V České republice mají žít Češi, tvrdí Babiš. Loučí se snad s funkcí?

Eric Drooker

Jak lákavá představa by to mohla být. Jenže bohužel pro naši zemi zcela nereálná. Existuje několik důvodů, proč Andrej Babiš nezamíří na svůj rodný Slováč. Berou ho tam za bývalého estébáka, zdejší legislativa mu nedovolí skupovat firmy, a tvořit tak monopol a hlavně, všichni vědí, co je zač a ze zlomyslnosti nám ho přejí.

Babišův výrok o Češích v naší vlasti je stejně krásný, jako populistický a svým způsobem i xenofobní. Není totiž rozdíl, jestli skupiny Orlík v případě černochů a Ortel v narážce na muslimy hlásaly Čechy Čechům. Rozdíl je v tom, že se obě kontroverzní kapely snažily rádoby chránit svou rodnou zemi, kdežto ministr financí kope za vlast, do které utekl. Jako údajný spolupracovník ŠtB si logicky vybral ČR, kde nikdo o jeho kontaktech na komunistickou tajnou službu neměl ani ponětí. Pozdějších pár povedených „transakcích“ zařídilo, že kdo by si náhodou chtěl vzpomenout, že se s Babišem potkával na stejné chodbě a chodil udávat do stejných dveří, dostal Kmotrovskou nabídku, „která se nedá odmítnout“.

Proto i u slovenského soudu, kde Babiš bránil svou křišťálově čistou pověst, vypovídali dva bývalí agenti Štátné bezpečnosti, kteří potvrdili, že agenta Bureše, toho času ministra Babiše, nikdy nezaměstnávali. Za tuhle hezkou a veskrze pravdivou výpověd už možná Babiš zaměstnává je. I když na Slovensku to zase není s jeho byznysem tak žhavé jako u nás. Slováci totiž mají fungující Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a ten několikrát oligarchovi zakázal pokusy o vytvoření jakéhokoliv monopolu. Je aspoň štěstí, že Babiš sponzoroval předvolební kampaň straně SMER premiéra Roberta Fica. Díky tomu a změně dopravního zákona teď Babišův kamarád Radim Jančura ovládá lukrativní železniční spoje na Slovensku.

Jinak není důvod, proč by se Andrej Babiš chtěl na Slovensko vracet. Sice i tam vlastní vydavatelský dům, ale ten mu v čele s Hospodárskými novinami dělá spíše medvědí službu a slouží svými tituly jako ministerstvo propagandy za druhé světové války. Ostatní média nechal Babiš vlastnímu osudu, a to se mu lehce začíná nevyplácet. Slovenští novináři, například z Denníku N, se totiž nebojí napsat, co si o českém vicepremiérovi myslí, a zamýšlet se i nad původem pohádkového majetku, kterým Babiš disponuje.

Výrok o České republice pro Čechy z úst Slováka, který svou rodnou zemi a řeč  nezapře, ani při svých plamenných vystoupeních ve Sněmovně, nemá logiku. Samozřejmě že jde o snahu získat si sympatie nespokojených voličů, jež však po hlasování do komunálních voleb dostanou od Babiše tak maximálně koblihu. Pokud se bude PR oddělení hnutí ANO hodně snažit, možná nechápajícím voličům dokáže odprezentovat, jak to pan ministr myslel s tou ochranou obyvatel před uprchlíky a teroristy ze Sýrie.

Babišova obrovská výhoda při jakékoliv konfrontaci s jeho názorem je fakt, že pokud svůj postoj rovnou neoznačí za teze, které nikdy nepronášel, národ už počítá s tím, že tento pan ministr mění názory ze dne na den. A tak je to v pořádku. Proto by stálo za to si výrok Andreje Babiše poupravit na: „V České republice mají žít …..,“ kde je možné tečky měnit dle libosti a také podle toho, s kým bude Agrofert zrovna čile obchodovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner