V Česku je podle průzkumu 20 tisíc nakažených, ale protilátky na koronavirus má jen minimum lidí

Ilustrační foto (pixabay)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay

Státem organizovaný projekt plošného testování má již svůj výsledek: na jednoho člověka s diagnostikovanou nákazou připadají nejspíše v průměru další 2–3 nakažení. Jestliže nyní oficiální statistika uvádí, že ke středečnímu ránu je v zemi 7890 osob s potvrzenou nákazou, tak ve skutečnosti je pravděpodobně počet nakažených Čechů vyšší než 20 tisíc.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek sdělil na dotaz redakce Seznam Zprávy, že „nálož v populaci byla minimálně dvakrát až třikrát větší, než ti vychytaní diagnostikovaní“. Epidemiologická situace je i přesto podle něj velmi dobrá. „Epidemie se v České republice nejen nešíří, ale je v útlumu,“ uvedl Dušek. Reprodukční číslo je nižší než jedna, konkrétně kolem 0,7. Sto nakažených lidí tedy nakazí jen 70 dalších.

Předběžné výsledky plošného testování ale zároveň ukazují, že protilátky na nemoc COVID-19 má jen minimum Čechů. V místech, která byla nejvíce postižená, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pohybuje pouze do pěti procent. Protilátky mělo pouze 107 lidí z celkem 26.549 testovaných.

Testování kolektivní imunity skončilo 1. května a podle šéfa resortu zdravotnictví prokázalo, že je mezi lidmi velký zájem o testování. „Celkem bylo vyšetřeno 26.500 osob. Děkuji všem, kteří se zúčastnili,“ ocenil Vojtěch zapojení obyvatel. Tento průzkum je podle něj srovnatelný s podobnými průzkumy v Evropě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]