V Babišově síti 1.–7. února: Premiér zachrání národ nákupem Sputniku V

Andrej Babiš a Viktor Orbán v Maďarsku (ČTK)

Andrej Babiš a Viktor Orbán v Maďarsku | FOTO: ČTK

Po delším mlčení se pan premiér na sociálních sítích rozjel jak lokomotiva. Ale ten rozjezd spíše budí dojem, že se začal Andrej Babiš bát. Jak vývoj epidemie (nahoru), tak vývoj voleních preferencí ANOfertu (dolů) zjevně dosáhly limitu, za kterým už pan premiér reaguje emotivně a v afektu. To, co jsme minulý týden viděli, už podle mého soudu nebyla iniciativa Prchalů. Minulý týden možná dávali videa na web, jak pan premiér poručil. A možná i skřípali zuby, když viděli, jak si nabíhá. Andrej Babiš totiž, kromě vysvětlování malérů, minulý týden sliboval zázračný lék na covid, že ho vlastně On Veliký zajistí. Ale on ho nemá, a lidi se naštvou ještě víc, až ho nezajistí.

Andrej Babiš se v pondělí vrátil na své sítě, a bylo to hlavně o covidu a očkování. Týden začal žehlením trapasu – těch neuvěřitelně blbých státních prorouškových klipů. Pan premiér se z toho, že byly blbé, nějak vykecá, a nakonec se pochlubí: „Takže nás nakonec vidělo 1,1 milionu lidí.“ Bohužel nedodá, že cca 98 procent z nich se tam jen přišlo zasmát, jací jsou ve vládě idioti, co neumějí opravdu vůbec nic.  A pak začíná slibovat. Chce získat lék! Regeneron! Poté slibuje, jak udělá všechno proto, aby urychlil dodávky vakcín. Ale asi víte, že neurychlil a neurychlí.

I ti hejtmani mu jdou po krku!

Druhého února se Babiš vymezuje proti hejtmanovi Grolichovi, který kritizoval vládní kroky spojené s vakcinací. „Grolich neříká pravdu. Samozřejmě, že jsme nezakázali očkování u praktických lékařů. Můžete se zeptat předsedy Asociace krajů, jak dnešní jednání se zástupci všech krajů probíhalo. Jasně jsem řekl, že každé očkovací místo má nahlásit svou očkovací kapacitu, podle které se bude řídit distribuce vakcín. Všichni přeci ví, že dodávky z EU mají zpoždění a že máme vakcín nedostatek. Teď se očkuje na víc než 145 očkovacích místech a jednotlivé nemocnice samozřejmě můžou do očkování zapojit i praktiky, pokud se na tom s nimi dohodnou. Na plošné zařízení očkovacích míst v ordinacích praktických lékařů zatím nemáme dost vakcíny. Až ji budeme mít, tak samozřejmě počítáme s jejich zapojením. Mrzí mě, že pan hejtman neříká pravdu a opakovaně bojuje proti centrálnímu systému očkování místo toho, aby při tak náročné společné operaci ukázal, že je týmový hráč, tak jako to ukazují ostatní hejtmani.“

FORUM 24 (archiv)

Druhého února později – ještě asi v reakci na výroky hejtmanů – Babiš slibuje:  „Na první kvartál obdrží ČR kolem 1,7 milionu vakcín. Na druhý kvartál 8,4 milionu vakcín.“ Potřebují prý očkovat 100 000 občanů denně. Očkuje se ale na 145 místech, to je zatím dle Babišových slov dostatečné.  Pokud počítám dobře, tak by muselo být denně naočkováno v jednom očkovacím místě 690 lidí, ale vzhledem k tomu, že Babišova vláda nesehnala dost vakcíny, tak to fakt stačí.  Ale budou to prý rozšiřovat, a zapojí praktické lékaře.  Ale musí mít centrální rezervační systém, protože vakcínu centrálně nakupují.  Nedovedu si představit, jak se v centrálním registračním systému objednám na očkování u svého praktického lékaře, ale Babiš, myslím, taky ne. Stejný den večer pak píše: „Mám pro vás dobrou zprávu. Velice intenzivně jednáme o novém léku Bamlan, který už používají ve Spojených státech, Kanadě, Německu a Maďarsku.“

Jedeme na Balaton!

Vysmívaná vládní protiepidemická videa, kde se vesele nakrucuje pan ministr Blatný, jsou opravdu idiotická. Prchalové však ukázali, že když chtějí, tak umějí i pěkný videoklip! Babišovo video z návštěvy Maďarska 5. února má na začátku skutečně luznou poetiku videoreklamy na mezinárodní leteckou přepravu. Prvních patnáct vteřin Babišova „maďarského“ videa je marketing. Zde koláž z ní.

A pak začne pan premiér Babiš mluvit: „My s premiérem Orbánem děláme maximum proto, abysme sehnali vakcíny. My máme zatím málo vakcíny na první kvartál. Určitě bysme potřebovali podstatně víc. Teď je nejdůležitější vakcína, která je samozřejmě pro zdraví lidí bezpečná, ale nejlepší vakcína je ta, která je hned momentálně k dispozici, abysme mohli očkovat. Co se týče ruské vakcíny, tak samozřejmě v Evropě jsou hlasy – kancléřka Merkelová, bavorský premiér – a ty výsledky s tou vakcínou jsou dobré. Maďarsko začíná očkovat a uvidíme, jestli tyto vakcíny požádají o schválení Evropskou lékovou agenturu. To je preferovaná varianta. Ale pokud nepožádají, tak můžeme samozřejmě zkusit jít maďarskou cestou.“  Tím bohužel míní „koupit Evropskou lékovou agenturou neschválený Sputnik V“.

Už den po oslavném článku na Sputnik V v Lancetu byly v Brazílii publikovány zásadní a alarmující informace, že ruský výrobce vakcíny dodal brazilskému výrobci jinou technologii výroby Sputniku V, než o které se psalo v Lancetu. Takže Babiš s Orbánem se nás prostě snaží i v oblasti zdraví dostat mimo náš kulturní okruh, do náruče sporných technologií Putinova Ruska.  Celý týden Babiš sliboval (zatím spíše jen zkoušený) lék na covid. Bamlanivimab nebyl dle stránky jeho výrobce schválen, jenom je povolen pro nouzové použití. A k Regeneronu na serveru SÚKL čtu: „Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské agentury pro léčivé přípravky zahájil průběžné hodnocení údajů o léčivém přípravku.“ Takže těšit se, jak se všichni těmi léky vyléčíme, asi není proč. Řešením je vakcína.

K vakcíně na jednu stranu Babiš slibuje, že za první a druhý kvartál jich dostaneme deset miliónů. Ale o současné (ne)dostupnosti těch vakcín pro běžného člověka víme všichni. Takže se najednou – to je ale překvapení – objeví Babiš Spasitel a spolu s Orbánem Spasitelem dovezou ze svaté matičky Rusi od cara Putina zázračnou vakcínu, a zachrání nás všechny. Pan premiér o „maďarské cestě“ k vakcíně mluví zcela výslovně. A vizuálně už pánové Babiš a Orbán něco hledají na mapě.

To je úvodní fotka Babišova účtu, kterou si aktualizoval 5. února. Myslím, že hledají Moskvu. Babiš zneužil epidemii nejen k zamaskování ekonomických škod, co natropila jeho vláda. Nyní směřuje k tomu, aby skrze velmi spornou vakcínu Sputnik V navázal ve zcela zásadní záležitosti Českou republiku na Rusko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]