V Česku vyhrálo Babišovo ANO (21,2 procenta), následuje ODS (14,5) a Piráti (14)

Premiér  Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO (ČTK)

Premiér Andrej Babiš a Dita Charanzová, europoslankyně za ANO | FOTO: ČTK

Podle očekávání ve volbách do Evropského parlamentu zvítězilo hnutí ANO Andreje Babiše. Zatímco v průzkumech pro parlamentní volby agentury připisovaly vládnímu hnutí i 33 procent, tak v evropských volbách ANO získalo 21,2 procenta. Na druhém místě je ODS s 14,5 procenta, třetí Piráti (14), STAN-TOP 09 ( 11,7), SPD (9,1) a poslední KSČM (6, 9)

V Evropském parlamentu končí ČSSD, strana obdržela ve volbách 3,95 % a nezískala tak ani jeden mandát. Končí tam také Svobodní, které volilo jen 0,65 procenta lidí.

ČSÚ

Rozdělení mandátů českých europoslanců: ANO 6, ODS 4, Piráti 3, STAN+TOP09 3, SPD 2, KDU-ČSL 2, KSČM 1.

Seznam zvolených poslanců Evropského parlamentu za ČR (řazeno podle volebního výsledku, v rámci stran abecedně):

ANO 2011

Martina Dlabajová

Martin Hlaváček

Dita Charanzová

Ondřej Knotek

Ondřej Kovařík

Radka Maxová

ODS

Evžen Tošenovský

Alexander Vondra

Veronika Vrecionová

Jan Zahradil

Česká pirátská strana

Markéta Gregorová

Marcel Kolaja

Mikuláš Peksa

STAN s TOP 09:

Luděk Niedermayer

Stanislav Polčák

Jiří Pospíšil

SPD

Hynek Blaško

Ivan David

KDU-ČSL

Michaela Šojdrová

Tomáš Zdechovský

KSČM

Kateřina Konečná

Volební účast byla 28,72 procenta, tedy historicky zatím nejvyšší, byť jen o něco. V roce 2009 to byla 28,22 procenta a 2014 18,20 procenta.

„Výsledek je tvrdá rána, to je fakt. Na analýzy příčin je brzy, ale asi jsme nedokázali zaujmout voliče správným tématem, a jako vládní strana nefungujeme jako protestní volba,“ řekl předseda ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček. „Výsledek nás bolí,“ dodal s tím, že jde o jasnou zprávu, že restart ČSSD musí být silnější, jasnější.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v první reakci na volební výsledek ve volební štábu řekl, že vítězství očekával. Domníval se, že o první místo budou nejvíc bojovat s Piráty.

Z 15. místa kandidátky ODS se na druhu pozici dostal bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra. Díky preferenčním hlasům přeskočil původní dvojku, obhajujícího Evžena Tošenovského, i trojku Veroniku Vrecionovou.

„Pirátská strana se vysláním tří zástupců do Evropského parlamentu dostala na další metu politiky. Nám se podařilo za 10 let, i když ten start byl poněkud pomalejší, uspět ve volbách do sněmovny, senátu, máme zastupitele v krajích, podílíme se na řízení českých měst, v Praze máme primátora. Nyní se dostala Pirátská strana i do Evropského parlamentu,“ řekl o výsledcích předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Nejvíce preferenčních hlasů v letošních eurovolbách získal obhajující europoslanec TOP 09 a bývalý viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Na volebním lístku jeho jméno zakroužkovalo 67.430 voličů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner