V Británii po brexitu registrují útoky na cizince. Především Poláky

Ilustrační foto ()

Hlasování o setrvání Velké Británie v Evropské unii rozdělilo Spojené království na dva nesmiřitelné tábory. Radikální příznivci brexitu však místo argumentů začali používat výhrůžky a napadání. Podle britské policie jsou evidovány již stovky slovních i fyzických útoků na cizince. Nejčastějším terčem útoků se zatím stali polští přistěhovalci. Ti jsou označování za havěť a na denním pořádku je nyní strach.

Vážnost celé situace si uvědomuje i polská žena, která na ostrovech žije již dlouho. „Udělala jsem si z Británie domov, cítila jsem se tu v bezpečí a uznávaná,“ popsala své pocity pro deník The Independent. „Jako mnoho dalších Poláků jsem měla strach, že referendum o EU povede ke zvýšené diskriminaci, netoleranci a rasismu. Nenapadlo mě ale, že to bude tak rychlé a agresivní,“ popisuje současnou situaci v Británii Agata Brzezniaková. Jak uvádí server Novinky.cz, má Polka strach, co se bude dít dál. Několik hodin po ohlášení výsledků referenda totiž přišla do kontaktu s ženou, která jí ubezpečovala v tom, že jako cizinec si už nemůže být ve Spojeném království jista svým bezpečím. „Z toho zlomyslného šklebu a toho, jak se na mě podívala, jsem se rozplakala,“ popisuje nepříjemné setkání Brzezniaková.

ClyVOCpWIAAWFOX

Protipolská, a do budoucna zřejmě i celkově proticizinecká nálada, propukla hned po oznámení výsledku referenda o budoucnosti Británie v EU. O víkendu se například na polském kulturním středisku objevil nápis „Opusťme EU, už žádnou polskou havěť“. Stejný slogan dostali poštou i někteří polští přistěhovalci. Na tuto situaci  reagovala i ambasáda Polska statusem na sociální síti. „Jsme hluboce šokováni a znepokojeni nedávnými událostmi, které byly namířeny na polskou komunitu a další obyvatele Spojeného království původem z jiné země,“ stojí na Twitteru.

tw polska ambasada

Útok ovšem nezažívají jen obyvatelé našich severních sousedů. Na sociálních sítích kolují i další důkazy vyostřené situace. Kirsty Allanová například popisuje napadení mladého Itala, který se jen zajímal o brexit. „Byl knokautován lahví, přišel o zub a má stehy. Bojím se,“ citují twitterový účet ženy Novinky.cz.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]