V ČR je 231 potvrzených nákaz koronavirem, nové přibývají rychleji

APA/Herbert P. Oczeret

Kontrola na jednom z hraničních přechodů do Rakouska po zavedení stavu nouze kvůli koronaviru | FOTO: APA/Herbert P. Oczeret

V Česku je nyní 231 potvrzených případů nákazy novým koronavirem, řekl v pořadu Partie televize Prima premiér Andrej Babiš. Ráno to bylo 214 případů, od té doby přibylo 17 nakažených. „Směřujeme k zásadnímu opatření… Pravděpodobně k tomu maximálnímu,“ řekl Babiš v dnešní Partii. Později uvedl, že by šlo o karanténu pro celé Česko. Premiér předpokládá, že večer počet nakažených může přesáhnout 300.

V nemocnicích je podle Babiše v současnosti kvůli koronaviru hospitalizovaných 31 pacientů. „Na Bulovce jich bylo sedm, jednoho pouštějí domů. Problém je, že například ta Američanka s přítelkyní z Ekvádoru, které jsou už 14 dní na Bulovce, jsou zdravotně v pořádku, ale stále vylučují ten vir, takže je nemůžeme pustit,“ uvedl premiér.

Podstatně horším případem je podle Babiše nákaza dalšího taxikáře. Jeho stav je velice vážný, v noci byl převezen z Thomayerovy nemocnice v pražské Krči do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, uvedl. Mluvčí nemocnice Marie Heřmánková ČTK potvrdila, že jeho stav je vážný. „Je ale stabilizovaný, je na jednotce intenzivní péče,“ řekla. Dodala, že jeho umístění splňuje podmínky izolace.

Vláda možná vyhlásí kvůli dalšímu šíření koronaviru karanténu pro celou Českou republiku. Podle premiéra je důležité, aby lidé chodili jen do práce a z práce domů. Hromadnou dopravu podle Babiše omezení nečeká, premiér naopak mluvil o jejím posílení.

Kvůli koronaviru vláda vyhlásila ve čtvrtek nouzový stav, zrušeny byly kulturní i sportovní akce, od soboty jsou zavřené obchody a restaurace. Některé podniky nabízejí možnost rozvážky jídla. Obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, benzinových pump a dalších výjimek se uzavření netýká.

Od pondělí bude až na výjimky zakázán vstup do Česka všem cizincům a Čechům bude zakázáno cestovat kamkoli do zahraničí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner