V areálu Babišovy firmy našli před deseti lety jedy. Český premiér to věděl, říká ekoložka

Eric Drooker

Slovenská firma Istrochem, která patří do holdingu Agrofert předsedy vlády Andreje Babiše, si v roce 2009 nechala zpracovat průzkum, v němž se ukázala obrovská kontaminace podzemní vody i půdy v areálu. Podle slovenských ekologů jde o velmi závažné znečištění a expertka na životní prostředí strany PS & Spolu Tamara Stohlová sdělila v rozhovoru pro server týždeň.sk, že ona i její spolupracovníci si nechali zpracovat analýzu, na jejímž základě by mohlo padnout trestní oznámení přímo na Andreje Babiše.

„Po deseti letech byla odtajněna celková zpráva z průzkumu z areálu dnešní společnosti Istrochem. Je to areál, kde za celou historii byla například fabrika Alfreda Nobela a některé další,“ uvádí v rozhovoru Stohlová. V roce 2009 si majitel společnosti Istrochem Reality, což je holding Agrofert, dal udělat geologický průzkum. Podle zákona výsledky nemusel zveřejňovat. Hlavním problémem je obrovská kontaminace podzemních vod. „Je to takový chemický koktejl,“ říká ekoložka. Podle zprávy je výskyt některých látek až tisícinásobně vyšší než povolený limit.

Společnost, která průzkum prováděla, uvedla, že výsledky jsou nečekané. „Nebojím se o tom hovořit jako o ekologické katastrofě,“ říká Stohlová. Některé pesticidy jsou zde dokonce v čisté formě. Likvidace kontaminované vody by mohla stát přibližně 350 milionů eur a trvala by až osm let. Nyní je jasné, že holding Agrofert ignoroval doporučení, která ze zjištění geologů vyplývala.

„Víme, že konečným beneficientem této firmy je pan Babiš. V čase tohoto průzkumu byl předsedou představenstva a o tom je ta zodpovědnost,“ odpověděla Stohlová na otázku, kdo může za to, že byla věc tak dlouho zatajena. „Z toho mi vychází, že pan Babiš utajil tu zprávu a ohrozil zdraví stovek, tisíců lidí,“ odpověděl Stohlové novinář Eugen Korda. Na to Stohlová připomněla, že v okolí Istrochemu jsou velmi lukrativní bratislavské pozemky pro výstavbu.

„Myslím, že je třeba se podívat na to, že je tu vyhláška k ekologickému zákonu, která umožňuje informaci utajit. Tvůrce zákona ale měl na mysli jiné situace, něco, co by mohlo zavánět obchodním tajemstvím. Můžeme se bavit o morální povinnosti a o ohrožení veřejného zdraví,“ říká Stohlová. Vinu by měla ukázat analýza, na které se právě pracuje. „Toto ve mně stále rezonuje. Je to český premiér. Ale já se na to dívám jako na důležitou věc, dáme si vypracovat analýzu a pokud zjistíme pochybnosti, budeme zvažovat možnost trestního oznámení,“ uzavřela Stohlová.