V Bachmutu jde o vyčerpávající opotřebovávací boje. Ukrajina se zatím nemíní stáhnout

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ukrajinské obranné síly budou podle velení pokračovat v bojích o Bachmut proto, aby co nejvíce vyčerpaly útočící ruské agresory. Ti na zdejší frontě totiž nasazují převážně elitní zkušené vojáky a také Prigožinovy žoldáky, byť s wagnerovci se počítá stále méně.

Analytici z Institutu pro studium války ISW připomněli, že boj o Bachmut je strategický nikoliv kvůli samotné úloze města, ale právě kvůli jednotkám, které zde bojují. Ukrajinská armáda zde na sebe váže podle odhadu několik desítek tisíc útočníků, kteří nemohou být nasazeni na jiném úseku fronty. A navíc je zde mnoho z útočníků vyřazeno z boje buď definitivně, nebo kvůli zranění na dlouhou dobu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že nařídil posílení obrany Bachmutu, což bylo v rozporu s tím, co se objevovalo v médiích, kde se spekulovalo o odchodu ukrajinských jednotek z takřka zcela zničeného města, které před válkou mělo asi 70 tisíc obyvatel. Nyní jich v troskách zůstávají již jen asi čtyři tisíce. Do bojujícího města přijel i nejvyšší velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskij, který vyzdvihl úsilí obránců.  „Náš odpor na tomto předmostí trvá již několik měsíců. Po celou tu dobu se pokusy nepřítele o dobytí města hroutily proti odolnosti našich vojáků. Naši obránci způsobili nepříteli značné ztráty, zničili velké množství techniky, přinutili vrhnout do boje nejlepší útočné jednotky wagnerovců a snížili útočný potenciál nepřítele,“ prohlásil generál Syrskij.

Mychajlo Podoljak zhodnotil současnou situaci v Bachmutu slovy, že armáda zde dosáhla svých cílů a operace byla velkým strategickým úspěchem.

Ukrajina také na základě zjištění své rozvědky informovala, že v důsledku mimořádných ztrát vytvořily ruské úřady mimořádná mobilizační centra, kde se snaží nalákat další dobrovolníky. Údajně dochází k náboru i šestnáctiletých chlapců narozených na území okupovaných samozvaných „lidových republik“. Náborová střediska v Doněcké oblasti pak rekrutují i záložní důstojníky mladší 65 let a nižší důstojníky a poddůstojníky, kterým je méně než 50 let.

Podle pozorovatelů nábor dobrovolníků ukazuje, že Putin není ochoten přistoupit k vyhlášení další mobilizace, a pokud tak učiní, tak zřejmě až v létě letošního roku. Rusko navíc není podle ISW schopno povolat a na svém území vycvičit velké množství mužů naráz. Proto je část odvedenců cvičena v táborech v Bělorusku, kde Putinovi pomáhá věrný pomocník Alexandr Lukašenko.

V bojích u Bachmutu ztratili ruští okupanti podle rozvědky NATO přibližně pětkrát více mužů než Ukrajina, ale přesná čísla ztrát na obou stranách konfliktu nejsou stále známá.

Jak ve svém videoposelství poznamenal Volodymyr Zelenskyj, zaznamenávají obránci Bachmutu „jeden z největších výsledků celé války“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články