V Česku se rodí nové hnutí Tak jo! inspirované Macronem

Koláž (FB Tak jo!; Wikimedia Commons)

Koláž (logo hnutí Tak jo! a Emmanuel Macron) | FOTO: Koláž (FB Tak jo!; Wikimedia Commons)

V České republice se rodí nové politické hnutí nazvané „Tak jo!“, oslovit chce zejména středové voliče. Motivací k založení strany byl úspěch proevropské liberální strany Emmanuela Macrona En Marche! Rozhovor pro Forum24 poskytl jeden ze zakladatelů hnutí Přemysl Kubát.

Co vás vedlo k založení hnutí?

Byl to docela dlouhý, postupný proces. V okruhu blízkých a přátel jsme se již někdy na přelomu roku bavili o tom, že středový volič u nás nemá příliš na výběr, že mnoho lidí nemá koho volit, stejně jako my. Nakonec jsme se rozhodli, že to zkusíme sami. Hlavní motivací byla situace ve Francii a úspěch Macronova hnutí. Díky osobním kontaktům v jeho štábu jsme měli bližší vhled do toho, jak to funguje. Viděli jsme, že lze hnutí vybudovat v poměrně krátkém čase, pokud dokážete vzbudit v lidech nadšení a uvolnit jejich energii.

V čem konkrétně se vaše hnutí Tak jo! inspirovalo u En Marche! (Vpřed!) Emmanuela Macrona?

Inspirovali jsme se zejména v přístupu k budování hnutí. Jakým způsobem dokázali vzbudit nadšení a zájem ve společnosti. V tom, jak ty buňky sympatizantů dávají dohromady po celé zemi. Dokonce na to využívali i on-line aplikaci. Podobně jako u En Marche i my cílíme na středové voliče. Proevropská progresivní politika, to máme s En Marche společné.

V čem naopak vidíte zásadnější rozdíly?

To je těžké říct, protože prozatím máme jen základní programové teze. Nemáme tedy dopodrobna propracovaný volební program. Co já sám za sebe vidím jako riziko u Macrona, je jeho určitá tendence směřovat ke dvourychlostní Evropě, ale to je můj osobní názor.

Jakým způsobem spolupracujete s hnutím En Marche?

Zatím je to spíš v oblasti nějakého poradenství, sdílení know-how. Je možné, že bychom mohli sdílet i jejich on-line platformu. Jak se bude spolupráce dále rozvíjet, bude záležet zejména na tom, jak budeme úspěšní. Macronovo hnutí bude hledat partnery v ostatních evropských zemích pro prosazování společných cílů v evropské politice. Pokud bychom jako hnutí byli úspěšní, tak můžeme spojit síly a prosazovat to, co je dobré jak pro Českou republiku, tak pro Francii.

Chcete oslovit středové voliče, kteří nemají podle vás na výběr. Co tedy ostatním stranám u nás chybí?

Pro nás byl jedním z impulzů článek Jana Moláčka na Aktuálně.cz, kde uvedl poměrně přesnou analýzu, v níž popisuje, jak v České republice v podstatě leží na ulici dvacet i více procent hlasů voličů, kteří se pohybují v pomyslném středu, ale z těch existujících stran si nemohou vybrat. Můžeme mluvit o Zelených, Pirátech, o KDU-ČSL, ale i o TOP 09. Strana KDU-ČSL je pro mnohé příliš konzervativní či spojená – ačkoli to může být bráno jako předsudek – s katolickou církví. Zelení mají v současnosti radikálnější vedení, více směřují doleva, což může lidi odrazovat. Piráti kvůli svému názvu, ale i důvodům vzniku určitou skupinu voličů odrazují.

A TOP 09?

U TOP 09 je podle mě největším faktorem, který odrazuje voliče, osoba pana Kalouska, která je spojována s řadou kauz, ať to již bylo prokázáno, nebo nebylo.

Program ještě sice nemáte, ale co vaše hnutí nyní voličům nabízí?

Myslím, že dva nejdůležitější body našeho programu jsou Evropa a vzdělání. My chceme více Evropy, chceme být aktivními členy Unie. Myslím, že jsou i jiné evropské státy, které jsou sice malé, ale dokážou se v evropské politice pohybovat, dokážou propojovat ostatní státy a vytvářet iniciativy, které jsou ve výsledku schopny i prosadit.

Druhým bodem je vzdělání. Myslíme, že pokud má stát do něčeho investovat peníze daňových poplatníků, tak je to právě vzdělání. V současné době jsou finance ve školství nedostatečné. Chtěli bychom celkově zvýšit dotace do školství, ale i jej reformovat. Vytvořit příležitosti pro studenty, aby mohli více cestovat po Evropě, a to nejenom v rámci programu Erasmus, ale třeba už i na středních školách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner