Otevřelo se očkování pro děti od 12 let. Na co se musí rodiče připravit?

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Od 1. července se k očkování mohou registrovat také děti od 12 let, používat se zatím bude pouze vakcína Pfizer/BioNTech. Podmínky jsou ale jiné než u dospělých. Potřebná je nejen přítomnost rodičů, ale také dětského lékaře. Malí zájemci tak mohou využívat pouze vybraná očkovací místa. 

Dosud se k očkování proti onemocnění covid-19 mohli hlásit všichni zájemci starší 16 let. Od začátku července se tato možnost rozšířila také pro děti od 12 do 15 let. Zatímco děti starší 16 let souhlas rodičů nepotřebují, u mladších je to jinak. 

Očkování proti nemoci covid-19. (Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-4.0)

Během očkování musí být s dítětem jeho zákonný zástupce, který podepíše informovaný souhlas s očkováním. U samotné aplikace vakcíny je nezbytná přítomnost dětského lékaře. Očkovat se proto může pouze na vybraných místech.

Rodiče mohou své děti registrovat k očkování standardně přes webové stránky ministerstva zdravotnictví. Po obdržení druhého PIN kódu jim pak vyberou v systému termín a očkovací místo. Jediný rozdíl v tom, na co byli lidé dosud zvyklí, je pouze ten, že bude možné vybírat většinou pouze nemocnice s dětským oddělením.

Všechny děti do osmnácti let budou zatím dostávat pouze vakcínu firem Pfizer/BioNTech, žádná jiná ještě povolení k očkování dětí nedostala. Jako druhá by pro mladé zájemce mohla být dostupná vakcína společnosti Moderna. Ta už o schválení pro věkovou kategorii 12+ požádala Evropskou lékovou agenturu (EMA), k dětem by se mohla dostat v řádu týdnů.

Očkování u dětí je důležité stejně jako u dospělých, tvrdí pediatři a vakcinologové. Ti připomínají, že i děti s koronavirem mohou skončit v nemocnicích nebo na covid-19 dokonce zemřít, i když je toto riziko velmi nízké.

Vakcinologové však upozorňují, že u dětí může virus dál mutovat a mohou ho přenášet na starší a tedy zranitelnější příbuzné. „Bez proočkování dětí nemůžeme dosáhnout na kolektivní imunitu,“ řekl už v květnu Radiožurnálu biochemik Jan Trnka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]