V Andrejově síti 28. 12.–3. 1.: Čau lidi, buďte ještě rok a půl doma!

Facebook/F24

Andrej Babiš v říši koronaviru | FOTO: Facebook/F24

Nedostatek vakcín a vyhlídka, že se očkování protáhne na rok a půl, zavinil Andrej Babiš se svou vládou. Katastrofální neúspěch při očkování české populace proti koronaviru pan premiér na sítích a v médiích prezentuje jako velký úspěch. A to proto, že on – a ještě pětadevadesátiletá veteránka 2. světové války – už skutečně naočkováni byli. Zbytek populace nikoliv, a pokud je plán očkování zveřejněný vládou reálný, tak se na některé běžné občany dostane v polovině roku 2022.

Když srovnáme průběh očkování u nás s očkováním v Izraeli, dopouštíme se ale zásadní metodické chyby.  Porovnávat bychom s izraelskou vakcinací měli jiný faktor, konkrétně dostupnost uzenin z Babišových továren. To je to skutečně důležité, co pana premiéra zajímá. Ne nějaké blbé očkování pro občany, když on sám už vakcínu dostal.

Dvacátého sedmého prosince v 17.45 píšou prchalové na Babišův profil: „Ráno jsem se nechal očkovat. Šel jsem příkladem, abych přesvědčil lidi a taky abych vyvrátil nepravdy o vakcíně.“ A idylickou fotografii, kde je pan premiér vedle veteránky druhé světové války a je očkován na té nejvyšší dramaturgické úrovni. Takže minulý týden očkováním pan premiér začal – a i skončil.  Téma ho zjevně baví. Bohužel nezdůraznil, že někteří budou na vakcínu čekat přes rok.

Omezte kontakty na rok a půl!

Přes týden pan premiér na sítích párkrát připomněl, že snížil daně. Ale nejdůležitějším tématem týdne bylo očkování. Jak s ním začal, tak jej táhl do novoročního projevu, a zbytek týdne ten projev připomínal. Cituji z Babišova novoročního poselství: „Je pravda, že rok 2021 začíná neutěšeně. Nákazu se zatím bohužel zkrotit nepodařilo. Já ale vidím první záblesk naděje. A tou je vakcína. Na závěr minulého roku jsme začali očkovat vakcínou od firmy Pfizer/BioNtech. Této vakcíny jsme objednali 8 milionů kusů pro čtyři miliony obyvatel a od 30. 12. se toto množství může navýšit o 20 % díky souhlasu ministerstva zdravotnictví k navýšení dávek z jedné lahvičky z pěti na šest. Všechny vakcíny objednáváme od Evropské unie. Celkově je to 15,9 milionu vakcín pro de facto všechny obyvatele České republiky, pokud o to projeví zájem.

archiv

Očkování je cesta k normálnímu životu, ale ta cesta bude dlouhá. A dřív, než dojdeme na její konec, tak vás znovu žádám, abyste omezili kontakty s přáteli a známými, než se populace nechá proočkovat. Těch několik týdnů nebo měsíců, kdy zatneme zuby, není tak velkou obětí. Poslední větu si, prosím, zapamatujte.

Očkování má silný marketing. I na vládním koronawebu koronavirus.mzcr.cz píšou: „Proč se očkovat? Vakcinace je nejefektivnější způsob, jak dlouhodobě zastavit šíření epidemie u nás i ve světě. Zavedení vakcinace pomohlo už v minulosti ke snížení či dokonce vymýcení řady nemocí (např. pravé neštovice, dětská obrna, záškrt). Každý, kdo se naočkuje, pomáhá ochránit ty, kteří tak kvůli svému zdravotnímu stavu učinit nemohou. Očkování bude dobrovolné a plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Úspora času a peněz, možnost žít plnohodnotný život. Neschopenka kvůli covid-19 znamená pro běžnou domácnost velké finanční ztráty. V případě komplikací tohoto onemocnění je samozřejmě nutná hospitalizace v nemocnici, po které obvykle následuje rekonvalescence. Tomu všemu zabrání vakcína.“

Velký plán, malá myš

Dne 22. 12. zveřejnila vláda svou očkovací strategii. Při pohledu do čísel nabývám dojmu, že si z nás pan velkouzenář dělá srandu.

Dle plánu: Červen 2022 – celkem proočkovaných pacientů 6 953 849. Hezké. Problémem však je, že ta vakcína není a dlouho nebude běžnému občanovi jako já dostupná. Na občany „se sníženou škodou při jejich ztrátě“ (případně „na odpis“), mezi které jako bezdětný osaměle žijící šestapadesátiletý invalida netrpící žádnou nemocí, která by jej činila rizikovým, patřím, by se správně v případě nedostatku vakcín mělo dostat za rok. Anebo možná za jeden a půl roku. Mezi posledními. Nemám kde a jak to zjistit. Takže mám covid bez ohledu na svou úzkostnou protiepidemickou hygienu skoro jistý. Od začátku epidemie nemám covid testovaný a nijak zvlášť zle mi nebylo, tak jsem se asi nenakazil. Anebo jsem měl lehký průběh, po kterém se mohu nakazit znovu. Ale nenakazit se v prostředí, kde je infekce přítomná, další rok a půl? To je spíš sci-fi než reálný výhled.

