V Česku zemřel první pacient s koronavirem, potvrdil Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch  (ČTK)

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: ČTK

Česká republika má svou první oběť koronaviru. Lékaři oznámili, že zemřel pětadevadesátiletý muž. Podle serveru iDNES.cz nebyl na jednotce intenzivní péče a měl další zdravotní problémy. Byl hospitalizován v pražské Nemocnici Na Bulovce.

„Je třeba říct, že to byl 95letý člověk, byl v poslední době velmi vyčerpaný a měl řadu nemocí. Neměl projevy, které se u koronaviru projevují. Možná tedy zemřel na jiné onemocnění, ale statisticky je to bohužel první úmrtí na koronavirus v Česku,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který zdůraznil, že muž byl hospitalizován kvůli jiným onemocněním. „Šlo o kardiovaskulární selhání,“ dodal.

Úmrtí potvrdil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Před pár desítkami minut přišla z Nemocnice Na Bulovce smutná zpráva. Zemřel první pacient pozitivní na koronavirus v ČR. Muž ve věku 95 let byl hospitalizován 18. března, kdy se u něj potvrdila infekce. Trpěl řadou zdravotních problémů. Bohužel i s tímto momentem jsme museli počítat,“ napsal na Twitter.

Počet případů nákazy novým typem koronaviru stoupl v Česku na 1120, oznámilo v neděli v podvečer na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Za dnešek přibylo 73 nemocných. Vyléčených z nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zůstává šest lidí. První tři potvrzené případy nákazy se v České republice objevily před třemi týdny – v neděli 1. března.

Vláda v pondělí prodlouží omezení pohybu občanů a přijme opatření na ochranu výroby a pracovních míst.

Největší denní nárůst počtu nakažených od vypuknutí epidemie zaznamenalo Česko ve čtvrtek, kdy přibylo 205 případů nákazy. V pátek počet nakažených stoupl o 124, v sobotu o 158 lidí. Nejvíce nakažených je podle hlášení krajských hygienických stanic v Praze, celkem 150, na Středočeský kraj připadá 122 případů. Shodně 81 nemocných mají Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Nejméně případů má Liberecký kraj s 11 nakaženými. Hlášení hygieniků zahrnují pouze ověřené nálezy, proto jsou mírně nižší než čísla včetně případů odhalených v laboratořích.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch k úmrtí zároveň sdělil: „Tento pacient by zemřel dřív nebo později přirozenou smrtí na základě nemocí, kterými trpěl.“ Vojtěch zároveň nevyloučil, že k nákaze došlo v domově seniorů. Hygienici v tomto konkrétním zařízení provedli náležitá opatření.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner