V Babišově listu přejí Peroutkovi. Prý ještě vycházejí jeho Lidovky, což není pravda

Novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka  (Archiv Památníku Karla Čapka)

Novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka | FOTO: Archiv Památníku Karla Čapka

Pan Zídek je pravidelným přispěvatelem Babišova tisku, konkrétně listu, který vychází pod známou značkou Lidové noviny. Ve středu napsal článek k narozeninám novináře Ferdinanda Peroutky, ovšem poněkud se v něm spletl.

Zídek se ptá, co by asi Peroutka říkal na dobu, ve které žijeme. „Oceňoval byste, že již tak dlouho žijeme v míru a v posledních letech i blahobytu, o kterém se první republice ani nesnilo, nebo byste dnešek viděl spíše jako nudnou materialistickou dobu, která nemá smysl pro vzletné ideje? Je současné Česko státem, o němž Vaše generace snily, nebo jejich noční můrou?“ dotazuje se filozoficky.

Pak tu ale máme i jeden úsudek. „Nepochybuji, že byste měl radost z toho, že stále ještě vycházejí Vaše Lidové noviny a v nich autorské žánry, které jste se svými přáteli vymysleli – brzy si připomeneme sté výročí „vynálezu“ sloupku.“

Protože se pan Peroutka nemůže bránit zneužívání svého jména, stejně jako se nemůže bránit slavná značka novin, odpovíme panu Zídkovi my.

Vážený pane Zídku, žádné Peroutkovy Lidové noviny nevycházejí. Zanikly v roce 2013, kdy je koupil oligarcha, agent StB a politik Andrej Babiš. Tyto noviny se od té doby absolutně zpronevěřily veškeré profesní cti, jakou vyznávali novináři typu Ferdinanda Peroutky. Pracují tam zaměstnanci předsedy vlády, kteří mu otevřeně slouží a kteří dezinformují.

Marketingové oddělení holdingu Agrofert nijak nesouvisí se žurnalistikou, ale pouze se zájmy hnutí ANO a jeho šéfa. Prosíme vás proto, abyste byl tak laskav a nezneužíval jména těch, kdo budovali opravdové noviny. Těch, kdo se podíleli na jejich věhlasu. Těch, kdo nesloužili politické moci, manipulaci a lži. Vy sám se podílíte na legitimizaci zničených a znásilněných Lidových novin.

A je opravdu dobře, že Ferdinand Peroutka neviděl, co se stalo se značkou, na kterou mohl být právem hrdý. Muselo by ho to znechutit stejně jako chování současného prezidenta republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]