V Německu jsou nacistické symboly protizákonné, což je dáno smutnou zkušeností této země s nacismem. Dokonce se v minulosti objevily problémy, když byl hákový kříž použit na protinacistické karikatuře. Proto působí na první pohled zvláštně, že se teď v německém městě Chemnitz objevilo deset soch bronzových vlků, jak zdraví nacistickým pozdravem. Stručně řečeno – pravou packou hajlují. Jiní vlci se chystají k útoku nebo mají zavázané oči.

Tito vlci jsou ale součástí protinacistických protestů. V Chemnitzu po vraždě Němce kubánského původu, ze které jsou podezřelí dva imigranti, došlo k projevům extremismu. Podle některých svědectví extremisté pronásledovali „neněmecky“ vypadající osoby a hajlovali.

Proč zrovna vlci? Motiv vlků vychází z toho, že nacisté a dnešní ultrapravicoví radikálové se často označovali a označují za „vlky“. (Koneckonců u nás zase známe Putinovy Noční vlky.)

Bronzové sochy vytvořil umělec Rainer Opolka a byly umístěny před místní známou sochu Karla Marxe. Nápisy označují pravicový radikalismus za „matku všech problémů “ a obviňují ho z toho, že těží z lidského strachu.

Wolfovy sochy byly již dříve vystaveny před soudem v Mnichově, kde byla souzena žena jménem Beate Zschäpe, členka neonacistického gangu, který byl v červenci uznán vinným z deseti rasově motivovaných vražd. Šlo o jeden z nejdůležitějších procesů v poválečné historii Německa.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora