V čele americké Sněmovny reprezentantů stane republikán Paul Ryan

Předseda dolní komory amerického parlamentu Paul Ryan (pravicová Republikánská strana) (nationofchange.org)

Předseda dolní komory amerického parlamentu Paul Ryan (pravicová Republikánská strana) | FOTO: nationofchange.org

Americká Sněmovna reprezentantů dnes podle očekávání zvolila svým novým předsedou republikána Paula Ryana. Pětačtyřicetiletý zákonodárce ze státu Wisconsin získal dostatek hlasů od svých kolegů už v průběhu hlasování, informují zahraniční média. Ryan v čele sněmovny nahradí Johna Boehnera, který v září překvapivě oznámil rezignaci.

Vzhledem k tomu, že republikáni mají ve Sněmovně reprezentantů většinu, bylo dnešní hlasování považováno za formalitu. Ryan nakonec získal 236 hlasů, přičemž republikánů je ve Sněmovně reprezentantů 247.

Pětašedesátiletý Boehner v září oznámil záměr odstoupit do konce října. Zdůvodnil to tím, že dlouhodobé napětí kolem jeho setrvávání v čele sněmovny by této instituci způsobilo „nenapravitelné škody“. Boehnera kritizovalo konzervativní křídlo strany, protože byl údajně příliš vstřícný ve sporech s prezidentem Barackem Obamou.

Ryan, považovaný za rozpočtového odborníka, souhlasil s kandidaturou neochotně a až poté, co se za ním sjednotilo několik znesvářených stranických frakcí.

Profil Paula Ryana

Paul Ryan-2

■ Republikán. Je odpůrcem politiky a pseudoreforem prezidenta Baracka Obamy. Kritizoval například jeho záměr tzv. milionářské daně, trnem v oku mu je i stávající reforma zdravotnictví. Ta podle Ryana se svými poplatky, pokutami a nařízeními „nemá co dělat ve svobodné zemi“.

■ Narodil se 29. ledna 1970 v Janesville ve Wisconsinu. Jeho rodina má irsko-německé kořeny.

■ Vystudoval ekonomii a politické vědy na Miamské univerzitě v Ohiu (1992).

■ V současné době je členem Sněmovny reprezentantů (od ledna 1999; loni byl do této komory Kongresu zvolen již podeváté) a předsedou výboru pro získávání finančních prostředků (od ledna 2015); předtím vedl rozpočtový výbor (leden 2011 až leden 2015).

■ Předchozí kariéra: marketingový konzultant; v 90. letech byl asistentem několika senátorů; psal projevy pro někdejšího kongresmana a republikánského kandidáta na viceprezidenta z roku 1996 Jacka Kempa; v roce 1998 byl poprvé zvolen do Kongresu; byl republikánským kandidátem na viceprezidenta v kampani v roce 2012.

■ Rodina: ženatý, manželka Janna je daňovou právničkou; dcera a dva synové

■ Zájmy: je fanouškem amerického fotbalu a fitness (dříve si přivydělával jako instruktor v posilovně)

■  Do povědomí veřejnosti vstoupil v roce 2012, kdy si jej republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney vybral za možného viceprezidenta. V podzimních volbách téhož roku však úspěch nakonec slavil demokratický tandem Barack Obama a Joe Biden.

■ Ryan je považován za poměrně radikálního straníka. Je oblíbencem hnutí Tea Party, konzervativního jádra republikánů.

■  Byl autorem republikánského návrhu rozpočtu na rok 2013, který obsahoval hluboké škrty v sociální oblasti. Demokraté jej proto vykreslují jako rozpočtového jestřába a obhájce bohatých.

■  V prosinci 2013 se Ryan jako předseda rozpočtového výboru Sněmovny spoluzasloužil o dojednání kompromisní rozpočtové dohody, která zajišťuje financování federální vlády do října 2015. Jejím cílem bylo ukončit tři roky nestability a rozpočtových střetů.

■  Letos v lednu se Ryan vyjádřil, že nebude v roce 2016 bojovat o Bílý dům. „Množství podpory, které jsem dostal od přátel a stoupenců, je úžasné, ale cítím, že ve své současné pozici mohu dosáhnout velkých věcí, což chci udělat,“ řekl.

■  Katolík Ryan je proti manželství osob stejného pohlaví a nesouhlasí s potraty. Je také vyznavačem silně individualistické filozofie americké spisovatelky Ayn Randové, která patřila mezi zastánkyně kapitalismu a absolutní svobody jednotlivce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]