V Česku je aktuálně 522 nakažených, pět ve vážném stavu

Ilustrační foto (archiv)

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Česko má 522 potvrzených případů nákazy koronavirem. Aktualizované údaje onemocnění COVID-19 k 18:00 zveřejnilo Ministerstvo zdravotnictví na svém webu. Počet nemocných stoupl v porovnání s ránem o 58 případů. Pět nemocných je ve vážném stavu, uvedl odpoledne ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Čtyři pacienti jsou na umělé plicní ventilaci, jeden nemocný je napojen na mimotělní oběh.

V Praze je 181 lidí nakažených koronavirem, za dnešek přibylo 27 potvrzených případů, oznámili hygienici. Nově nakažených je 25 dospělých a dvě děti.

Nejkritičtější situace je stále v Itálii. Kvůli nemoci způsobené novým typem koronaviru vzrostl počet mrtvých za 24 hodin o 475 na celkových 2978 úmrtí. Jde o nejvyšší dosud zaznamenaný denní nárůst, uvedla agentura Reuters. Za posledních 24 hodin Itálie potvrdila 4207 nových případů nákazy. Celkový počet infikovaných v zemi je tak 35.713.

Od půlnoci ven už jen s rouškou, lázně bez nových klientů

Vláda dnes v boji proti šíření nákazy koronavirem přijala další opatření. Od půlnoci na čtvrtek začne platit zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst. Kabinet také od čtvrtka vyhradil nákup v prodejnách potravin mezi 10:00 a 12:00 pro lidi nad 65 let. Lázeňská zařízení od stejného termínu nesmějí přijímat do péče nové klienty. Dnes v noci dorazilo z Číny 150.000 rychlotestů na nový typ koronaviru, ihned byly distribuovány do nemocnic a dalších míst. Projev k národu pronese ve čtvrtek večer prezident Miloš Zeman.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Pro lidi starší 65 let, kteří jsou nejohroženější skupinou, vláda vyčlenila na nákupy potravin dvě hodiny, opatření chce rozšířit i na lékárny a drogerie. Jen pro ně budou také mezi 10:00 a 12:00 otevřené pošty. Opatření přitom nezakazuje starším občanům jít do obchodu či na poštu i mimo vyhrazenou dobu. Česká pošta zároveň omezuje otevírací dobu, pobočky budou zavírat nejpozději v 16:00. Od soboty se také ruší víkendový provoz.

S onemocněním COVID-19 je hospitalizováno 52 pacientů. Pět jich je ve vážném stavu – čtyři jsou na umělé plicní ventilaci, jeden je napojen na mimotělní oběh. Podle ministra zdravotnictví Vojtěcha je nyní do testování na nemoc COVID-19 zapojeno 36 laboratoří a testuje se více lidí. V úterý bylo podle dat vyšetřeno 1362 lidí, což je o 128 více než v pondělí. Rychlotesty se budou podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly používat jen u lidí, kteří mají příznaky nemoci. Domácí testování zůstane u déle trvajících testů.

V gesci Ministerstva zdravotnictví je podle Prymuly dodávka ochranných pomůcek, která dorazí dnes a ve čtvrtek. „Nechci to zakřiknout, měli bychom dostat 1,4 milionu respirátorů třídy FFP2 a celkem 2,7 milionu roušek,“ uvedl. Dodávky 30 milionů roušek v příštích dnech by podle něj měly umožnit saturovat nejen kritickou infrastrukturu, ale i obyvatelstvo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]