V Brně zakazují číst Bondyho. Už zase máme strach?

ceskatelevize

Básník Egon Bondy | FOTO: ceskatelevize

Na brněnské konzervatoři zakázali studentce recitovat Egona Bondyho. Je toho plný internet. Server idnes.cz přišel s šokující informací o skandálu, který způsobila jedna nevhodná báseň. Studentka herectví se svou profesorkou nastudovala na recitační soutěž básnickou montáž ze sbírky Dívka, která hledá Egona Bondyho. Ředitel však její vystoupení striktně odmítl kvůli vulgárním výrazům, které báseň obsahuje. Profesorku dokonce potrestal výtkou a srážkou z platu.

Neuvěřitelné. Všichni se právem pohoršují nad absurditou celé situace. Ředitel školy se brání křesťanským vyznáním některých svých studentů, obavami z reakcí rodičů. Z ostudy má však kabát. Studentka totiž na soutěži vystoupila sama za sebe, což jí nemohl nikdo zakázat, a získala prestižní Cenu Českého rozhlasu. Podle předsedy Herecké asociace Jiřího Hromady byl její výkon ohromující a báseň bez ohledu na nesporné vulgarismy byla silným uměleckým zážitkem.

Co stálo za tak kontroverzním rozhodnutím ředitele brněnské konzervatoře? Z jeho slov je to jasně cítit. Strach. Strach z toho, že budou problémy. Jakýsi nepojmenovatelný strach z čehokoliv neobvyklého či zajímavého. Paralyzující strach, který dává zapomenout, proč se stal kdysi učitelem. V tuhle chvíli zapomněl, že jeho posláním je vyvolávat ve studentech právě takové nadšení a zapálení pro věc, které předvedl jeden z nich. To on by měl od své studentky obdržet vytýkací dopis. A snad mu ho i napíše…

Text básně Egona Bondyho, kterou dívka nesměla recitovat (zdroj idnes.cz)
… Příští den jsem si řekla 
že musím chtě nechtě počítat 
s opakováním 
a abych v tom tedy měla 
přehled 
začala jsem si za každého který 
mě přeříz 
tetovat jen tak jehlou 
namočenou v tuši 
malou čárku na nadloktí 
Bylo to jako prýmky seržanta 
Peppera 
jenže jich potom bylo víc… 

… Už konečně do prdele 
se vším onanismem 
samospasitelné omrdávání se 
slavného vždy vítězného 
všepřemáhajícího života 
už konečně do prdele 
se vším tím hnusným 
pokryteckým haraburdím 
slávy mateřské a lásky dětinné 
a krásy a přírody a něhy a citu 
a zase jen mrdání a žraní 
a sraní a spaní… 

… Začíná podzim 
Už přes měsíc jsem v tom 
Aby tu kundu rozrazil hrom! 
Rozrazil ji prudce 
rozrazil i ruce 
které objímaly 
samy si ho braly 
– proč jsem si radši nebrala 
bróm… 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner