Šéf SPD Tomio Okamura stále opakuje, že není proruský. Už jen letmý pohled na jeho výroky ale dává možnost o tom pochybovat. Pokud někdo opakuje teze kremelské propagandy, je proruský, nebo není? Pokud někdo zpochybňuje naši zahraniční politiku ohledně Ruska a práci našich zpravodajských služeb, jak je na tom se svou přízní? Když někdo říká prakticky totéž, co vykládají ruské (putinovské) zdroje, a napadá ty, kdo jim odporují, tak se jako proruský jeví. Proruský ve smyslu tíhnoucí k ruskému státu, jeho strategii a ideologii. Národnost z toho můžeme pro zjednodušení vynechat.
„Pro tuto zimu není jiná alternativa než nakoupit plyn z Ruska. Stejně jako to činí demokratické Německo, Rakousko, Slovensko, Maďarsko. Současná vláda udělala ze zajištění základních potřeb ideologii a aktivismus,“ tvrdil Tomio Okamura 14. září v rozhovoru pro Lidovky.cz.
Pak se ještě pustil do Petra Fialy. „Vyjádření premiéra považuji za arogantní a mimořádně nebezpečné. Protože reagovat na 70 tisíc občanů – slyšel jsem, že když započítáme lidi v bočních ulicích, tak může jít až o 100 tisíc –, že jimi zaplněné náměstí je akcí proruských sil, to je nehorázné!“ řekl Okamura. Nehorázné to ovšem není, stačí se podívat na to, co organizátoři oné demonstrace a tam vystupující řečníci zastávají za názory.
Teď už máme prosinec a nezdá se, že by Česko a Evropa neměly jinou možnost než nakupovat ruský plyn. Předseda SPD se ale snažil před čtvrt rokem vzbudit ten dojem, stejně jako moskevské hlásné trouby. Nejde ale jen o Okamurovy názory z poslední doby. Jeho názory vyjadřují velmi vstřícný vztah k ruskému režimu dlouhodobě.
Evropské hodnoty zveřejnily stránky Atlasvlivu.cz, kde mapují ruský a čínský vliv na naší politické scéně. Jeden oddíl je věnován zvláště Tomiu Okamurovi. Tam se rozebírají jednotlivé případy, na kterých je symbióza s ruskou dezinformační mašinérií patrná.
„Naše analýza opakovaně potvrzuje, že předseda SPD Tomio Okamura je dlouhodobým šiřitelem proruských dezinformačních narativů a stejně jako jeho spolustraníci zpochybňuje zapojení Ruska do explozí muničních skladů ve Vrběticích a prosazuje tak narativ o údajném nedostatku důkazů, a hlavně pak načasování celého odhalení,“ píší Evropské hodnoty. Pak tam citují jeho výroky z Parlamentních listů z 25. dubna 2021.
Stránky EH uvádějí jen krátký úryvek. Na Parlamentních listech ale najdeme i věty kolem a ty jsou zajímavé. Okamura tam říká o kauze Vrbětice toto:
Je zajímavé, že tato kauza se objevuje ve chvíli, kdy se jedná o dostavbě Dukovan, o ruské vakcíně Sputnik, ve chvíli, kdy eskaluje konflikt na Ukrajině či se jedná o dostavbě německo-ruského energetického megaprojektu Nordstream II. Sir Humphrey Appleby ze seriálu Jistě, pane ministře by jistě řekl: „What a coincidence!“, tedy „Jakápak to náhoda!“ Nesmíme dopustit, abychom se nechali vtáhnout do konfliktu či nedej bože do války mezi Ruskem a USA a jejich spojenci! Je nutné prosazovat politiku svobodné a suverénní České republiky. A ještě dodám, že vyspělá profesionální diplomacie, zvláště v krizi, se nedělá ultimáty, ale jednáním.