A i srovnání s jinými zeměmi je neblahé:  30. 12. píšou České noviny: „Očkování v tuzemsku začalo v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. Za první dva dny bylo podle dostupných údajů očkováno zhruba 3100 lidí, tedy asi 0,3 promile obyvatel. Z první dodávky je podle informací z nemocnic už většina vypotřebovaná. V Německu očkují od stejného dne zhruba 20.000 lidí denně, do úterý to bylo asi 42.000 očkovaných, zhruba 0,5 promile obyvatel. Ve Velké Británii začalo očkování už 8. prosince, vakcínu do Štědrého dne dostalo asi 1,2 procenta obyvatel. V úterý už byli první Britové očkovaní i potřebnou druhou dávkou. V Izraeli, který má zhruba 8,9 milionu obyvatel, dostalo první dávku přes 5,6 procenta obyvatel. Očkovat se tam začalo 19. prosince.“ 

V tomto momentu, kdy pro většinu občanů ČR nebude dlouhé měsíce či rok vakcína dostupná, si pan premiér Babiš dává jako hlavní fotku na facebook snímek, že jeho očkovali.

A zase ty Židi!

Když píšu tento text, blíží se počet očkovaných Izraelců – Židů i Arabů – k 15 procentům obyvatel.  Podle izraelských zdravotnických odborníků i úřadů bylo v izraelském úspěchu zásadní, že je izraelský zdravotnický systém plně digitalizován. Všichni občané se ze zákona musí zaregistrovat u jednoho ze čtyř státních zdravotnických úřadů. Ale prý hrála roli i relativně malá velikost Izraele, řekl hlavní inovační ředitel největší z oněch čtyř institucí. A vláda vyvinula „agresivní úsilí“ při zadávání veřejných zakázek ke kampani. Ministr zdravotnictví Yuli Edelstein pak řekl, že Izrael zahájil jednání s výrobci vakcín drog brzy jak „ranní ptáče,“ a že společnosti mají velký zájem dodávat Izraeli kvůli dobré pověsti jeho zdravotnictví. „Vedeme ve světovém závodě díky naší včasné přípravě,“ řekl. Izraelští představitelé nezveřejnili přesný počet dávek vakcín, které doposud dostali, ani kolik za ně zaplatili. Smlouvy o dodávkách označil jako důvěrné. Pokud se však ukáže, že Izrael jednoduše přeplatil jiné země, tak by se to podle Edelsteina ekonomicky vyplatilo. I kdyby to urychlilo znovuotevření izraelské ekonomiky o jediný týden.

Edelsteina citovala komentátorka Isabel Kershner v New York Times, tak to asi hoax nebude. A i pan Edelstein nejspíš ví, co říká. Kdo připlatil, měl vakcínu hned, a měl jí dost. Prostý zákon kapitalismu volné soutěže. Babiš však je přeborníkem v kapitalismu volné soutěže postbolševických kamarádíčků. Kdyby dodavatelům vakcín Babiš nabídl třeba jen desetinu částky, co nás budou stát kompenzace a škody za omezení ekonomiky v průběhu vládou plánovaného a rok a půl dlouhého proočkovávání 70 procent populace, tak by výrobci do Prahy poslali pár nákladních letadel plných vakcíny obratem.

Lidovky, Babišem fondu svěřené, těsně před koncem roku k úspěchu Izraele ve vakcinaci otiskly článek s titulkem „Izrael je světovým lídrem v očkování, vakcinovat chce 150 000 lidí denně. Pomáhá mu židovský původ šéfa Pfizeru?“ Titulek po reakcích čtenářů změnili, ale já myslím, že byl pravdivý. Já myslím, že Izraelci skutečně od šéfa Pfizeru dostali přednostně vakcíny díky židovskému spiknutí. A náš stát je už léta obětí spiknutí uzenářů a jejich klientů – Babiše a Zemana. Proto když chceme srovnávat, musíme srovnávat srovnatelné. Rychlost Izraelců při vakcinaci je potřeba srovnávat s rychlostí, kterou šéf české vlády distribuuje po České republice Kostelecké uzeniny. To by pak naše země ze srovnání vyšla mnohem lépe!

Chytrá karanténa

Twitter Chytá karanténa přinesl 30. 12. 2020 triumfální zprávu: „Očkovací plán je připravený tak, abychom očkovali co nejrychleji. Nechceme mít přece vakcíny v mrazácích. Připravovaný registrační a rezervační systém umožní dodané vakcíny co nejrychleji dostat k lidem, kteří se budou chtít naočkovat. Bude v půlce ledna.“

V neděli 3. 1. 2021 to ale Babiš uvádí na pravou míru, bude to pomalejší. V televizi Prima a CNN Prima News řekl, že se bude moci každý přihlásit na očkování, ale až od prvního února. Pořadí dle zdravotního stavu. Nejsem rizikový. Můj odhad tedy asi platí. Měl bych být ještě rok a půl doma.

Prvního ledna Izrael oznámil, že se přiblížil 1 milionu očkovaných. Netanjahu to zveřejnil během návštěvy imunizačního centra v Umm al-Fahm. Tam, abych trochu zkalil radost antisemitům, očkují i izraelské Araby. K Novému roku země zvládla naočkovat více než 10 % své populace. Což znamená, že do konce ledna mohou mít hotovo.

Sečteno a podtrženo: V Izraeli dokážou skoro stejně velkou populaci jako v Čechách naočkovat za stejnou dobu, za jakou Babišova vláda dokáže připravit registrační systém očkování.  Dost dobrý! Tedy pro Izraelce. Pro nás moc ne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner