V Bohumíně se srazilo pendolino s lokomotivou, strojvůdce vlaku zemřel

Srážka Pendolina (Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje / se souhlasem)

Srážka Pendolina | FOTO: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje / se souhlasem

Vlak pendolino odjíždějící do Prahy se brzo ráno srazil ve stanici Bohumín na Karvinsku s posunovací lokomotivou. Srážku nepřežil strojvedoucí. Ve vlaku se lehce zranila členka vlakového personálu, kromě toho utrpěli zranění čtyři zaměstnanci společnosti ČD Cargo na posunovací lokomotivě. ČTK to řekli mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský a generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Hmotná škoda půjde do desítek milionů.

Mluvčí moravskoslezské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl řekl, že čtyři lidé z posunovací lokomotivy, muži ve věku od 40 do 53 let, byli zranění lehce a středně těžce. Ve vlaku jelo dalších 16 lidí, cestující byli evakuováni, spoj s plánovaným odjezdem ve 04:59 byl zrušen. Provoz ve stanici Bohumín byl asi na půl hodiny přerušen.

()

„Pravděpodobná možnost je takzvaná nedovolená jízda, to znamená, že pendolino projelo návěstidlo zakazující jízdu, takže nemělo ještě správně postaveno výhybky a vjelo tam, kam nemělo,“ řekl Kučera. Hmotná škoda podle něj půjde do desítek milionů.

Nehoda se stala v 05:02 a vykolejily při ní dva vozy pendolina, poškozeny byly výhybky. „Drážní inspekce na místě mimořádné události zahájila šetření příčin a okolností, na místě jsou čtyři inspektoři Drážní inspekce. „Na místě je v podstatě celý územní inspektorát Ostrava. Samozřejmě to šetření bude nadlouho, potrvá několik měsíců,“ řekl Kučera.

Zdůraznil, že všechny informace jsou zatím předběžné. „Strojvedoucí pendolina zahynul a zatím nemůžeme říct, že za nehodu může on,“ řekl Kučera.

Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela řekl, že pendolino se po výjezdu ze stanice střetlo se záložní posunovací lokomotivou řady 742, zvanou Kocour. „V pendolinu zemřel strojvedoucí a jedna obsluhující stewardka byla zraněna zřejmě lehce, čtyři lidé z posunovací lokomotivy skončili v péči lékařů. Dalších 16 osob, které jely vlakem, bylo bez zranění,“ řekl Kůdela.

„Dnes ráno došlo v Bohumíně k mimořádné události, při které se jednotka pendolino srazila s posunovým dílem. S politováním musíme informovat, že podle předběžných zpráv zemřela při nehodě jedna osoba a další byla zraněna. Okolnosti události jsou nyní předmětem vyšetřování,“ uvedla na twitteru Správa železnic.

(Týdeník FORUM)

České dráhy uvedly, že v Bohumíně se střetly dva vlaky. „Tato mimořádně vážná událost se bohužel neobešla bez následků. O život přišel zaměstnanec Českých drah,“ sdělil dopravce.

Zásah na místě pokračuje. Kůdela řekl, že na místě zasahovalo pět jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje a jedna jednotka drážních hasičů.

Šťáhlavský ČTK řekl, že vlak 516 SC pendolino s odjezdem ve 4:59 měl dorazit do Prahy v 08:30. Cestující z pendolina mohli využít následné vlaky. Příčiny nehody i výši škody zjišťují vyšetřovatelé.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články