Jak Evropské hodnoty uvádějí, celou kauzu se Okamura snaží relativizovat i lživými tvrzeními o dodávkách munice z Vrbětic Islámskému státu: „Munice, kterou z Vrbětic soukromé firmy dodávaly do zakázaných míst s válečnými konflikty. A mimo jiné také Islámskému státu. Rusové také potvrdili, že v Sýrii zabavili teroristům české nevybuchlé nášlapné protipěchotní miny.“ (facebook Tomia Okamury 31. července 2022.)
Tomio Okamura rád zpochybňuje účinnost protiruských sankcí. V projevu na půdě poslanecké sněmovny 10. září 2014 mimo jiné uvedl (citujeme delší pasáž, než kterou uvádějí Evropské hodnoty): „Když už hovoříme o invazi Rusů, bavme se tedy nejen o dobrovolnících z Ruska na straně lidí, kteří brání své domovy, ale bavme se také vyváženě o invazi pravidelné ukrajinské armády, která plošně bombarduje a ostřeluje těžkými děly i raketami bezbranné civilisty. Bavme se o jednotkách složených z dobrovolníků z řad ukrajinských profašistických a nacistických uskupení. Bavme se o stovkách, nebo velkém množství profesionálních žoldnéřů placených ukrajinskými oligarchy a profesionálech ze zemí NATO, což v médiích prosáklo, že jsou např. z Polska či Litvy, a opět v řadách ukrajinské armády.“
Okamura tady, mírně řečeno, neříká pravdu. Za ruské zájmy jistě bojovali i dobrovolníci z řad separatistů, ale vedle nich i ruští vojáci a Rusko dodávalo separatistům moderní vojenskou techniku, která nepocházela ze zásob, jež měla ukrajinská armáda ve svých skladech a kterých se separatisté zmocnili. Jak jinak vysvětlit, že separatisté měli zbraně, které nikdy nebyly ve výzbroji ukrajinské armády a Rusko je nikam nevyváželo, takže jediná cesta, jak se tam mohly dostat, je z Ruska přímo na Donbas.
Geoffrey Pyatt, americký velvyslanec na Ukrajině, konstatoval v srpnu 2014, že ruští vojáci se účastní bojů. „Ruskem dodané tanky, obrněná vozidla, dělostřelectvo a několik raketometů nestačily k porážce ukrajinských ozbrojených sil,“ citoval ho před osmi lety The Washington Post. „Takže nyní stále větší počet ruských vojáků zasahuje přímo do bojů na ukrajinském území. Rusko také vyslalo na východní Ukrajinu své nejnovější systémy protivzdušné obrany včetně SA-22 a nyní se přímo zapojuje do bojů.“
Americký velvyslanec si může pochopitelně říkat, co chce, a nikdo tomu nemusí věřit. Jenže ti vojáci byli skutečně dopadeni a přiznali se.
„Tato zpráva přichází po… zprávě, že na Ukrajině bylo dopadeno deset ruských výsadkářů. Vojáci na videu rychle přiznali, že a) jsou Rusové a b) dostali rozkaz překročit hranici. Ruské ministerstvo obrany zase uvedlo, že se přes hranici zatoulali omylem. ‚Vojáci se skutečně účastnili hlídky na úseku rusko-ukrajinské hranice, překročili ji náhodou na neoznačeném úseku, a pokud jsme pochopili, neprojevili žádný odpor ozbrojeným silám Ukrajiny, když byli zadrženi,‘ citoval Guardian jeden ze zdrojů ruského ministerstva obrany.“
Rusko pak přítomnost svých vojáků ani moc nepopíralo, ale přišlo s vysvětlením, že ti vojáci jsou mimo službu a na Ukrajině jsou „na dovolené“. To je trochu problém. Přes probíhající boje Rusko a Ukrajina nebyly oficiálně ve válečném stavu, takže to znamená, že ruský občan si může vzít dovolenou a jít si zastřílet na ukrajinské občany jako myslivec na hon. Běžně se něčemu takovému říká vražda.
