V Andrejově síti 8.–15. listopadu: Tento týden doznal Babiš osmdesáti úspěchů

Premiér Andrej Babiš (printscreen – facebook Andreje Babiše)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: printscreen – facebook Andreje Babiše

Andrej Babiš zažívá tak horké chvíle, že se už na sociálních sítích přestal producírovat osobně, a schovává se za kolegyni. A je bezohledně, brutálně a děsivě POZITIVNÍ. Ne COVID či AIDS pozitivní, ale tak jako všeobecně, sluníčkově pozitivní. Vše se mu daří. Ale prchalové asi vyhodnotili, že by se v době vládou absolutně nezvládnuté epidemie, která zabila tisíce lidí a poškodila ekonomiku na léta dopředu, neměl pan premiér příliš ukazovat osobně. Aby vedle hýkání nad úspěchy vlády nevykukovala premiérova tvářička. Protože je zcela očividně hůř. Stačí se podívat na stále děsivější čísla o počtech obětí koronaviru – to je důkaz Babišovy protiepidemické úspěšnosti. Takže je sice nutné zopakovat, že bude líp, a už teď je DOBŘE. Ale je lepší nechat pana premiéra chvíli ve skříni. Nevadí, je zde k  reklamě příhodná náhradní osoba: Paní Alena Schillerová. Co se Andrej schovává, bude líp díky ní. Ale všichni přece víme, že paní Schillerová jen vykonává pokyny Velkého Moudrého, takže i skrze její osobu bude zřejmé, že je DOBŘE díky Andreji Babišovi. 

V tomto týdnu zřejmě prchalové došli k popravdě správnému názoru, že by se Andrej vzhledem k vývoji epidemie a na ní navázané ekonomiky neměl moc ukazovat. Zato by měl národ důsledně a přesvědčivě informovat, že je to DOBRÉ. Ptáte-li se co, odpověď je jednoduchá: Za vlády Andreje Babiše je DOBRÉ všechno, neboť sám Andrej Babiš je až esenciálně DOBRÝ! A – opět popravdě – prchalové vyhodnotili, že bude lepší, když v takto průšvihovém týdnu bude Andreje chválit žena. Přes jisté úspěchy feministek je naštěstí pořád v Česku obvyklé hodnotit ženy slušnějšími a společensky přijatelnějšími termíny než nějakého Babiše. Proto tento týden pan premiér na sítích usilovně retweetoval, sdílel a chválil především celkově DOBRÉ počiny ministryně Schillerové, neb národ DOBŘE ví, že tato DOBRÁ ministryně je členkou vlády DOBRÉHO Babiše. 

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Proto se již v pondělí ráno dočteme na premiérově Twitteru, kam retweetnul post Ministerstva zdravotnictví o beznadějně pozdě spuštěném vládním webu o COVID: „Je dobře, když se maximum ověřených a pravdivých informací dostane k široké veřejnosti.“ Chvíli poté pan premiér retweetuje post Ministerstva spravedlnosti: „Dobrá zpráva pro letiště nebo domovy seniorů: celníci vycvičí šest psů, kteří poznají člověka s covidem-19.“ Poté zase sdílí tweet Úřadu vlády: „Dnes projedná i navýšení počtu vojáků, kteří budou moci pomáhat v nemocnicích či ústavech sociální péče, a návrh na navýšení finanční pomoci pro provozovatele zařízení pro ohrožené děti.“  Což je samozřejmě – DOBRÉ! Byť nikoliv výslovně. Podobně jako následující retweet: „Větší ochrana spotřebitelů, lepší koordinace správy rádiového spektra, tísňové komunikace rovněž přes sms či zavedení systému výstrahy. Právě jsme na vládě schválili velkou novelu zákona o elektronických komunikacích.“ Pan premiér to nekomentuje, ale to, že on a jeho lidé jsou prostě DOBŘÍ, je zcela zjevné. 

Takže zapojme trochu počtů kupeckých: jen za první dva dny uplynulého týdne,  9. a 10. listopadu, pan premiér retweetoval něco DOBRÉHO celkem šestadvacetkrát. 26 pozitivních, potěšujících a vyloženě optimistických zpráv o DOBRÝCH výkonech jeho vlády a jím řízených úřadů. Samo slovo DOBRÉ ale zaznělo za ty dva dny jen čtyřikrát, výše, a pak „Česko-americké vztahy v oblasti obrany jsou na velice dobré úrovni“ (od ministra) a „Dobrá zpráva pro živnostníky, společníky eseróček a dohodáře od paní ministryně Schillerové.“ Prchalové si asi hlídají, aby Babišova dobrost až tak moc nebila do očí doslovností.  

