U ropné plošiny u ázerbájdžánského pobřeží údajně vybuchla bahenní sopka, která podle úřadů a svědků způsobila velkou ohnivou kouli viditelnou v celé oblasti.
Podle serveru bonews.com k incidentu došlo v neděli ve 21:30 místního času, kdy byl v Kaspickém moři jižně od Baku, hlavního města Ázerbájdžánu, zaznamenán velký výbuch a požár. Byly vidět velké plameny, které osvětlovaly oblohu.
Podle prvních zpráv místních médií došlo k výbuchu na ropné plošině u pobřeží, což však státní ropná společnost (SOCAR) rychle popřela a uvedla, že k žádné nehodě nedošlo. Rovněž byly popřeny zvěsti o výbuchu lodi.
„Na ropných plošinách ani na lodích k žádné nehodě nedošlo,“ řekl agentuře APA představitel ázerbájdžánské seismologické agentury. „Jedná se o příznak bahenní sopky. V Kaspickém moři se nachází mnoho bahenních sopek, z nichž jedna vybuchla.“
Nebyly zaznamenány žádné zprávy o zraněných, protože výbuch nezasáhl žádnou loď ani žádnou z ropných plošin.
V Ázerbájdžánu se nachází nejvíce bahenních sopek ze všech zemí. Ze 700 sopek světa se jich 350 nachází právě v Ázerbájdžánské republice. Místní lidé jim vedle zeměpisného názvu – bahenní sopky – říkají „janardagh“ (hořící hora), „pilpila“ (terasa), „gaynacha“ (vroucí voda) a „bozdag“ (šedá hora). Bahenní sopky se na území dnešní Ázerbájdžánské republiky objevily před 25 miliony let. V blízkosti bahenních sopek se nacházejí ložiska ropy a zemního plynu. Složky bahenních sopek lze využít jako suroviny pro chemický a stavební průmysl a také pro farmakologii. K erupcím dochází relativně často. Vulkán Lokbatan se nachází 15 kilometrů od hlavního města Baku a v 19. století bylo zaznamenáno 17 výbuchů. Poslední erupce byla zaznamenána v roce 2001.