V ANO není líp. Babišovo hnutí ztrácí podporovatele

Eric Drooker

Kauza Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše získává další rozměry – kromě toho, že se miliardář sám zesměšnil, jeho hnutí ztrácí podporovatele. Z webu www.anobudelip.cz teď naposledy zmizel například podnikatel Stanislav Bernard.

Jak víme, Andrej Babiš se dostal do politiky v rámci svého protikorupčního tažení s pracovním názvem Všeci kradnú. Bohužel nějak zapomněl dodat, že motto ve skutečnosti zní Všeci kradnú a já taky. Podezřelá padesátimilionová dotace může ministrovi velmi jednoduše podrazit nohy, s čímž nechtějí být spojováni původní Babišovi podporovatelé – od protikorupčních organizací přes vlivné podnikatele.

Vicepremiér, ministr financí a oligarcha Andrej Babiš. (Isifa)

Stanislava Bernarda, majitele známého pivovaru, lze jako podporovatele ANO ještě najít na Googlu, když si však odkaz rozklikneme, stránka neexistuje. Je samozřejmé, že zdrženlivý k další bezmezné podpoře je například David Ondráčka z Transparency International a v pořadu 168 hodin České televize se k Babišovi negativně vyjádřil dokonce Karel Randák.

Zajímavý příspěvek nalezneme také na facebookové stránce Nadačního fondu proti korupci. „Nalijme si čistého vína a podívejme se na spojení Čapího hnízda s ANDREJEM BABIŠEM v době, kdy se od farmy distancuje,” odkazuje na práci Elišky Hradilkové Bártové, která vyšla na webu Hlídací pes.

Screenshot 2016-03-21 12.58.08

Není jasné, zda si Babiš velikost svého problému uvědomuje, srdnatě jej už ale brání pouze jeho vlastní spolustraníci s čestnou výjimkou Ivana Pilného. Otázkou je, zda majiteli Agrofertu pomůže, když se ho zastává někdo jako Martin Komárek, který k tomu použije vyjádření: „Andrej Babiš řekl slovo muže a já mu věřím. Babiš říká, že nic neudělal. Když mě soused obviní, že jsem mu snědl psa, a já mu řeknu, že jsem to neudělal, ale on za mnou bude pořád s nařčením chodit, tak můžu jen opakovat: já jsem nic neudělal, já psa nesnědl.“

Závažnost kauzy Čapí hnízdo dokazuje i fakt, že ji přestala ignorovat Babišova média, která doposud k většině věcí mlčela. S komentářem začala Zuzana Kubátová v MF DNES a následovali ji i další, později se přidaly i Lidové noviny. Česká televize se problému věnovala několikrát jak v pořadech 168 hodin a Reportéři ČT, tak v Událostech. Je jasné, že tenhle problém ministr financí jen tak pod koberec nezamete. I kdyby k tomu použil jakoukoli firmu, která patří do holdingu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]