Andrej Babiš (ČT)

Teď udělám malou a zcela vážnou vsuvku do tohoto jinak dehonestujícího textu: Andrej Babiš na sítích opakovaně vyjádřil soustrast pozůstalým po důstojnici naší armády Michaele Tiché, která zahynula ve službě, na vojenské misi naší země. A vyjádřil nad její smrtí lítost. Tady měl pravdu, její smrt ukazuje, že mezi námi žijí lidé, co neváhají pro bezpečí nás všech nasadit a položit vlastní život. Lidé, kteří zasluhují úctu a obdiv. A nejsou to jen vojáci, ale i policisté, hasiči a zdravotníci. Takže – v těchto výrocích měl i Babiš pravdu, a já je z dnešního sarkastického monitoringu jeho sítí vynechávám s tím, že za ně má plus. Bez ohledu na to, jestli ty posty psal z vypočítavosti, je Michaela Tichá hrdinka, umřela proto, abychom my ostatní, civilisté, mohli klidněji spát, a patří jí za to vzpomínka a vděčnost nás všech. A podobně Babiš na síti vzpomněl páté výročí teroristických útoků ve Francii. Takže – ve dvou v jeho tweetech zmíněných tématech plnil roli premiéra. Ve všech ostatních se vytahoval.

Bez přehánění – ve zbylých tweetech buď citoval nějaká data – kolik je COVID pozitivních a podobně, nebo se chlubil. Vytvářel dobrou náladu a ujišťoval občany, že je všechno DOBRÉ – a navíc tak činil především retweetováním postů svých ministrů, aby bylo vidět, že země vzkvétá.  Přesně řečeno:  Za ten týden tweetovali a retweetovali prchalové něco pozitivního, něco, co DOBRÉHO Babišova vláda vykonala, celkem osmdesát (80!). Babiš se tedy prostřednictvím svých prchalů veřejně vyjádřil, že je jeho práce DOBRÁ, jedenáctkrát denně. A protože dobře víme, že pan premiér jen spí a pracuje 16 hodin denně, ani na surikaty nemyslí, můžeme snadno dopočítat, že se Andrej Babiš nechal veřejně pochválit každou osmdesátou sedmou minutu. Včetně soboty a neděle, protože pan premiér je DOBREJ i o weekendu. 

FORUM 24 (archiv)

Ale jeden (popravdě – jediný) negativní retweet na jeho účtu přece jen najdeme. Od paní Schillerové:  „Představte si, že nosíte do práce balík účtenek za jídlo. Tohle hrozí, pokud ve Sněmovně projde návrh na prokazování účelovosti stravenkového paušálu. Je to jen finta na záchranu stravenek. Průměrný Čech dá za jídlo mnohem víc, než může v paušálu dostat.“ Takže přece jen je něco ŠPATNÉ! A víte kdo? Opozice, co chce hlasovat jinak než ANO!

Na Facebooku byl pan premiér tento týden velmi tichý. V neděli večer si změnil profilovku, na které mu to opravdu moc sluší. Není mu totiž vidět obličej. Má sklopenou hlavu v červené kšiltovce trumpovce, s nápisem Silné Česko. Popravdě to hodnotím jako zralou sebereflexi. ANO, je čas, aby se premiér Babiš odebral tam, kam po amerických volbách odešel Donald Trump. Jinak ale celý týden jen laxně sdílel příspěvky svých ministrů, a prchalové se věnovali více jeho Twitteru než Facebooku. Ale ani na něm nezůstal s nekrytými zády. Jeho věrní tam za něj bojují dál. V momentě, kdy píšu tento text, zní nejčerstvější facebookový post paní Schillerové: „Dobrá zpráva pro všechny naše důchodce. Senát dnes schválil slíbený příspěvek ve výši 5000 Kč pro všechny lidi pobírající starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod. Peníze jim vyplatíme do konce tohoto roku. Jednorázový příspěvek pomůže našim důchodcům zlepšit životní úroveň. Spotřební koš jim totiž letos poprvé rostl rychleji než spotřební koš zbytku obyvatelstva. A na to musíme jako vláda v této nelehké době reagovat.“

Andrej Babiš (Printscreen tn.nova.cz)

Škoda že paní ministryně na konci nenapsala DOBRÁ vláda, aby to magické slovo měla pěkně na začátku i na konci tweetu podobně, jako je střívko párku zavázané na obou koncích. Ale u toho střívka můžeme zůstat i přesto, že to slovo neužila. Síťová komunikace pana premiéra totiž ukazuje, že se v zadním konci střívka cítí on sám. Ten proud dobra – to už je poslední pokus, dětinský, regresní křik, kterým chce pan premiér nalhat všem, možná včetně sebe samého, jak je to DOBRÉ. Ono je to totiž tak špatné, že už se zcela otevřeně mluví o úřednické vládě bez Babiše. Ne v hospodách – i mezi těmi, na které Babiš v politice i ve svém klanu vždy spoléhal. Včetně Zemana a Faltýnka. 

V týdnu, ve kterém se osmdesátkrát na sítích pan premiér pochlubil, jak je to DOBRÉ, umíraly stovky lidí na následky epidemie, jejíž podzimní explozi zavinilo populistické letní rozvolňování protiepidemických opatření vlády Andreje Babiše.  Ekonomika se řítila do letos již druhé propasti způsobené koronavirem – a předpovědi ekonomů jsou pro člověka bez znalostí ekonomických zákonitostí jako já doslova děsivé. Korespondence s EU ve věci dotací kolem pana premiéra přitvrzovala. Ale na Babišových sítích se osmdesátkrát objevila pozitivní zpráva o tom, jak je jeho team DOBRÝ. A já myslím, že je průběh jeho komunikace DOBRÝ i pro občany této země. Jeho posty totiž ukazují, že už i Babiš ve své aroganci chápe, že se jeho mocenská lodička potápí a on ve své funkci mele z posledního. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner