V Česku žádá o azyl 60 křesťanů z Číny. V azylové politice přichází na lámání chleba

Čínští křesťané jsou ve své zemi pronásledováni, vězněni a někdy i vražděni tamním komuniským režimem. (whatshotn.me)

Čínští křesťané jsou ve své zemi pronásledováni, vězněni a někdy i vražděni tamním komuniským režimem. | FOTO: whatshotn.me

V České republice požádalo o azyl 60 Číňanů, kteří jsou ve své zemi pronásledováni komunistickým režimem kvůli své křesťanské víře. Do Česka přišli v několika vlnách od letošního února do května. Píšou to středeční Hospodářské noviny (HN). Deník uvedl, že pokud by ministerstvo vnitra žadatelům mezinárodní ochranu udělilo, oficiálně by tím konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva.

Prezident Miloš Zeman a vicepremiér Andrej Babiš si přitom notují v tom, že Česká republika nemá v rámci migrační krize a evropské azylové politiky přijímat uprchlíky z Blízkého východu a Afriky, jež nám nejsou kulturně blízcí. V dostatečné míře už prý přijímáme imigranty z Ukrajiny a dalších východoevropských zemí, kteří se úspěšně integrují do české společnosti.

„My tady máme tradici migrace slovanské, tedy hlavně Ukrajince. A také Vietnamce. A tuto tradici máme podporovat,“ prohlásil například Andrej Babiš toto pondělí v rozhovoru pro své Lidové noviny.

Když Ukrajince a Vietnamce, tak proč ne Číňany? A obzvlášť čínské křesťany, kteří jsou nám zajisté kulturně a duchovně bližší než muslimové. Zahraničněpolitický problém tkví ale v tom, jak současná vláda a prezident Zeman vysvětlí čínským komunistům v Pekingu, proč český stát uděluje politický azyl čínským občanům, kteří už dále nesnesou život ve šťastné a pokrokové zemi, jež tak mocně investuje v České republice a další investice štědře slibuje. Nuceni k vysvětlení či spíše vydíráni v té věci zajisté dřív nebo později budou.

Na udělení azylu čínským křesťanským uprchlíkům se ukáže zásadovost a pevnost české azylové politiky. Vláda dostala nečekaně šanci předvést Evropské unii i světu, že Česká republika ctí Úmluvu o právním postavení uprchlíků a další závazné mezinárodní smlouvy, přestože odmítá Bruselem nadirigované uprchlické kvóty, které nepřijala za své a navíc se ukázaly být nefunkční.

Je-li informace HN pravdivá, přichází chvíle pro zcela autonomní a suverénní české rozhodnutí: Poskytneme azyl lidem pronásledovaným z náboženských důvodů čínským totalitním režimem, anebo se najdou administrativní důvody, proč jim ho poskytnout nemůžeme, abychom ochránili slibované pofidérní investice a pracovní místa v čínských montovnách a velkoskladech? Řešení je pouze na nás a výmluvy se nepřipouštějí.

Čínští křesťané čekají podle HN na verdikt úřadů v pobytových zařízeních pro žadatele o azyl v Kostelci nad Orlicí a Havířově. „Čekáme na další náhledy do jejich spisů a podkladů, které shromáždilo ministerstvo vnitra. Jsme teprve na začátku,“ řekla HN Hana Franková z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která zastupuje několik z nich. Dalším pomáhá s právními záležitostmi občanské sdružení Křesťanští právníci.

Ministerstvo vnitra má ze zákona na udělení či neudělení azylu lhůtu 90 dnů, kterou může prodlužovat až na šest měsíců. Číňané v minulých letech tvořili jen zlomek žádostí o azyl. Loni úřady posoudily čtyři případy, o rok dřív 15, píše deník.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další „nelegální“ křesťanské církve čínský režim potírá.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]