Čínský gang prodával falešné vakcíny ze solného roztoku i do ciziny

Ilustrační foto  (repro video YouTube/NBCA)

Ilustrační foto | FOTO: repro video YouTube/NBCA

Čínská policie zatkla více než 80 podezřelých členů zločinecké skupiny, která vyráběla a prodávala falešné vakcíny proti covid-19, a to i do dalších zemí.

Policie v Pekingu a v provinciích Ťiang-su a Šan-tung rozbila skupinu vedenou podezřelým, který se jmenuje Kong. Ten vyráběl falešné vakcíny, které sestávaly z jednoduchého solného roztoku. Uvedla to oficiální tisková agentura Sin-chua.

FORUM 24 (archiv)

Vakcíny byly prodávány v Číně a do dalších zemí, i když není zatím jasné, do kterých. Skupina byla podle státních médií aktivní od loňského září.

Čína už o situaci informovala příslušné země,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wenbin na každodenním úterním brífinku.

Čínská vláda si vysoce cení bezpečnosti vakcín a bude pokračovat v úsilí o přísné stíhání jakýchkoli padělků, falešných prodejů a nelegálních obchodů a dalších souvisejících akcí, které se týkají vakcín,“ řekl Wang. „Zároveň Čína posílí spolupráci s příslušnými zeměmi v oblasti vymáhání práva, aby vážně zabránila šíření tohoto typu nezákonných a kriminálních akcí.“ Další podrobnosti neuvedl.

Čína má za sebou dlouhou historii skandálů s vakcínami, které jsou důsledkem výrobních problémů i obchodních praktik. V roce 2016 policie zatkla dva lidi, kteří měli na starosti kruh pachatelů prodávajících po celé zemi miliony nesprávně uskladněných vakcín.

V reakci na nedávné skandály Čína reformovala předpisy o bezpečnosti vakcín a zvýšila trestní postihy pro ty, kdo byli přistiženi při výrobě padělků.

V tuzemsku mnoho čínských občanů domácím vakcínám v minulosti nevěřilo a průzkumy dříve ukázaly, že po skandálech, jako byl ten v roce 2016, důvěra ve vakcíny klesla. Od vypuknutí pandemie je však důvěra vysoká. Celkem 74 procent respondentů v nedávném průzkumu zveřejněném v čínském obchodním časopise Caixin uvedlo, že by si vzali vakcínu proti nemoci covid-19, pokud by byla dostupná.

Čína má v poslední fázi klinických studií nejméně sedm vakcín proti covid-19 a jednu, která byla schválena pro domácí použití a kterou vyrobil státní podnik Sinopharm.

(Zdroj: Apnews.com.)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner