V Českém rozhlase vládne normalizační strach, říká Pajerová, kterou urážel Babišův novinář

Monika Pajerová (ČTK)

Monika Pajerová | FOTO: ČTK

Novinář Lidových novin Jan Macháček nazval Moniku MacDonagh-Pajerovou p*čou, když mu  v debatě v Českém rozhlase připomněla, že on sám pracuje pro oligarchu a majitele médií Andreje Babiše. To ovšem není na celé věci to nejpřekvapivější. Český rozhlas podivně “ztratil” nahrávku, na které urážky jsou. A hlavně, moderátor Petr Schwarz a všichni kolem něj zjevně dostali strach, protože zveřejnit něco špatného o spolupracovníkovi nejmocnějšího muže v zemi, to se zjevně nedělá. Celý incident přitom potvrdil například komentátor Jefim Fištejn, který u debaty také byl. A právě on Pajerové řekl, že přesně takto se sám cítil v době normalizace. Deník FORUM 24 přináší rozhovor s Pajerovou o tom, co přesně se stalo, ale hlavně o naprosto neuvěřitelných reakcích veřejnoprávního média a jeho zaměstnanců.

A co Pajerová Macháčkovi řekla? „Janu Macháčkovi jsem říkala, že když už se nenechal zlomit bývalým režimem, tak se nechal zlomit penězi. Vyčetla jsem mu, že pracuje pro Andreje Babiše, který lže lidem a manipuluje je prostřednictvím svých médií,“ uvedla.

Překvapilo vás, jak se Jan Macháček v debatě zachoval?

Ano, překvapilo, byla jsem v šoku. Vůbec jsem nevěděla, že debata mezi námi a těmi, kdo pracují pro Andreje Babiše, bude od nynějška probíhat takto. Vlastně jsem tomu nemohla uvěřit. Když Jan Macháček vstal, chvíli jsem si myslela, že se na mě vrhne. Není to příjemný pocit, že to totiž dost vysoký chlap. Ovšem on nakonec odešel, místo aby třeba obhajoval svého zaměstnavatele nebo alespoň Institut pro politiku a společnost, který platí Agrofert.

Jan Macháček (ČTK)

Poté ale asi bylo ještě více zarážející stanovisko Českého rozhlasu.

Ano. Ostatně není to poprvé, podobou zkušenost už má s rozhlasem například server Echo 24. Nejprve jsem si myslela, že se pořad vysílá živě, takže jsem si říkala, že je dobře, že lidé uslyší, jak se ti, kdo pracují pro Babiše a jsou s tímto faktem konfrontováni, chovají. Spousta mých známých vůbec netuší, co je Jan Macháček zač, protože vůbec nic nevědí o Institutu pro politiku a společnost, a někteří mají dokonce zato, že Macháček stále pracuje pro Knihovnu Václava Havla. Překvapený z toho byl i Igor Chaun, který se inkriminované debaty také účastnil.

Pořad ovšem živě vysílán nebyl.

Nebyl, předtáčeli to. A po tomhle incidentu byl moderátor Petr Schwarz celý nervózní, bledý a evidentně mu nebylo dobře. Několikrát z místnosti odešel, nejdřív to vypadalo, že jde za Macháčkem, pak zase, že mu je špatně. Ale nakonec jsem pochopila, o co šlo. Důvodem byla snaha zbavit se celé nahrávky. Schwarz mi řekl, že jsem zničila celé vysílání, které mělo být slavnostní. Také Chaun byl v šoku a říkal mi, že si myslel, že budeme vysílat pozitivní vibrace. Já vůbec nechápu, proč by vadilo, že hovoříme o politice, zejména v této době a po volbách, které dopadly tak, jak dopadly. Kdyby Chaun vysílal v roce 1989 na Národní jen pozitivní vibrace, asi by tam ještě pořád seděl. Jediný, kdo se zachoval přiměřeně, byl Jefim Fištejn. Ten celou věc veřejně potvrdil a také mi řekl: “Takhle začíná normalizace.” A nemyslel tím Macháčkovo chování, ale to, jak se k němu postavili ostatní.

Hovořila jste s někým z Českého rozhlasu?

Atmosféra tam je celkově hrozná, evidentně jsou přesvědčeni, že po nich teď Babiš půjde. Debata skončila tím, že jsem se dohodla s techničkou, že se za hodinu vrátím a oni mi dají na flashku celý záznam. Jenže když jsem přišla, řekla mi, že nahrávka už není k dispozici, protože všechno vystříhali, protože sprostá slova se podle Kodexu ČRo nesmí vysílat. To celé je ale samozřejmě nesmysl, protože hrubý záznam museli mít. U toho byl mimochodem také Ondřej Konrád. Všichni se strašně bojí.

Jan Macháček (ČTK)

Jak celá věc pokračovala dál?

Moderátor Schwarz přišel na náš tradiční večírek, který se koná vždy 17. listopadu. Začal tam na mě křičet, že ho budu mít na svědomí, že ho teď vyhodí. Že žádná nahrávka neexistuje, což mu prý potvrdil i Radko Kubičko. A jestli mi to prý stálo za to. Reagovala jsem pouze tím, že mě taková reakce velmi mrzí.

Jak o tom přemýšlíte nyní, s odstupem?

Víte, podobné věci už známe já i můj kamarád Pavel Žáček, který se za mě okamžitě postavil, ze sporů kolem Ústavu pro studium totalitních režimů s Petruškou Šustrovou. Kdysi sympatický člověk Jan Macháček se, stejně jako Petruška, může změnit. My se k těmto lidem ale bohužel často chováme, jako by byli stále stejní. jenomže nejsou. Ale možná se tak rozčílil právě proto, že sám vnitřně cítí konflikt mezi tím, čím býval, a tím, čím je teď.

Ale ještě jednou bych se vrátila ke slovům Jefima Fištejna: ano, takhle začíná plíživá normalizace. Ne tím, že někdo cenzuruje nebo nadává. Ale tím, že k tomu všichni mlčí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]