Babiš na tiskové konferenci: Omlouváme se! Nemáme roušky. Celý svět chce roušky!

screenshot

Tisková konference po jednání vlády | FOTO: screenshot

Premiér Andrej Babiš oznámil, že Česká republika má 396 nakažených novým typem koronaviru. Vláda dnes jednala o specializovaných nemocnicích, ošetřovatelství i o dovozu léků. Ministr vnitra Jan Hamáček uznal, že zásobování ochrannými prostředky je velmi špatné. Babiš se omluvil za nedostatek roušek, poté se rozčiloval a vykřikoval nesmyslná slova o tom, jak se všichni inspirují Českem. Konec konference byl velmi zmatený, zejména Babišovým projevem. Premiér popřel, že by si zdravotníci sami šili roušky.

Vláda řešila ošetřovné a materiál ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Babiš poděkoval zdravotníkům, potravinářům a dalším lidem, kteří se podílejí na fungování státu. Kabinet bude řešit také uzavření provozu velkých firem.

„Připravujeme specializované nemocnice,“ řekl předseda vlády. Babiš prohlásil, že se „musí přitvrdit“ v otázce opatření. O nedostatku roušek a respirátorů se v první části tiskové konference nezmínil. Na konci tiskovky na ně ale došlo. „Jasně, my se omlouváme taky! Já bych chtěl strašně poprosit, abyste byli objektivní všichni,“ rozčilil se Babiš a vykřikoval, že Českou republiku všichni následují. „Ano! Celý svět chce roušky! Číňani to zvládli. (…) Já nevím, kdo rozhodl, aby ve státních hmotných rezervách bylo jen deset tisíc respitátorů.“

Premiér poté pokračoval. Zastal se prezidenta Miloše Zemana, který v poslední době není vůbec vidět na veřejnosti. „Pan prezident má kontakty v Číně. Cez koho to řeší pan Hamáček?“ ptal se. „Jsme jeden tým. Vláda je jeden tým. Znáte nějakou jinou takovou vládu v Evropské unii? Jsme ve válce! Ve válce s virem!“ křičel.

Na dotaz, kdy budou mít lidé k dispozici roušky, místo aby museli sledovat návody na používání šátku, Babiš odpověděl: „Takže my jsme měli před dvěma roky vědět, že přijde koronavir, a mít dva miliony roušek?“ Předseda vlády prý nikde nezaznamenal, že by se v nějaké zemi rozdávaly roušky.

„Jo, já to řídím jak firmu. Vaše otázka je úsměvná. Chápu, že Seznam Zprávy funguje všechno. Není pravda, že by zdravotníci neměli… Čtrnáct krajských záchranek, čtrnáct hygien a čtrnáct krajských nemocnic,“ odpověděl Babiš redaktorce Seznamu Zpráv, která se ho zeptala na to, zda necítí osobní zodpovědnost za problémy a za to, že si někde dokonce zdravotníci šijí roušky sami. „To já nevím, kde šijí zdravotníci,“ dodal Babiš.

Problémy s pendlery

Vicepremiér Hamáček řekl, že velkým problémem jsou kolony v ulicích. Apely na lidi, aby se neshlukovali, nefungují. „Chci říci, že pokud to nepůjde po dobrém, museli bychom použít pořádkové jednotky. Stále ale věřím, že lidé mají rozum,“ prohlásil a poděkoval za výzvy k nošení roušek. „Situace v zásobování ochrannými prostředky je tristní. Děláme, co můžeme,“ dodal.

Pavel Hofman

„Já bych chtěl určitě poděkovat panu ministrovi Hamáčkovi za tu rychlou akci vůči Číně,“ uvedl Babiš. Vyzval lidi pracující v Německu, tzv. pendlery, aby po návratu do Česka dodržovali bezpečnostní opatření. Jinak pohrozil zrušením výjimky k vycestování. Tito lidé podle něj nemají chodit na veřejnost, mají se vracet jenom domů.

„Pražské zařízení by mělo být v Motole a Na Homolce, v Brně diskutujeme o Sv. Anně a bohunické nemocnici,“ oznámil šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Babiš během konference dostal otázku na sdělení Nemocnice u sv. Anny v Brně, která veřejně oznámila, že nemá kapacity na zřízení speciálního oddělení pro COVID-19. Podle premiéra jde jen o projekt. „U sv. Anny nikdy nebylo řeč o 300 lůžkách. Já chápu, že novináři všechno kontrolují, co říkáme,“ uvedl.

Babiš se znovu omluvil serveru Novinky.cz kvůli případu pacienta, který byl pozitivní na koronavirus. „Já jsem byl chybně informován. Já jsem s tím pánem mluvil v telefonu. Mě to strašně moc mrzí,“ řekl premiér.

Aktualizujeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner