrační rétorika s doporučením, aby lidé koukali na komedie, bude ve světle rostoucích počtů mrtvých u jeho voličů stačit. Doufám, že ne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články