V anketě Perly Česka dostalo hlas sedm Hřebejkových filmů. Znáte je všechny?

Natáčení filmu Pelíšky (1999) (ČTK / Peška Stanislav)

Natáčení filmu Pelíšky (1999) | FOTO: ČTK / Peška Stanislav

Výsledky velké čtenářské ankety Perly Česka chceme ještě chvíli tajit. Už teď ale můžeme prozradit, že se v hlasování objevuje hned sedm filmů slavného režiséra Jana Hřebejka. Pokud se chcete zapojit i vy, můžete hlasovat ZDE. Hledáme nejlepší film, knihu, stavbu a píseň posledních 30 let.

Dominance filmů režiséra Jana Hřebejka je téměř neuvěřitelná. V kategorii Nejlepší film posledních 30 let Češi hlasují pro jeho filmy Kawasakiho růže, Musíme si pomáhat, Nevinnost, Pelíšky, Šakalí léta, Učitelka nebo Zahradnictví.

Čtveřice podcastů doprovodí anketu Perly Česka o nejlepší české knihy, stavby, filmy a písně, které vznikly během třicet let existence samostatné České republiky. (FORUM 24)

Ovšem není nouze ani o překvapení. Mezi favority se například také objevuje v době své premiéry (2010) nepříliš preferovaný snímek Ondřeje Trojana Občanský průkaz, nečekaná je i obliba televizních filmů a seriálů (Marie Terezie, Devadesátky, Dukla 61), svědčící o tom, že i u nás si už našla vzývaná quality TV své místo.

Je potěšitelné a nadějné, že mezi nejlepší produkcí posledních tří dekád jsou i vyloženě čerstvé kousky jako Okupace, BANGER., Tři tygři ve filmu: JACKPOT, Mimořádná událost či Il Boemo, který se příští rok pokusí dostat do hlavního oscarového klání.

Naopak nejstaršími filmy v hlasování jsou Pyšná princezna z roku 1952 a Osudy dobrého ­vojáka Švejka (1956), které tím pádem nesplňují naše zadání. Podobně „mimo mísu“ je i Vyšší princip, S tebou mě baví svět, Kladivo na čarodějnice, Limonádový Joe, Markéta Lazarová či Ostře sledované vlaky. Menzelův film získal Oscara, ale Perlu Česka nezíská, jelikož tak jako ostatní jmenované vznikl hluboko před rokem 1993, kdy vznikl samostatný stát. Zadání zjevně špatně přečetli i hlasovatelé, již se dojali nad snímky Mise či Yentl. Nás také dojímají, ovšem – bohužel – nejsou to české filmy.

Nenechte se těmito drobnými omyly odradit a přidejte svůj hlas. Čtenářská akademie má již téměř šest set členů a můžete se k ní připojit i vy. HLASUJTE ZDE.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články