V Bělorusku jsou ruští žoldáci připravení k provokaci, tvrdí ukrajinská rozvědka

Ozbrojené síly Ukrajiny  (ČTK / AP / Evgeniy Maloletka)

Ozbrojené síly Ukrajiny | FOTO: ČTK / AP / Evgeniy Maloletka

Do běloruského hlavního města Minsku dorazili podle informací ukrajinské rozvědky ruští žoldáci z Wagnerovy skupiny, kteří se mohou podílet na organizování provokací na ukrajinské hranici.

„Možné sabotáže se dají očekávat v oblasti osad Pinsk, Ivanovo a Kobrin. Upozorňujeme, že taková sabotáž hraje do karet Moskvě, která se snaží do této války zatáhnout další síly, včetně Běloruska,“ varuje ukrajinská tajná služba.

(Týdeník FORUM)

Podle informací, které se zpravodajcům podařilo získat, dorazilo 20. září do Minsku 130 wagnerovských žoldáků s osobními zbraněmi a střelivem.

O dva dny později bylo navíc do zařízení běloruské soukromé bezpečnostní společnosti „HardService“, kde tito žoldáci sídlí, dodáno 300 ukrajinských vojenských uniforem, které ruští okupanti ukradli ve skladech v Chersonské oblasti.

„HardService“ není jen soukromou bezpečnostní společností, ale jde o první takovou firmu v Bělorusku. Vznikla zvláštním výnosem samozvaného prezidenta země Alexandra Lukašenka v roce 2019. Sídlí na území bývalého výcvikového střediska běloruských speciálních jednotek.

Americký Pentagon tvrdí, že ruští žoldáci z Wagnerovy skupiny po úspěšně se rozvíjející ukrajinské protiofenzivě a po ztrátách, které tato žoldácká skupina utrpěla, odmítají na Ukrajině bojovat. Proto se zřejmě přesouvají do Běloruska.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články