Že ukrajinští oligarchové podporovali obranu své země, je šlechtí. Tomio Okamura ovšem nezmínil činnost pana Jevjgenije Prigožina, který si založil soukromou armádu nazývanou Wagnerova (Vagnerova) skupina a tito bojovníci dělali za Rusko špinavou práci v Libyi a Sýrii a teď na Ukrajině. Prigožin se přiznal až v nedávné době, že má s touto „armádou“ něco společného a verbuje pro ni zločince z lágrů. Pokud jde o to, kdo je podle Rusů neonacista, dozvěděli jsme se to v poslední době docela jasně. Neonacistou je údajně i prezident Zelenskyj, který je Žid, a nakonec většina populace, která je prý zmatena propagandou vládnoucí „junty“ udržované u moci Západem. Že na Ukrajině probíhají svobodné volby a že se do posledního parlamentu nedostaly krajně nacionalistické strany, Tomio Okamura ignoruje.
Tomio Okamura stál na ruské straně i ohledně sankcí, které byly uvaleny po anexi Krymu v roce 2014.
„Pokud jde o samotné sankce, souhlasit s nimi může skutečně jen hodně nepřemýšlivý člověk anebo člověk, který chce mermomocí z válečného štvaní vytřískat politické body bez ohledu na české občany,“ tvrdil Okamura v poslanecké sněmovně. Sankce přitom jsou to nejmírnější, co šlo v případě tak hrubého porušení mezinárodního práva udělat. Z dnešního hlediska se jeví jako jednoznačná chyba, že nebyly tvrdší. Možná se Putin, povzbuzený nedostatečnou reakcí, nakonec odhodlal ke svému šílenému podniku s invazí.
Okamura také v roce 2018 hájil Miloše Zemana, který šířil dezinformaci , že jed novičok použitý při otravě bývalého ruského agenta Skripala se údajně vyráběl v malém množství i v ČR. „Špatné bylo tvrzení o tom, že novičok vyrábí a testují pouze Rusové, a pokud prezident tuto lež zpochybnil, jednal v duchu svého prezidentského poslání. Podle mého názoru nelze přece na pravdu pohlížet tak, že pokud je nepříjemná Bruselu nebo rusofobům, tak ji prostě popřu,“ sdělil Okamura Radiožurnálu.
Jenže tady lhal někdo úplně jiný. Zeman podnítil šetření, jak to u nás bylo s „výrobou“ novičoku. Zjistilo se, že bylo vytvořeno malé množství novičoku pro laboratorní účely a šlo navíc o jinou šarži, než která byla použita při útoku na Skripala a jeho dceru. Zeman ale výsledek vítězoslavně bez jakéhokoli upřesnění a kontextu vyhlásil a okamžitě se toho chytila ruská média, kterým to potvrdilo jejich verzi. Skripala mohl přece otrávit kdokoli jiný. Koho ještě zajímají nějaké detaily, které jsou ale zcela podstatné. Pánové posloužili.
Tomio Okamura v současnosti bojuje proti pomoci Ukrajině. „Není v našem zájmu zapojovat se do konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem a nechceme, aby se na našem území školili vojáci, kteří budou dále válčit a zabíjet na Ukrajině,“ tvrdil 21. listopadu na svém youtube kanálu. (Na dezinformační zdroje proklik nedáváme – pozn. red.) Oslabit napadenou Ukrajinu je v plném zájmu Ruska. Okamura tady něco, co je v plném zájmu Ruska, provozuje. Jak jinak to označit, než že je proruský?
Šéf SPD ve svých vystoupeních již několik let říká věci, které jsou v souladu s tezemi a potřebami ruského režimu. Používá ty samé techniky jako trollfabrika pana Prigožina v Petrohradu, mluvčí Kremlu Peskov, ministr Lavrov a ruská státní televize. Na jaké straně stojí, je zcela zřejmé.