V Babišově síti 8.–15. března: Trochu se to vymyká z ruky

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Nevím, co se děje s Babišovými prchaly. Buď začali pít vodu z Bečvy, a jsou díky tomu zvláště tvůrčí, nebo si už dělají z pana velkouzenáře srandu. Anebo – což je pravděpodobnější – Babiš, který je ve zcela objektivním obrovském stresu a má sklony k mikromanagementu, začal své posty psát sám. A fakt blbě. Vykládá nesmysly, které po pár dnech vyvracejí jeho fondu svěřené noviny, chválí rozhovory s vědci, kteří kritizují Babišem řízený stát, a s úctou a obdivem sdílí posty opozice.

Pan premiér je populistou bez ohledu na covid, sdílí tedy s komentářem „Alena Schillerová vám chce něco říct“ post, co zveřejnila 8. března na MDŽ Mezinárodní den žen Alena Schillerová: „Mám vzkaz pro lékaře, zdravotní sestry, zdravotní bratry, sanitáře, zkrátka pro všechny zdravotníky, kteří bojují s covidem v první linii. A také pro pečovatele z domovů seniorů a pro pracovníky v sociálních službách. Týká se to odměn a je to důležité.“

FORUM 24 (archiv)

Ve videu paní ministryně nejprve zdravotníkům květnatě poděkovala a konstatovala, že nasazení zdravotníků se sotva dá zaplatit penězi. Mimořádné odměny jsou to nejmenší, co pro vás můžeme udělat. Dvanáct miliard na odměny zdravotníkům a pět miliard pracovníkům v sociálních službách jsou nejsamozřejmějšími položkami rozpočtu.“ A že je dobře, že vláda 8. března schválila přesuny peněz. „Dohlédnu, abyste své zasloužené odměny dostali co nejrychleji, protože vy jste hrdinové těchto dní,“ dodala. Dvanáctého března Babišem svěřená iDnes píše: „Vláda záchranářům snížila o desítky tisíc odměny. Odbory se sejdou s Blatným. Záchranáři by měli dostat nižší odměny než při první vlně. Tedy místo 120 tisíc jen 75 tisíc korun.“

Máme dost etesevimabemu?

Pan premiér chvílemi nešetřil optimismem: „Do České republiky bylo už dodáno 3000 kusů bamlanivimabu, léku, který dokáže zastavit nemoc covid-19.  Ti, kteří již bamlan dostali, byli ochráněni před těžkým průběhem a často hospitalizací a smrtí. Je nutné, aby se k léku dostalo co nejvíce rizikových pacientů. Jste-li pozitivní na covid, kontaktujte svého lékaře do 3 dnů, zda jste pacient vhodný pro aplikaci tohoto léku.

Je to úspěch, je to vynikající, lék je schválený i přísnou americkou FDA. Má to však háček: „U nehospitalizovaných pacientů s mírným až středně závažným onemocněním covid-19 byla léčba bamlanivimabem a etesevimabem ve srovnání s placebem spojena se statisticky významným snížením virové zátěže SARS-CoV-2 v den 11; u monoterapie bamlanivimabem nebyl pozorován žádný významný rozdíl ve snížení virové zátěže.“

Takže pane premiére, nic ve zlém: Máme dost etesevimabemu?

Andrej proti Babišovi

V sobotu pan premiér sdílí s komentem „Skvělý rozhovor s profesorem Špičákem o Izraeli a super léku EXO-CD24. Měli byste si to přečíst článek z iDnes. Pan profesor v něm mimo jiné říká: „Musíme rychle vytvořit tým, v němž budou zástupci ministerstva zdravotnictví, Státního ústavu pro kontrolu léčiv a z nemocnic, kde se bude daný lék v rámci klinické studie používat. Musíme v příštím týdnu svolat společnou schůzku a oznámit jasný harmonogram.  … Dostat do Česka experimentální lék je byrokraticky velice náročná procedura. …  Musíme se snažit, aby se proces dal zvládnout během dvou až tří týdnů. Chce to dobrou vůli, jenže naše úřady jsou na první podněty zvyklé reagovat tak, že to nejde.“

Redaktor: „Příslib od Izraelců máte a nyní se s dodáním léku pro klinické testy čeká jen na české úřady?“

Profesor Špičák: „Přesně tak.“

Jinými slovy: Andrej na facebooku nadšeně sdílí článek, ve kterém významný vědec kritizuje stát, jehož premiérem je jistý Babiš.

Babiš chválí Vystrčila

O víkendu jsem však zaznamenal jev, který mne opravdu rozesmál. A Miloš Vystrčil asi od pana premiéra dostal nejkrásnější dárek, o jakém by se mu mohlo zdát. „Silné video. Prosím, prohlédněte si ho. Chraňme sebe, chráníme tím i ostatní. A mysleme na ně. Děkuju.“ To napsal Andrej Babiš na svou zeď, a sdílel k tomu Vystrčilovo video z jeho serveru.

Vsuvka pro novinářskou komunitu:  Přijde mi to hodně podobné, jako kdyby sdílel a chválil Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF Dnes, post Pavla Šafra, či Marek Stoniš, šéfredaktor Reflexu, post můj.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Jakoby premiér už úplně rezignoval na racionální myšlení a racionální rozhodování a plně si vystačí s mentální heuristikou. Posuzuje a koná „od oka“, podle dojmu. Má dojem, že je příspěvek tklivý a bude mít sledovanost, ztotožní se s ním, i když je od jím opakovaně napadaného politika. Když vyjde rozhovor, který nepřímo kritizuje jeho samotného, nasdílí ho, protože rozhovor s expertem na covid bude mít sledovanost. Tak amatérsky by prchalové podle mého soudu nechybovali.

ANO, BUDE LÍP!

Poté, co jsem si promyslel širší souvislosti výše popsaných jevů, mám hypotézu. Babiš je v úzkých a vidí, že i jeho voliči začínají být naštvaní „na vládu“. Proto čekám, kdy předstoupí před kameru a sdělí národu, že vláda to dělá fakt blbě. Epidemii nezvládla. A on včetně hnutí ANO jsou vlastně opozice. Takže po podzimních volbách, až je lidi zvolí a vezmou to do ruky oni, BUDE LÍP!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]